London kínos pillanatai
További cikkek cikkek
Két furcsa bokszmeccs
Két bokszmeccs is felborzolta a Nemzetközi Amatőr Ökölvívő-szövetség idegeit Londonban. Először az 56 kilós súlycsoportban tört ki egy kisebbfajta forradalom, amikor a japán Szatosi Simizu a harmadik menetben hatszor padlóztatta meg az azeri Magomed Abdulhamidovot, a türkmén bíró mégis az utóbbit hozta ki győztesnek.
A másik eset a váltósúlyban mérkőző amerikai Errol Spence Jr. és az indiai Krishan Vikas meccsén történt, ahol az indiai az egyébként döntetlen meccs utolsó menetében többször fogott, mint ütött, a bírók szerint mégis ő volt a jobb. A szövetség mindkét eredményt hatályon kívül helyezte, és Simizut, illetve Spence-t hozta ki győztesnek.
A direkt bukó kerékpáros
Kerékpáron egyértelműen tarolt idén a brit válogatott, viszont kínos szituációk nélkül ők sem úszták meg az olimpiát. A férfi csapatsprint selejtezőjén ugyanis a bolyt vezető Phil Hindes elrontotta a startot, és hogy ne diszkvalifikálják az egész csapatot, direkt esett egy nagyot. Azt, hogy az esés szándékos volt, később saját maga is megerősítette, ennek ellenére a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nem indított vizsgálatot az ügyben. A Phil Hindes, Sir Chris Hoy és és Jason Kenny felállású brit csapat végül világcsúccsal nyert aranyérmet a döntőben.
A korán startoló kínai úszó
Ahogy a britek kerékpárban, úgy a kínaiak úszásban nyertek meg szinte minden számot, ahol nem indult Michael Phelps, ám náluk is akadtak vitás helyzetek. A férfiak 1500 méteres gyorsúszószámában Szun Jang korán rajtolt, és noha ez az úszásban azonnali kizárást jelent, neki mégis engedték, hogy részt vegyen a versenyen.
A meglehetősen homályos magyarázat az volt, hogy a kínai úszót a zajongó tömeg zavarta meg. Szun Jang később világcsúccsal győzött a távon.
Az elcsalt tollasmeccs
Kizárással végződött viszont az elcsalt tollaslabda-mérkőzés ügye. A dolog hátterében az állt, hogy az elődöntőkben játszó indonéz, kínai és két dél-koreai páros azért játszott egymás ellen szándékosan rosszul, hogy a negyeddöntőkben, vagyis az egyenes kieséses szakaszban elkerülje a nehezebb ellenfelet. Az olimpiáról végül mind a négy párost kizárták. A koreaiak végül bocsánatot kértek, a kínai tollaslabda-páros egyik tagja viszont ehelyett durcásan bejelentette a visszavonulását.
Az olimpia színészei
Két, nagyon nagy színésze is akadt a londoni olimpiának, akik valószínűleg pályát tévesztettek. Taufik Mahlufi algériai atlétát tévedésből nemcsak a kedvenc számára, az 1500 méteres síkfutásra nevezték be, hanem 800 méterre is, amit viszont nem akart végigfutni, így az elődöntőben 200 méter után sérülést színlelve lement a pályáról. A Nemzetközi Atlétikai Szövetség először kizárta a lazsáló algériait, ám az egy ki tudja honnan szerzett orvosi igazolással bizonyította, hogy tényleg lesérült, ezért 1500 méteren rajthoz állhatott, ahol aranyérmet szerzett. Mahlufihoz hasonlóan trükközött a kazah Alexander Gyadcsuk kenus is, aki 200 méteren számított favoritnak, mégis elindult 1000 méteren is, ahol gyakorlatilag sétatempóban lapátolta végig a távot. Gyadcsuk trükközése senkinek nem tűnt fel, de mégis megbosszulta magát: a favorit kazah ugyanis 200 méteren csak a B döntőbe tudta magát kvalifikálni, és ott is az utolsók közt végzett.