Felnőttként fenékre esett egy kisiskolás ellen, Párizsban a világ dobhat tőle hátast
További Párizs 2024 cikkek
- Pap Bianka teljessé tette éremkollekcióját, paralimpiai ezüstérmet nyert 200 vegyesen
- Konkoly Zsófia 400 gyors után 200 vegyesen is paralimpiai aranyérmet nyert Párizsban
- Pap Bianka paralimpiai bronzérmes 400 méter gyorsúszásban
- Itt az újabb magyar érem a paralimpián: Pálos Péter asztaliteniszező harmadik lett
- Ekler Luca megvédte címét, Párizsban is paralimpiai bajnok lett távolugrásban
A legtöbb érintett számára a bréktánc több, mint hobbi vagy karrier – egy mentőöv, az identitás forrása és a személyes kifejezés platformja.
A szerény, bronxi közegből kiemelkedő sportág közössége gazdag a kitartás, a szenvedély és az átalakulás történeteiben, személyes kihívások leküzdésétől a társadalmi elvárásokkal való szembeszegülésig ezek a táncosok saját utat alakítottak ki a bréktánc világában. Kiváló példa erre a kvalifikációban érintett egyik magyar induló, Szarvák Csenge.
Szarvák Csenge egy sportsérülés után kezdett el bréktáncolni, egyfajta fizioterápiaként próbálták alkalmazni nála. Ami azonban eleinte még rehabilitációs gyakorlat volt, az hamar szenvedéllyé vált.
A BRÉKTÁNC NEMCSAK FIZIKAILAG SEGÍTETT NEKI A FELÉPÜLÉSBEN, HANEM ÚJ CÉLT ÉS IRÁNYT IS ADOTT SZÁMÁRA.
Magyarországot Szarvák Csengén kívül Lobontiu Noris Menotti képviseli az olimpiai kvalifikációs sorozatban.
Utóbbi jelenleg Temesváron él – magyar ajkú, kettős állampolgár –, de egy kis városban, Szatmárnémetiben született, ott nőtt fel, ahol a hiphop kultúra csak korlátozottan volt jelen. Ezért az online videókon keresztül fedezte fel a bréktáncot, és autodidakta módon, a videók alapján sajátította el az alapokat. A két magyar induló számára lesz még mit bizonyítani Budapesten, a kvalifikáció második fordulójában. Szarvák Csenge mindössze 13 pontra volt attól, hogy a legjobb 32 közé kerüljön, helyezés szempontjából nem volt nagyon messze Lobontiu Menotti Noris (Noris by Nature) sem a férfiaknál, utóbbi 38. lett Sanghajban.
A japán B-lánynak, Fukushima Ajuminak – hasonlóan Szarvák Csengéhez – nagy segítséget nyújtott a bréktánc. A sport, amibe főleg idősebb nővére, és saját önbizalomhiánya miatt kezdett bele magabiztosabbá tette, így sikerült leküzdenie a közte és iskolatársai között lévő nyelvi akadályokat Kanadában. Eleinte azonban nem volt túl fényes útja a 21 évesen brékelni kezdő táncosnak.
A leendő világbajnoknő az első csatájában egy általános iskolás lánnyal találta magát szemben, a dolgok azonban nem egészen a tervei szerint alakultak. Ajumi azon kapta magát, hogy elfelejtette a mozdulatait, és végül térdre rogyva végezte a csata közepén. Most a 40 éves versenyző, aki legidősebb résztvevő volt a mezőnyben, simán megnyerte a sanghaji első kvalifikációs fordulót.
Csakúgy nagy sikere volt, mint 25 éves honfitársának, Juasa Aminak, akit a közeg B-Girl Ami néven ismer: a bréktánc meghatározó női alakja 2019-ben világbajnok volt. A brék és a Tokióban mindig vibráló utcai kultúra iránti szenvedélye már tizenéves korában jelentkezett. Konzervatív családja kezdetben ellenállást tanúsított ugyan, ezért gyakran gyakorolt titokban, és lopakodott ki, hogy részt vegyen az edzéseken és a versenyeken.
Az ő duójukat egészíti ki a szintén japán Cuhako Riko, aki azért kezdett táncolni, hogy feldolgozza egy közeli családtagja elvesztését. A 16 éves sportoló már ugyancsak a zsebében érezheti a párizsi indulást.
Az Egyesült Államok egyik biztos indulója az olimpián Jeffrey „B-Boy Jeffro” Louis kihívásokkal teli környezetben nőtt fel Texasban, és a bréktánc világában talált vigaszt, valamint közösségi érzést, ami segített neki átvészelni fiatalkori nehézségeit.
Wing, a dél-koreai B-Boy, jelenleg a világranglista első helyét foglalja el. Wing útját az inspirálta a sportággá nőtt táncformába, majd onnan a versenysportba, hogy idősebb bátyját, valamint a helyi b-fiúkat figyelte Szöulban. Neki azonban a sanghaji kvalifikáció után még Budapesten is bizonyítania kell, ha ott akar lenni az olimpián. Hasonlóan Amir Zakirovhoz, ismertebb nevén B-Boy Amirhoz, aki Kazahsztánt képviseli.
Zakirov útja a bréktáncban szülővárosában kezdődött, ahol természetes tehetségének és kemény munkájának köszönhetően gyorsan felemelkedett a ranglétrán. A korlátozott erőforrások és edzési lehetőségek hiányéban Amir Zakirovot szenvedélye arra késztette, hogy online oktatóprogramokat keressen és szokatlan helyeken gyakoroljon.
Kína olyan szupertehetségekkel, mint Jing Ce és Cejen, komoly hullámokat szított a bréktánc közösségében. Jing Ce vidéken, egy faluban nőtt fel, és közösségi programon keresztül fedezte fel a bréktáncot, amelynek célja a hátrányos helyzetű fiatalok segítése, támogatása volt. A kemény munka aztán meghozta az eredményét, hatodikként végzett Sanghajban, honfitársa sajnos kevésbé előkelő helyet foglal el a rangsorban, de Budapesten még javíthat.
Ezek táncosok a globális színtér hihetetlen sokszínűségét és tehetségét képviselik. Minden táncos hozza a saját egyedi történetét, stílusát és energiáját, amit majd a magyar közönség is szemügyre vehet a Ludovika Campuson május 20. és 23. között.
Az utcai sportok – ezek közé tartozik a bréktánc is – olimpiai kvalifikációjának második, végső állomását Budapesten rendezik. A négy sportágban mintegy 450 versenyző indul majd összesen , köztük négyen magyar színekben, és több mint 150-en biztosíthatják még helyüket a párizsi olimpiára. A sportolók májusban, Sanghajban rendezett első, valamint Budapesten, a második, végső állomáson maximum 50-50 pontot szerezhetnek BMX freestyle-ban, sportmászásban és bréktáncban. A gördeszka pontozása eltér majd ettől, a pontok egyharmadát korábbi versenyeken osztották ki, míg a maradék kétharmadot Sanghajban és Budapesten gyűjthetik be a sportolók.
A Ludovika Campuson tartott második fordulón a fesztiváljelleget koncertek és egyéb aktivitások jelentik, egyebek között minden utcai sportágat kipróbálhatnak a bátor és vállalkozó kedvű érdeklődők, a szükséges felszerelésről a rendezők gondoskodnak.