Parsé lehet a magyar atlétika 1. vb-aranya

2009.08.14. 19:41
A 12. szabadtéri atlétikai világbajnokságon nagy esély van rá, hogy megszülethet az első magyar aranyérem. A kalapácsvető Pars Krisztián idén valamennyi versenyét megnyerte, és jelenleg is vezeti a világranglistát. Rajta kívül egy döntős helyet vár a szakvezetés.

Egy érem és egy döntős helyezés a 11 fős magyar atlétaválogatott célja a szombaton Berlinben kezdődő 12. szabadtéri világbajnokságon. Ha a kalapácsvető Pars Krisztián érvényesíti a papírformát, megszülethet a magyar atlétika első vb-aranya.

Az olimpiai ezüstérmes Pars idén mind a 18 versenyén győzött, 81,43 méterrel vezeti a világranglistát, a tíz legnagyobb dobás közül nyolc az övé. A szintén olimpiai ezüstérmes diszkoszvető Kővágó Zoltán hasonló jó formában versenyez az idén, 67,64 méteres legjobbjánál csak öten értek el jobbat.

"Tavaly novemberben egy érem és 2-3 döntős helyezés volt az elvárás, ez azonban minimalizálódott, mivel több versenyző, így Fazekas Róbert, Annus Adrián és Máté Gábor is kiesett sérülés miatt. Így a cél, hogy Pars Krisztián dobogóra álljon, s Kővágó Zoltán bejusson a döntőbe - nyilatkozta Dornbach Ildikó szakmai igazgató.

Hozzátette, kellemes meglepetés lenne, ha a júniusban 1:45.44 percet futó 800-as Kazi Tamás, és a 20,27 méteres legjobbal rendelkező súlylökő Kürthy Lajos is bekerülne a fináléba.

A világbajnokságon az érmek mellett 7,194 millió (5,07 millió euró) dollárért is küzdenek a versenyzők. A győzelemért 60 ezer, a második helyért 30 ezer, a harmadikért 20 ezer dollár jár az egyéni számokban, váltóban az arany 80 ezer dollárt ér, a világcsúcs 100 ezer dollár.

Júniusban 220 ezer felett volt a jegyeladás, de a verseny előtt egy héttel még csak 300 ezer jegyet adtak el, míg a szervezők 500 ezer jegy értékesítésével számoltak. Telt ház csak az utolsó előtti napon, 22-én várható.

A nemzetközi szövetség már korábban jelezte, több mint 1500 doppingellenőrzést végeznek majd el a vb-n. A mintákat 16 nemzetközi doppingellenőr végzi, a tesztelések összköltsége 300 ezer euró lesz.

A legnagyobb hiányzók a férfiak 110 méteres gátfutásánál lesznek, sérülés miatt már korábban lemondta a részvételt a francia Ladj Doucoure, a szám 2005-ös vb-győztese, és nem lesz ott a 2007-es oszakai vb-n első kínai Liu Hsziang sem. Hiányzik a magasugrás orosz olimpiai bajnoka, Andrej Szilnov és a női 400 m gát világcsúcstartója Julija Pecsonkina is.

pars4

A leginkább várt versenyszámban, a férfiak 100 m-es síkfutásában teljes lesz a mezőny, ismét összecsaphat a jamaicai Usain Bolt és Asafa Powell az amerikai Tyson Gay-jel. Berlinben egyébként részvételi rekord születhet, az előzetes nevezési listákon összesen 202 ország 2101 sportolója (1154 férfi, 947 nő) szerepel.

A vb helyszíne az idén 73 éves berlini Olimpiai Stadion, melyet 1933 októberében rendelt meg Adolf Hitler. Az avatóünnepség 1936. augusztus 1-én egyben a nyári játékok megnyitója is volt, a lelátókon ekkor még 100 ezren foglalhattak helyet. A komplexum a későbbiekben hokicsarnokkal, lovaspályával, úszócsarnokkal, erdei színpaddal és harangtoronnyal egészült ki.

A stadionon 2000 és 2004 között - miközben a Hertha BSC játékosai zavartalanul használták a pályát - 242 millió eurós felújítást hajtottak végre, a 2006-os futball-vb döntőjét már csak 74 200 szurkoló láthatta. Az ovális alakú monstrumban immár valamennyi ülőhely fedett, a tetőbe építették be a fényszórókat, a futópályák pedig egyedi módon - a Hertha kérésére - kék színüek Az arénának még saját kápolnája is van, amely a legnagyobb hasonló jellegű helyiség a világon.

Eddig 4 ezüst, 5 bronz

A magyar atléták még nem nyertek aranyat a szabadtéri világbajnokságokon, de az első hely nélkül álló országok közül (Brazíliával holtversenyben) Magyarország a legeredményesebb. Az eddigi kilenc érem négy ezüst, öt bronz. Legutóbb, Helsinkiben a tízpróbázó Zsivoczky Attila állhatott a dobogó harmadik fokára. Két éve, Oszakában nem sikerült érmet szerezni.