Hivatalos: 35 milliót kapnak a bajnokok

2012.08.22. 15:56
Az olimpikonok támogatása összesen 2 milliárd 170 millió forintot tesz ki.

A kormány szerdán elfogadta a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) előterjesztését a londoni olimpián eredményesen szerepelt magyar sportolók jutalmazásáról - közölte Giró-Szász András kormányszóvivő.

Az érmesek milliói

Kozák Danuta, kajakos: 63 millió

Gyurta Dániel, úszó: 58 millió
Kovács Katalin, kajak: 50,5 millió
Dusev-Janics Natasa, kajakos: 42,5
Pars Krisztián, atléta: 35 millió
Berki Krisztián, tornász: 35 millió
Risztov Éva, úszó: 35 millió
Szilágyi Áron, vívó: 35 millió
Kökény Roland, kajak: 31,5 millió
Dombi Rudolf, kajakos: 31,5 millió
Cseh László, úszó: 29,6 millió
Fazekas Krisztina, kajak: 28 millió
Szabó Gabriella, kajak: 28 millió
Ungvári Miklós, dzsúdó: 25 millió
Lőrincz Tamás, birkózó: 25 millió
Módos Péter, birkózó: 20 millió
Csernoviczki Éva, dzsúdó: 20 m
Marosi Ádám, öttusázó: 20 millió
Kammerer Zoltán, kajak: 20 millió
Kulifai Tamás, kajak: 20 millió
Tóth Dávid, kajakos: 20 millió
Paumann Dávid, kajak: 20 millió

Ennek értelmében az aranyérmesek 35 millió forintot, a második helyezettek 25, a bronzérmesek pedig 20 millió forintot kapnak.

A negyedik hely 15 milliót ér, az ötödik tízet, a hatodik nyolcat, a hetedik négyet, a nyolcadik helyért is jár kétmillió forint. A páros számokban sikeresen szerepelt versenyzők fejenként az elért eredményért járó összeg 90 százalékát, négyfős csapatok a pénzdíj 80, a 13-15 fősök a 70 százalékát kapják meg.

Az olimpikonok támogatása összesen 2 milliárd 170 millió forintot tesz ki.

Borkai Zsolt, a MOB elnöke a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón azt mondta: a MOB elnökségének javaslata nyomán jelentős támogatásban részesülnek a sportolók edzői, valamint azok az olimpiai csapattagok, akik orvosként vagy pszichológusként járultak hozzá a sportolók sikereihez.

A MOB szeretné, ha az összegeket a szeptember közepi állami fogadásig megkapnák a sportolók, illetve segítőik.

A három csapatsport képviselői az egyéni jutalom hetven százalékát kapják. Konkrétan: a férfi kéziválogatott negyedik helye fejenként 10,5 milliót ér (14 fős a keret), pontosan annyit, amennyit a női pólóválogatotté (13 fős keret). A férfiak Izlandot 80 perc után verték, a nők szintén hatalmas küzdelem után jutottak elődöntőbe, az oroszokat múlták felül.

A férfi pólósok fejenként hétmillió forinttal kalkulálhatnak (szintén 13 fős keret), ami csak öttel kevesebb a pekingi tizenkettőhöz képest, akkor az aranyért kaptak annyit.

Bár a pekingihez képest az egyéni jutalmak jelentősen növekednek, a támogatási keret összességében alig több a négy évvel ezelőttinél. Ezt Borkai azzal indokolta, hogy míg 2008-ban "különleges eseteket" támogattak, "most korrekt és egzakt számok és eredmények alapján elért jutalmazási metódust alakított ki a Magyar Olimpiai Bizottság". Giró-Szász András közölte: a kormány büszke a Londonban kiváló eredményeket elért olimpiai delegáció minden tagjára, legyen szó sportolóról, sportban fontos szerepet vállaló edzőről vagy sportvezetőről.

Borkai úgy fogalmazott: öröm, hogy a magyar csapat minden tagja tiszta körülmények között versenyzett.

17 magyar érem Londonban

A magyarok nyolc arany-, négy ezüst- és öt bronzérmet nyertek, ezzel Magyarország az éremtáblázat 9. helyén végzett, míg négy évvel korábban, Pekingben nem került be a 20 legjobb közé.

A 35 millió forint egyébként igen tisztességes összeg, mert a szintén nyolc aranyig jutó Olaszországban 42 milliót fizetnek érte, és az olaszok ezzel vezetik az európai rangsort. Oroszországban 125 ezer dollárt (28 millió forint) ér az első hely, Ukrajnában százezret. A Kaukázusban és Kazahsztánban egészen más léptékek vannak, Grúziában az egyetlen olimpiai bajnok egymillió eurót kap. (Épp a dzsúdós Ungvárit verte a fináléban.) Azerbajdzsánban csak pár millióval maradtak el a jutalmazásban, 270 millió forintot kap a két győztes.

Az Egyesült Államokban 25 ezer dollár a honorárium, az ottani sportrendszerben egyébként is szponzori pénzekre kényszerítik a versenyzőket.