Nyer-e Cseh aranyat Rióban?

2012.08.04. 13:58 Módosítva: 2015.05.16. 02:50

Cseh László a 200 vegyesen szerzett bronza után azt nyilatkozta, hiányérzete van, mert aranyat akart nyerni. Ezért folytatja, Rióban 200 vagy 400 vegyesen olimpiai bajnok szeretne lenni. A következő olimpián 30 és fél éves lesz.

4:10.95 2010 (Európa-bajnokság)
 4:11.22 2011 (Barcelona, Mare Nostrum, a vb-n befulladt)
4:12.17 2012 (Európa-bajnokság)

Mi szól mellete?

Például az, hogy legnagyobb riválisai közül Michael Phelps nem lesz ott Rióban. Mármint jelen állás szerint. Ryan Lochte pedig most ünnepelte 28. születésnapját, valószínűleg vele sem kell már számolni négy év múlva. Cseh ráadásul nagyon kiegyensúlyozottan versenyez, 2003 óta minden világversenyen szerzett érmet 200 vagy 400 vegyesen, volt már világbajnok is.

Mi ellene?

Cseh öt érmet nyert olimpián, három ezüstöt és két bronzot, az arany viszont nem jött egyszer sem össze. A 2008-as pekingi olimpián versenyzett a legkiegyensúlyozottabban, akkor nemcsak a két vegyesszámban, de 200 pillangón is ezüstérmes lett. Cseh itt úszta élete legjobb idejét 400 vegyesen, pechjére, Michael Phelps is ekkor ért a csúcsra, mindhárom számban ő végzett a magyar úszó előtt.

Ami nem erősíti Cseh aranyesélyét, hogy Peking óta 400 vegyesen folyamatosan egyre gyengébb időket úszik. Londonban több mint hét másodperccel úszott rosszabbat (4:06.16 vs. 4:13.40), mint négy éve. Bár ez nem teljesen reális összevetés, mert Cseh eltaktikázta magát, az előfutamban Phelps mögött lazábban tempózva lemaradt a döntőről.

Cseh legerősebb 400 vegyes futamai
4:06.16 2008, pekingi olimpia döntője (ezüstérem)
 4:10.79 2003, világbajnokság, Barcelona, 2. hely

Nézzük inkább a debreceni Eb-n úszott idejét, az az idei legjobbja, 4:12.17. Ezzel az idővel Londonban megelőzte volna Phelpst, de csak a negyedik helyre lett volna elég a 400 vegyes döntőjében. Az aranyérmes Ryan Lochte például hét másodperccel úszott jobbat Londonban, mint Cseh Debrecenben, az amerikai 4:05.18-cal nyert. Ilyen gyorsan Cseh soha nem úszta le a 400 vegyest. Élete legjobbja, amit még Pekingben úszott, megint csak a második helyre lett volna elég a mostani olimpián.

Cseh az elmúlt három évben nem tudott olyan jó 400-at úszni, amivel bekerült volna a karrierje legerősebb teljesítményei közé.

Talán 200 vegyesen?

Cseh saját bevallása szerint a 400 vegyest jobban szereti, mint a 200-at. Egyetlen világbajnoki aranyát is 400 vegyesen nyerte, de még 2005-ben. A montreáli világbajnokságon Michael Phelps ezt a számot kihagyta, (öt másikban szerzett aranyat, amit megtoldott még egy ezüsttel is). Lochte viszont indult, ötödik lett, Cseh Luca Marint és a tunéziai Mellulit verte Európa-csúccsal.

1:57.69 2011, világbajnokság, Sanghaj, döntő, 3. hely

Mégis, az időereményei alapján talán több esélye lenne 200 vegyesen egy kiugró eredményre. Miközben 400-on folyamatosan gyengül, 200-on kiegyensúlyozott teljesítményre képes. A londoni olimpián ezen a számon például karrierje harmadik legjobb idejét érte el. Csak a római világbajnokságon volt nagyobb formában, akkor az elődöntőben és a döntőben is jobb időt úszott. Cseh most gyorsabb volt, mint Pekingben. Ráadásul idén a debreceni Eb-n is remek idővel nyert.

Más kérdés, hogy Cseh azt is mondta, hogy a két számot már nem tudna vállani Rióban, viszont ha a 400 vegyesre nem készül, akkor 200-on sem lesz jó.

Mit bír egy úszó harminc felett?

Darnyi Tamás 26 évesen vonult vissza, négy olimpiai bajnok címmel. Michael Phelps most 27 évesen fejezi be, minden idők legeredményesebb úszójaként.

Végignézve a vegyesúszás olimpiai bajnokait, az megkockáztatható, hogy nem a veteránok száma. A kegyetlenül kemény 400 vegyes 1964 óta olimpiai szám, azóta még dobogón sem állt 30 feletti versenyző. Az idén 400 vegyesen diadalmaskodó Ryan Lochte minden idők legidősebb olimpiai bajnoka és érmese ebben a száma. Ő hat nap híján 28 éves volt a győzelmekor. A második brazil Pereira 26 éves, a harmadik japán Hagino pedig csak 19.

1:56.22 2012, olimpia, London, döntő, harmadik hely

Négy éve a 23 éves Phelps, a 22 éves Cseh és a 24 éves Lochte kapta az érmeket. Athénben a 19 éves Phelps, a 23 éves Eik Vendt és a 18 éves Cseh László hallgatta az amerikai himnuszt.

A zseniális Darnyi Tamás 21 és 25 évesen nyerte 88-ban és 92-ben a két vegyes számot. Czene Attila is csak 22 volt, amikor aranyat nyert 200-on Atlantában.

A 200 vegyes talán kevésbé embert próbáló, de ott sem vett át harminc feletti úszó érmet olimpián. A dobogósok inkább a 20-hoz, mint a 25-höz vannak közelebb. Mostani győzelmével messze Phelps a legidősebb olimpiai bajnok és érmes 200 vegyesen, a maga 27 évével.

Ha az olimpia arany, sőt egy további érem sem tűnik reálisnak a meglévők mellé, Cseh László attól még komoly esélyese lehet a jövő évi világbajnokságnak, legalábbis 200-on, ahol Phelps már nincs, Lochte-ről nem tudni, leáll-e az olimpia után. A brazil Pereira komoly ellenfél, 400-on második lett, 200-on negyedik Londonban, Európában viszont egyelőre nincs vetélytársa Csehnek. Eb-címeket még biztosan nyerhet, ha ez még motiválja. Csehnél ugyanakkor kérdés még az is, hogy tovább dolgozik-e Turi Györggyel. És bár Kiss László szövetségi kapitány a Sportkórház orvosait ostorozza Cseh fizikai állapota miatt, a magyar úszó rövidebb távokon még egyben van, a 200 vegyes jó eredménye mellett országos csúcsot úszott 100 méter háton is a 4*100-as váltóban.