A menstruáció nem probléma, áthelyezzük

2012.10.22. 09:11
A mozgás kiválóan oldja a görcsöket, így a szakemberek kifejezetten ajánlják a menstruáció idején, amikor a teljesítmény egyébként jelentősen romlik.

A menstruáció egyeseknek fájdalommal és görcsökkel teli hét, másokat nem visel meg ennyire, de az biztos, hogy a női szervezet vért, és ezzel sok vasat veszít, ami a szellemi és fizikai teljesítőképességre is negatívan hat. Emiatt a szakorvosok szerint is fontos, hogy a sportolók legfontosabb versenye ne a menstruáció idejére essen, írja a webbeteg.hu.

A modern fogamzásgátlók szinte mindegyike hormontartalmú, kordában tartja, a versenynaptárhoz igazítja a ciklust.

A menstruáció áthelyezhető

A fogamzásgátlóknak köszönhetően a ciklus rövidül, kevesebb a vérveszteség, az edzésnapok száma is több lehet, a hormonok miatti hangulatingadozások pedig szinte teljesen megszűnnek.

„20-30 évvel ezelőtt még nem volt ilyen egyszerű a helyzet. Az 1972-es, müncheni olimpiai játékokon a 45 nőből még hatnak volt szüksége arra, hogy előkészítsük, vagyis a menstruációját áthelyezzük" – emlékezett vissza dr. Kovács Árpád, az Országos Sportegészségügyi Intézet nyugalmazott nőgyógyásza, hozzátéve: ebben az időben még mindössze csak a sárgatest hormon adására volt lehetőség, amivel a ciklust egy héttel meg lehetett hosszabbítani. Ez a női nemi hormon a ciklus második felében termelődik,  normális esetben a fogantatásban van szerepe.

„Ezt a kezelést azonban legalább két ciklussal a verseny időpontja előtt el kellett kezdeni. Sokan viszont csak a verseny előtt egy-két héttel kaptak észbe, ekkor már nem mindig volt hatásos a kezelés". A modern tablettákkal sem mindegy, milyen hormonkészítményt kap a sportoló. „Olyan tablettát kell választani, ami megfelel a versenyző fenotípusának (vannak nők, akiknek az ösztrogén, másoknak a progeszteron dominál a szervezetében), ellenkező esetben jelentős súlygyarapodás várható. Egy hónap alatt akár 4-5 kiló is, ami egy élsportolónál nem megengedett."

Az alacsony hormontartalmú, folyamatosan szedhető hormontablettának köszönhetően a sportolók teljesítménye jelentősen nőtt, és mivel akár egy héttel is tovább szedhetőek, mint a ciklus normálisan tarthatna, a menstruáció egy héttel is áthelyezhető.

A ciklus közepén nagyobb a sérülésveszély

Menstruációkor a vérveszteség miatt csökken a teljesítmény, mivel a vér oxigénszállító képessége is csökken, és a vérrel sok vas is távozik a szervezetből.

„Klinikai vizsgálatok szerint a menstruáció előtti 6-8 napban a teljesítményre már hatással vannak a hormonok, már csak az idegrendszeri befolyásolásuk miatt is. A menstruáció után általában jobb a teljesítmény. Általánosságban elmondható, hogy a normális hormonháztartású, szabályozott ciklusú nők mindig eredményesebbek. A ciklus felénél, a hormonváltozások miatt nagyobb a sérülés esélye, de ez is csak azoknál, akik nem szednek gyógyszert." Az ilyen hormonális szabályozás nem számít doppingnak. Jobban nem teljesítenek tőle a nők, csak a menstruáció alatti teljesítménycsökkenés marad el.

El is maradhat

Vannak sportolók, akiknek a menstruáció, és vannak, akiknek ennek elmaradása jelent problémát. Azok a lányok, akik már a pubertás előtt aktívan sportolnak (korcsolyázók, úszók) később, nem ritkán 18-19 évesen kezdenek menstruálni.

Az intenzív fizikai terhelés miatt megemelkedik a tesztoszteronszint, ez felborítja a hormonegyensúlyt. Ilyenkor átmenetileg csökkenteni kell az edzés mennyiségét és számítani kell arra, hogy később is ritkább lesz a vérzés.