Az örökös olimpiai rekordok sportága

GettyImages-149917384
2016.08.03. 17:08 Módosítva: 2016.08.03. 17:08

A férfiaknál és a nőknél is 12-12 csapat indul, ezeket két hatfős csoportra osztják. Minden válogatott 12 fős keretet nevezhetett az olimpiára. A csoportokból az első négy jut tovább, az első a másik csoport negyedikjével, a második a harmadikkal játszik a negyeddöntőben. A torna azonnal, már augusztus 6-án elindul, a női döntő 20-án, a férfi 21-én lesz.

A szabályok az NBA-játékosok számára némileg eltérnek, ugyanis nem az NBA, hanem a nemzetközi szövetség, vagyis a FIBA szabályait követik. A támadóidő mindegyiknél 24 másodperc, a negyedek viszont az NBA-hez képest két perccel rövidebbek, csak 10 percig tartanak. Döntetlen nincs, ilyenkor 5 perces hosszabbítás jön addig, amíg valaki nem nyer. A kipontozódás is előbb jön, hat helyett csak 5 személyi hibát lehet összeszedni.

De más a pálya mérete is: a FIBA-szabályok szerinti pálya 65 cm-rel rövidebb, 28 méteres, és 24 cm-rel keskenyebb, 15 méteres. A gyűrű ugyanúgy 3,05 méter magasan van, de kisebb a kezdőkör és a körte mérete is, és a hárompontos vonala is közelebb van a gyűrűhöz: ez az NBA-ben 7,24 méteren (a sarkokban 6,7 méteren), a FIBA-nál viszont 6,75 méteren (a sarkokban 6,6 méteren) van. Vagyis az NBA-hez képest valamivel több tripla várható.

Londonban az amerikai csapat rekordot jelentő különbséggel, 156-73-ra verte Nigériát, idén talán Venezuela ellen van a legnagyobb esélye a címvédőnek, hogy megdöntse ezt a rekordot.