Legendák buktak Vancouverben

2010.02.15. 06:04 Módosítva: 2010.02.15. 06:59
Jó napjuk volt a franciáknak, a csehek is nyertek és Kanada is megszerezte házigazdaként az első aranyát. A kínai páros rekordot döntött a műkorcsolya rövidprogramban. Csúnyán leszerepelt viszont a norvég biatlonos legenda, az olaszok kétszeres bajnok szánkósa sem tudta megvédeni a címét, északi összetettben pedig az amerikai elnézte a győzelmét. Olimpiai összefoglaló, második nap.

Az irreális időjárásnak köszönhetően - szakírónkat szomorúvá téve - a biatlon maradt a meglepetések sportja Vancouverben, a férfiak sprintszámát, a 10 kilométeres futamot az eddig csak egyetlen Világ Kupa-győzelmet felmutató Vincent Jay nyerte. A hibátlanul lövő francia mögött a nagy esélyes, de egy lövést rontó norvég Emil Hegle Svensen lett a második, a pontosan célzó horvát Jakov Fak a harmadik. A legendás norvég Ole Einar Björndalen (5 olimpiai arany-, 2 ezüst-, 2 bronzérem) csak a 17. lett. Az esőben induló, majd viharos havas esőben folytatódó, végül napsütésben zárult futamnak volt magyar résztvevője, Tagscherer Imre 80. lett. Nyolc embert előzött meg, az nagyjából annyi, ahányan összesen ezt a sportot űzik Magyarországon, ők is amatőrök.

000T TRDV643562
Vincent Jay

Sílövészet, férfi 10 km-es sprint

1. Vincent Jay (Franciaország) 24:07.8 p (0 büntető kör)
2. Emil Hegle Svendsen (Norvégia) 12.2 mp hátrány (1)
3. Jakov Fak (Horvátország) 14.0 mp h. (0)
...80. TAGSCHERER IMRE 4:31.0 p h. (4)

Az edzésen tragikus balesetet szenvedő grúz Nodar Kumaritasvili halála miatt lerövidített és így némileg lelassított szánkópályán a húszéves német világbajnok Felix Loch magabiztosan győzött, négy futamból négyet nyerve, megelőzve honfitársát, David Möllert. A biatlonhoz hasonlóan itt is lemaradt egy legenda, az ötödik olimpiáján induló, ebből kettőt meg is nyerő olasz Armin Zöggeler legalább a dobogóra felállhatott. Ez volt Zöggelernek az ötödik olimpián az ötödik érme.

Felix Loch

Szánkó, férfi egyes

1. Felix Loch (Németország) 3:13.085 perc (1. futam: 48.168 mp, 2. futam: 48.402, 3. futam: 48.344, 4. futam: 48.171)
2. David Möller (Németország) 3:13.764 (48.341, 48.511, 48.582, 48.330)
3. Armin Zöggeler (Olaszország) 3:14.375 (48.473, 48.529, 48.914, 48.459)

Csodára készültek az amerikaiak a klasszikus európai számnak számító északi összetettben (akinek hirtelen nem jut eszébe, hogy mi is ez, az előbb kattintson ide). Az amerikaiaknak eddig még érmet sem sikerült nyerniük ebben a számban, most viszont olyan formában jöttek Vancouverbe, hogy egy tisztán amerikai dobogó sem volt elképzelhetetlen már az első számban (ugrás normál sáncról + 10 kilométeres futás). Todd Lodwickot például a napokban  2009 amerikai férfi sportolójának választották. Jól is kezdett, harmadik lett ugrásban, amit pocsék időben rendeztek, többször megszakították a versenyt, de végül a zsűri engedte az összes ugrást. (Itt szállt el az osztrák Felix Gottwald, ő az elmúlt két olimpián hat futamból hat érmet nyert, most nagyon gyengén ugrott.) Az ugrást végül a finn Jane Ryynänen nyerte, neki nagyjából eddig tartott a verseny, lehetett tudni, hogy nem jó a futásban, a rajt után nem sokkal egy lejtőn fejre is állt. Sokáig vezetett az amerikai Lodwick, de a célegyenesbe már, Johnny Spillane honfitársa ért elsőként, aki a bal válla fölött folyamatosan nézegetett hátrafelé, jobbján viszont az utolsó métereken ellépett mellette az amerikai születésű, de francia színekben versenyző Jason Lamy-Chappuis. Meglepő, de esélyesként tudott nyerni.

000T TRDV643961
Jason Lamy-Chappuis

Északi összetett

1. Jason Lamy-Chappuis (Franciaország) 25:47.1 perc (ugrás: 124 pont/sífutás: 25:01.1 perc)
2. Johnny Spillane (Egyesült Államok) 25:47.5 (124,5/25:03.5)
3. Alessandro Pittin (Olaszország) 25:47.9 (123,5/24:59.9)

A harmadik hazai olimpiájukon (Montreal 1978, Calgary 1988) megtört a kanadaiak átka, férfi mogulban (buckasí) Alexandre Bilodeau megszerezte első otthoni aranyukat, a címvédő Dale Begg-Smith-t előzte meg.

Síakrobatika, férfi mogul

1. Alexandre Bilodeau(Kanada) 26,75 pont
2. Dale Begg-Smith (Ausztrália) 26,58 pont
3. Bryon Wilson (Egyesült Államok) 26,08

A csehek is megszerezték első aranyukat Vancouberben, az ötszörös világbajnok, 22 éves Martina Sablikova nyerte a 3000 méteres versenyt, új pályacsúccsal, bő két másodperccel a német Stephanie Beckert és a kanadai Kristina Groves előtt. A címvédő holland Ireen Wust csak hetedik lett.

000T GYI0059598585
Martina Sablikova

Női gyorskorcsolya, 3000 m

1. Martina Sablikova (Csehország) 4:02.53 perc
2. Stephanie Beckert (Németország) 4:04.62
3. Kristina Groves (Kanada) 4:04.84

Megkezdődött a páros műkorcsolya is, a kétszeres olimpiai bronzérmes, két év kihagyás után visszatérő Sen Hszüe - Csao Hung-po vezet a kötelező után, olimpiai rekordot jelentő 76, 66 ponttal, megelőzve az Aliona Savchenko, Robin Szolkowy világbajnoki címvédő német, valamint a Juko Kavaguti, Alexandr Szmirnov orosz duót.

Női jégkorongban a finnek simán verték az oroszokat (5-1), az USA pedig 12-1-re kiütötte Kínát.

Az éremtáblázatot két nap után a pazar vasárnapjuknak köszönhetően a franciák vezetik két arannyal, a legtöbb érmet eddig az Egyesült Államok szerezte (egy arany, két ezüst, három bronz).