Totális összeomlás, minden idők leghosszabb rövidzárlata

afp.com-20220603-PH-GTY-1400740360-highres
2022.06.03. 08:06
A harmadik negyed vége felé úgy tűnt, csak a szokásos. A Golden State Warriors kényelmesen vezetett 87–72-re a Boston Celtics ellen az NBA-döntő első mérkőzésén a Chase Centerben, semmi nem utalt arra, hogy simán győz – a vendégcsapat. Pedig ez történt, a Warriors megmagyarázhatatlan módon lefagyott, a hátralévő időben kivágott egy 17–0-ás szériát a Celtics, és győzött 120–108-re.

A fogadóirodáknál a Warriors volt az esélyes – talán még mindig az, bár már nem biztos –, jóllehet az ESPN szakírója, Zach Lowe megpendítette, hogy nála a Boston a favorit. Hiszen a liga két leghatékonyabban védekező csapata csap össze, és az ilyen párharcokban bármi elképzelhető.

Tényleg gyilkos volt a Celtics védekezése, Marcus Smart például még a kispadra is elkísérte Steph Curryt követő emberfogással, de ez nem zavarta a hazaiak szupersztárját, és futószalagon gyártotta a triplákat – csak az első negyedben hatot, ami NBA-playoffcsúcs –, már három negyed alatt 32 pontig jutott. A legnagyobb különbség négy perccel a játékrész vége előtt alakult ki, ekkor volt 87–72 az állás.

És ekkor egyszerűen lefagyott az addig hibátlanul fungáló hazai gépezet, mint ahogy a számítógép szokott üzemzavar esetén. Ezzel párhuzamosan elkezdtek beesni a vendégek hármasai, a negyedik negyedben tizenegyből kilenc. Derrick White, a csodacsere megtáltosodott, a 36. születésnapján élete első döntőjét játszó Al Horford szintén, Jaylen Brown is termelt rendesen, és a Boston azt is elbírta, hogy az All-NBA első csapatba beválasztott Jayson Tatumnak nem ez volt pályafutása legszebb estéje.

Ilyen totális összeomlást keveset produkált az NBA fennállása 75 – már majdnem 76 – éve alatt. Az utolsó 16 percet 48–21-re nyerte meg a Celtics, a negyedik negyedet ezen belül 40–16-ra, öt percig nem engedélyezett pontot Curryéknek, és elragadta a pályaelőnyt a hazaiaktól. A második meccset is San Franciscóban vívják, magyar idő szerint hétfő hajnali kettőkor.

1958 óta ez volt mindössze a harmadik eset az NBA-döntők történetében, hogy egy csapat három negyed után legalább 12 pontos hátrányból fordítani tudott. És az első, hogy ezek után legalább tizenkét pontot vert a vesztesre!

NBA-döntő, első mérkőzés:

Golden State Warriors–Boston Celtics 108–120 (32–28, 22–28, 38–24, 16–40).

Legjobb dobók: Curry 34 (12/25), Wiggins 20, Thompson 15, Porter 12, ill. Horford 26 (9/12), Brown 24, White 21, Smart 18, Tatum 12.

(Borítókép: Marcus Smart kosara a 2022-es NBA-döntő első meccsén a Chase Centerben 2022. június 2-án. Fotó: Ezra Shaw / Getty Images North America / Getty Images / Afp)