Négy év jár a szándékosan doppingolóknak

2013.11.15. 13:51

Legalább egy olimpiáról száműzik a szándékosan doppingoló sportolókat, mivel 2015-től már az első lebukás esetén is kettőről négy évre nő a büntetés.

A szigorításról a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) világkongresszusán pénteken határoztak a dél-afrikai Johannesburgban. Az új büntetési tétel része a működését illetően felerészben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, felerészben pedig a kormányok által finanszírozott WADA új kódexének, amely - a 2016-os riói olimpia előtt - 2015. január elsején lép életbe valamennyi országban.

Az új szabályozás ugyanakkor flexibilis is, amennyiben rugalmasabban kezeli az eddigi egységes megközelítéshez képest azt, hogy szándékos vagy vétlen doppingolás történt-e. Ha utóbbiról van szó, s azt a vizsgálat egyértelműen kideríti, a vétkes sportoló kevesebbel is megúszhatja. Nem szándékos esetben az érintett sportolónak - akinek bizonyítania kell jóhiszeműségét, így például ha táplálék-kiegészítővel jut a szervezetébe a tiltott anyag - jó esetben csak megrovás, illetve maximum két évig terjedő eltiltás lesz a büntetése. De az sem feltétlenül és azonnal ér négy évi eltiltást, ha valaki a gyenge drogok közé sorolt marihuanával bukik meg.

Igent mondtak arra az indítványra is, hogy a rajtavesztett versenyzők mellett büntetés jár a doppingoláshoz segítséget nyújtó szakembereknek, így az érintett edzőknek is.

Lényeges módosítás amely az úgynevezett whereaboutot, a versenyzők holléti nyilvántartását érinti. A jelenleg érvényes szabályozás szerint, ha egy sportolót nem érnek el az ellenőrök azon a címen, ahol az általa megjelölt időpontban tartózkodnia kellene, figyelmeztetést kap, s ha 18 hónap alatt három ilyen sárgalapos intés összejön, az doppingvétségnek minősül, amiért az illető minimum egyéves eltiltással bűnhődik. Ez az időtartam egy évre csökken.

Szigorítás viszont, hogy a doppingeljárás nyolc helyett már tíz évig is tarthat, azaz ennyi idő áll rendelkezésre a levett minták újraelemzésére.

„A végrehajtó bizottság egyhangúlag támogatta és egyetértett a kódex jóváhagyásával, az új szabványokkal. Nagy nap a mai  a sport számára” - fogalmazott John Fahey, a WADA leköszönő elnöke.