Shani Davis, a hollandok és Nagy Konrád

2014.02.08. 08:56

Négy éve, Vancouverben hat nemzet osztozott a gyorskorcsolya aranyérmein, a papírforma szerint a hollandok, az dél-koreaiak, az amerikaiak, a kanadaiak és a nemetek lehetnek majd a legboldogabbak a szocsi Adler Arenában. A szakértők Shani Davisre, Sven Kramerre és a 42 éves, hatodik olimpiájára készülő Claudia Pechsteinre hívják fel a figyelmet.

A gyorskorcsolya egyike azoknak a sportágaknak, amelyek a kezdetektől szerepel az olimpia programjában, a bölcső Hollandia, ők négy évvel ezelőtt hét éremmel térhettek haza Kanadából.

A férfiak legrövidebb táván teljes ázsiai siker született és most is jó esély van rá. A világkupát toronymagasan vezeti a szám címvédője, Mo Tae Bum, míg az olimpiai ezüstérmes Keijcsiro Nagasima a harmadik helyen áll. A holland Michel Mulder idén remek formában van, megnyerte a sprintvilágbajnokságot, Berlinben a vk-futamot.

1000 méteren Shani Davis a szám abszolút favorítja. Az amerikai a címvédő a vk-sorozatban majdnem kétszer annyi pontot gyűjtött, mint a holland Kjeld Nuis és Mulder. Az európaiak csak megközelíteni tudták ebben a szezonban eddig. Vancouverben ő lett az első kétszeres olimpiai bajnok színesbőrű sportoló. 1500 méteren is Davis vezeti a világkupát, a címvédő holland Tuiter formán kívül korcsolyázik, sokáig az sem volt biztos, hogy kvalifikálni tudja magát, végül ez összejött, de csoda lenne, ha a dobogóra érne. Inkább honfitársa, Koen Verweij vagy az orosz Gyenyisz Juszkov esélyes erre.

1500 méteren szoríthatunk az egyetlen magyar indulónak, Nagy Konrádnak. A 21 éves debreceni sportoló rövidpályás gyorskorcsolyában ért el eredményeket, magyar bajnoki címeket. A 2013-as szezon előtt állt át sportág hosszabb számára. Az idei gyorskorcsolya Eb-n a 14. helyet szerezte meg ezen a távon, összetettben a 22. helyen végzett. Tervei szerint a huszadik hellyel már elégedett lenne élete első olimpiáján.

A hosszabb távok egyértelműen Sven Krameréi. A holland sztár ahol elindult, nyert ebben a szezonban, simán vezeti a világranglistát. A korábbi legnagyobb vetélytárs, Ivan Szkobrev ebben a szezonban nagyon lassan fut, a négytávú összetett Eb-t kihagyta, csak 19. a világranglistán. Kramer legnagyobb kihívója a Vancouverben aranyat és ezüstöt is nyert Li Szeung Hun lehet, a világkupában is ő a második, igaz majdnem feleannyi ponttal, mint Kramer.

A nőknél a legrövidebb távon Li Szang Hvát nagyon nehéz lesz megnyerni, a szezon eddig hat versenyén se nagyon sikerült senkinek, minden vk-futamán az első lett. Nagyobb átrendeződés várható 1000 méteren. A címvédő Christine Nesbittnél lisztérzékenységet diagnosztizáltak, amely miatt kevésbé tudott koncentrálni a versenyzésre és ez eredményei is jól látszik. A vancouveri második, Annette Gerritsen, nem is tudta magát kvalifikálni Szocsiba, a harmadik van Riessen csak a 16. a világranglistán, amelyen két amerikai, Heather Richardson és Brittany Bowe az első kettő. Az orosz Olga Fatkulina esélyei is megnőttek a gyengélkedő hollandok miatt. Nem szabad elfeledkezni a kínaiakról, a sprint-vb-n tartoltak, ötből négy számban elsők lettek.

Nagy a tülekedés 1500 méteren is, Bowe jelenleg a világranglista-1. a címvédő Ireen Würst előtt, az orosz Julija Skokova és a holland Lotte van Beek esélyes még. Ami hosszabb távokat illeti, Claudia Pechstein és a cseh Martina Sábliková küzdhet a 3000 és 5000 méter aranyáért. Az Eb-n Wüst lett a rövidebb, Sábliková a hosszabb táv győztese. Pechstein nem volt a norvégiai Hamarban még csúcsformában, mindkét távon lemaradt a dobogóról.

február 19.: női 5000 m 14.30

február 21.: férfi csapatüldözéses negyeddöntő 14.30, elődöntő 16.13, női csapatüldözéses negyeddöntő 15.23

február 22.: női csapatüldözéses elődöntő 14.30, döntő 15.14, férfi csapatüldözéses döntő 14.51