Posztkommunista vagy? Az tuti az olimpián

2012.07.11. 20:04

Magyarország mindig is sportnemzetnek tartotta magát, bár a pekingi három arany-, öt ezüst- és két bronzérmével csak a 21. helyre volt jó az éremtáblázaton, az újkori olimpiák összesített táblázatán az élmezőnyben van. A 159 arany, 140 ezüst és 159 bronz nyolcadik helyet ér, de létezik olyan összevetés, amiben a sportnagyhatalmakat, Kínát, Oroszországot és az USA-t is lenyomja Magyarország.

A The Daily Beast saját kritériumrendszert dolgozott ki, hogy megtudja, melyik a legsikeresebb ország az olimpiákon. Ehhez az 1992 és 2008 közötti időszakot vizsgálták, főként azért, mert a vasfüggöny lebontása és Szovjetunió felbomlása után sorra születtek új államok.

A lap megszámolta, hogy az öt olimpián hány érmet nyertek az országok. Az arany ötször, az ezüst háromszor annyit ér, mind a bronz. Emellett azt is figyelembe vették, mennyi az ország lakossága, mi a várható élettartam, és mekkora az ország GDP-je. Ezekből a számokból egy, az írásban nem részletezett művelet segítségével, mint a tornászokat, pontozták az országokat. A legjobb 25-öt be is mutatták.

Kuba verhetetlen, 9,47-et kapott, nincs túl sok lakos, 136-at érmet nyertek és a GPD-jük sem verdesi az egeket. Második helyre viszont Magyarország futott be, 8,91-re értékelték, a csak 95 érem és a kubaiénál majdnem háromszor akkora GDP indokolhatja az ezüstöt, de ez is simán elég volt arra, hogy Oroszország csak bronzos legyen. Hiába gyűjtöttek 447 érmet, közel 150 milliós lakossággal ez nem akkora kunszt, még akkor se, ha az egy főre eső GDP-jük fele akkora, mint a magyaroké, és 71 helyett csak 66 év a várható élettartam.

A listán felülreprezentáltak a volt keleti blokk posztkommunista államai, az első hatba nem is fért be más, a még mindig kommunista Kuba mellett. A hetedik Ausztrália töri meg a hegemóniát, az USA csak 12. helyre jó.