Még csak 24 éves, de kozmikus ugrásával már lekörözte minden idők legnagyobbját

További Párizs 2024 cikkek
-
Itt a lex Milák: mégis megkaphatja Virth Balázs az életjáradékot a nagy bajnok érmei után
- Hosszú évekre eltiltották a bírót, aki Budapesten manipulálta a pontozást
- A test egy hónappal hamarabb tért haza Párizsból, mint a fej és a szív
- Csipes Tamara: Ne azért legyek már példakép, mert sok érmem van otthon!
- Megvan, hol és mikor tér vissza a versenyzéshez párizsi bajnokunk
A rúdugrás a korszakos zsenik száma az atlétikában, gondoljunk csak Szergej Bubkára, Jelena Iszinbajevára.
És most Armand Gustav Duplantisra.
Az amerikai apa és svéd anya Louisianában született svéd fia hétfő este kilencedszer javította meg a világcsúcsot, és a 625 centis ugrás egyben második olimpiai bajnoki címét jelentette, bár azt már korábban, a kerek 6 méteren végrehajtott sikeres kísérletével kiérdemelte.
Duplantis immár kétszeres olimpiai, szabadtéri és fedett pályás világbajnok, továbbá háromszoros Európa-bajnok. És csak novemberben tölti be a huszonötöt. Világversenyen legutóbb 2019-ben, 19 évesen győzték le, az az amerikai Sam Kendricks (azonos eredménnyel, 597 centis ugrással, csupán kevesebb kísérletével), aki most Párizsban ezüstérmet szerzett.
Eddig kilencszer javított világcsúcsot, amivel ugyan még elmarad a tizenhétszeres szabadtéri rekorddöntő Bubka mögött, de az ukránnak csupán egy olimpiai bajnoki címe van, 1988-ból, Szöulból.
Tudniillik az 1984-es Los Angeles-i olimpiáról a bojkott miatt lemaradt, 1992-ben Barcelonában nem tudta átugrani a kezdőmagasságát, 1996-ban Atlantában saroksérülése miatt nem tudott ugrani, 2000-ben Sydney-ben 37 évesen ugyancsak mindháromszor rossz kísérletet mutatott be az 570 centis indulómagasságán.
Felnőttkorában tanult meg svédül a levegő ura
Duplantis atlétacsalád sarja, apja, Greg szintén rúdugró volt, valaha versenyzett Bubkával is, édesanyja, Helena hétpróbában versenyzett.
A kis Armand a louisiana-i Fayetteville-ben nőtt fel, angol nyelvi környezetben, és a svéd nyelvet csak felnőttkorában sajátította el, édesanyjával Skype-on beszélgetett, és úgy tökéletesítette nyelvtudását, három évvel ezelőttig nem is mert svédül nyilatkozni választott hazája televíziójában (egyébként azért választotta a svéd állampolgárságot, mert a skandináv ország szövetségi edzői állást ajánlott édesapjának).
Kuriózumnak számít, hogy a Louisiana Állami Egyetemen a vágtázó világbajnoknő, Sha'Carri Richardson volt a versenyzőtársa a suli atlétacsapatában.
Armand hároméves korában kezdett foglalkozni a rúdugrással, először hétévesen javította meg a korosztályos világcsúcsot, és utána minden egyes korosztályban rekordot döntött, kivéve 11 és 14 éves kora között.
Abban az időben visszamaradtam a fejlődésben, túl alacsony voltam
– nyilatkozta egy alkalommal az atléta, aki ma sem egy óriás a maga 181 centijével.
2018 óta csupán egyetlenegyszer tudták őt legyőzni
Első nagy sikere a 2018-as berlini Európa-bajnokság megnyerése volt, 18 évesen 605 centivel győzött, ami akkor junior-világcsúcsnak számított.
Attól kezdve veretlen világversenyeken, kivéve a 2019-es dohai világbajnokságot, ahol, mint említettük, azonos eredménnyel a második helyre szorult az amerikai Sam Kendricks mögé.
Első olimpiai bajnoki címét 2021-ben, Tokióban szerezte, kétszeres szabadtéri világbajnok (2022, Eugene, 2023, Budapest), fedett pályán 2022-ben, Belgrádban és idén Glasgow-ban győzött vb-n, háromszor nyert szabadtéri Eb-t (2018 Berlin, 2022 München, 2024 Róma).
Első világcsúcsát 2020. február 8-án ugrotta a lengyelországi Torunban, amikor a francia Renaud Lavillenie hat éve fennálló 616 centis csúcsát adta át a múltnak 617 centivel. A hétfői 625 centi a kilencedik világcsúcsa, mindig egy centivel araszol feljebb, ahogy Bubka és Iszinbajeva is tette, hiszen a nemzetközi szövetség minden egyes világrekordot 100 000 dollárral jutalmaz.
Duplantis az első rúdugró, aki megvédte olimpiai bajnoki címét az amerikai Bob Richards 1952-es és 1956-os sikere óta.
Vasárnap este rekorddöntő ugrása után a Stade de France hangszóróiból az Abba slágere, a Dancing Queen bömbölt, köszöntve a svéd fenomént, aki odarohant a nézőtér első sorához.
Először modell barátnőjével, Desire Inglanderrel ölelkezett össze. Ott volt az első sorban a korábbi világcsúcstartó Lavillenie, és természetesen „Mondo” szülei is.
mondo duplantis and his teammate roaring and punching each other in the chest after breaking the pole vaulting world record 👀 pic.twitter.com/WWbc7FsEnF
— good engrams (@BenatarSeaOrg) August 5, 2024
Akkora Duplantis fölénye, hogy jelen pillanatban minden idők tíz legjobb eredménye az ő nevéhez fűződik, most is kerek 30 centit vert a második helyezettre.
Még nem is tudtam feldolgozni ezt a pillanatot, azt hiszem, nincs annál nagyobb öröm, mint világcsúccsal olimpiát nyerni. Mintha nem is a testemben lennék, mintha kívülről nézném önmagamat. Kisgyermekkorom óta ez volt az álmom, világcsúcsot ugrani az olimpián. Soha nem versenyeztem még ekkora közönség előtt. Akkora bulit csapunk most, hogy le sem fekszünk hajnalig!
– nyilatkozta Párizs olimpiai bajnoka.
(Borítókép: Armand Duplantis ünnepel a férfi rúdugrás döntőjében a 2024-es párizsi olimpiai játékokon, a Stade de France-ban, a Párizstól északra fekvő Saint-Denis-ben 2024. augusztus 5-én. Fotó: Anne-Christine Poujoulat / AFP)