Felavatták ötéves tervünk új büszkeségét, a Népstadiont

További Sport cikkek
-
Pintér László Suhajda Szilárd személyes tárgyairól: Nem lehet megtalálásról beszélni
- Bereczki Dominik: Félni pontosan annyi energiába kerül, mint hinni
- „Biztos voltam benne, hogy nem fog visszatérni” – mondta a hegymászó, aki utoljára látta Suhajda Szilárdot
- Világbajnoki bronzérmes a magyar footgolfválogatott
- Az amerikai tulajdonos elzavarná a Milantól a klublegendát, Maldinit
1953. augusztus 21-én ezzel a címmel írt a Szabad Nép az új nemzeti stadion átadásáról, ami több évtizedes várakozás, tervezgetés és két világháború után végre valahára elkészült. Az ország legnagyobb stadionjához a politika is nagy reményeket fűzött.
Ma, alkotmányunk évfordulóján a magyar testnevelési és sportmozgalom nagy ünnepére gyűltünk össze. A pártunk és kormányunk elhatározásából tervbevett Népstadion első ötéves tervünk negyedik esztendejében felépült és kinyitotta kapuit a sportoló ifjúság előtt, ezzel a magyar sportolók sokévtizedes álma valósult meg. A Népstadion felépülése, a magyar sportolók nagyszerű eredményei lehetővé teszik számunkra, hogy testnevelési és sportmozgalmunk nevében jogos igényekkel lépjünk a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elé és a siker reményében kérjük az 1960. évi olimpiai játékok megrendezésének jogát. Tekintsük a mi nagyszerű Népstadionunkat úgy, mint új, nagy sportsikerek kiindulópontját
– mondta ünnepi beszédében Hegyi Gyula, az Országos Testnevelési és Sportbizottság (OTSB) elnöke a Népstadion átadóján.
Olimpiát végül se előtte, se azóta nem rendeztek az akkori Vorosilov út – Hungária körút – Dózsa György út – Thököly út által határolt területen lévő létesítményben, ami már születése óta a magyar sport egyik otthona volt. Most Zeidler Miklós A nemzeti stadiontól a Népstadionig című munkájának segítségével 13 fotón és egy filmfelvételen megpróbáljuk bemutatni a környék múltját, és hogy az új Puskás Aréna milyen történelmi alapokra épült fel.

Kicsi volt a tribün, de elfértek ott a hölgyek, akiknek beszélnivalójuk volt a szom-szédjukkal. Aztán milyen jól meg lehetett itt húzódni, amikor az őszi eső kezdte csapkodni a tetőt, vagy a tavaszi zivatarok száguldottak át a mezőn. Kicsi volt a pálya, de minden irányban belátható, a versenyparipákat percről percre lehetett látni iramodásukban, a leghosszabb versenyek szemünk láttára folytak le, és a fordulónál már az egész publikum körülbelül megítélhette a paripák esélyét”
- írta Krúdy 1922-ben a bezárt lóversenypályáról.
(Fotó: Schmidt Albin / FORTEPAN)










A futballmeccsek mellett a legendás koncertek legalább annyira hozzátartoznak a Népstadionról való társadalmi emlékezethez. Sőt, az utóbbi évtizedben valószínűleg többen voltak valamilyen koncerten, mint futballmeccsen a stadionban. Az Omega-koncertek, és az olyan világsztár fellépők, mint a The Rolling Stones, az AC/DC vagy Michael Jackson előadási közül istalán kiemelkedik az 1986 július 27-én, alig egy hónappal a mexikói vb-kudarc után tartott Queen-koncert a Népstadionban, ahol Freddie Mercury, az együttes frontembere hatvanezer emberrel együtt, magyarul énekelte el a Tavaszi szél vizet áraszt népdalt. A koncertről Live in Budapest címmel koncertfilm is készült.
