A tekvandós ikerlány, aki Madridban készülve hozott dicsőséget Magyarországnak
További Párizs 2024 cikkek
- Konkoly Zsófia 400 gyors után 200 vegyesen is paralimpiai aranyérmet nyert Párizsban
- Pap Bianka paralimpiai bronzérmes 400 méter gyorsúszásban
- Itt az újabb magyar érem a paralimpián: Pálos Péter asztaliteniszező harmadik lett
- Ekler Luca megvédte címét, Párizsban is paralimpiai bajnok lett távolugrásban
- Komoly bukása után a legjobb magyar eredményt érte el paralimpikonunk triatlonban
Valósággal berobbant a magyar nyilvánosságba a párizsi olimpia 13. napján a 18 éves, Spanyolországban született és jelenleg is ott készülő tekvandós, Márton Viviana. A fiatal sportoló a női mezőny 67 kilogrammos súlycsoportjában jutott döntőbe az ötkarikás játékokon, több skalpot is begyűjtve.
Első mérkőzésén az előzetesen esélyesebbnek gondolt elefántcsontparti Ruth Gbagbit múlta felül 2:1-re a legjobb 16 között, majd jött a negyeddöntő az amerikai Kristen Teachout ellen, akit ugyanakkora arányban győzött le, mint elefántcsontparti riválisát.
Ezekkel az előjelekkel várta a szintén nagyon fiatal, de már világbajnok belga Sarah Chaari elleni mérkőzést, ahol nagy csatában, mindkét menetet megnyerve, 2:0-s győzelmet aratva első magyar tekvandósként olimpiai döntőbe jutott.
Sportos család, olimpiai reményekkel
Márton Viviana 2006. február 18-án a spanyolországi Tenerifén született, magyar szülők gyermekeként. Sportos családba egypetéjű ikertestvérével, a szintén tekvandózó Luánával együtt: édesapja ugyanis korábban kick-boxolt, míg édesanyja kézilabdázott. A család az olimpiai szereplés érdekében később úgy döntött, hogy Madridba költözik.
2023-ban Luána világbajnok lett 57 kilogrammban, míg olimpikon testvére 67 kilogrammban indul. Az, hogy a Márton ikrek különböző súlycsoportban tekvandóznak, tudatos választás volt: nem akarták egymás esélyeit rontani a versenyeken, ahogy azt a helyzetet is igyekeznek elkerülni, hogy egymás ellen kelljen a pástra lépniük.
Márton Viviana és testvére, Luána ugyanannál az edzőnél készülnek Madridban, pontosabban a San Sebastian de los Reyes nevű északi elővárosban, a Hankuk International School nevű klubban, mindketten a korábbi országos bajnok finn olimpikon, Suvi Mikkonen tanítványai.
Nem a spanyol hívószóra
Márton Viviana jó ideje ott van a legjobbak között sportágában, korábban kétszer is nyert korosztályos Európa-bajnokságot, Párizsba a szófiai olimpiai kvalifikációs torna megnyerésével szerzett kvótát, Luána ugyanakkor nem jutott ki az olimpiára. Testvérével együtt idén februárban lettek az Újpesti TE sportolói, viszont továbbra is a spanyol fővárosban készülnek.
Elmondásuk szerint az a céljuk, hogy évente többször is Magyarországra látogassanak, és motiválják a magyar fiatalokat. Az UTE nemrég egy videót is közzétett a TikTokon, amelyben Márton Viviana és edzője átveszi a magyar olimpiai csapat hivatalos formaruháját.
@ujpestitornaegylet Zajlik az olimpiai formatuha átvétel. Márton Viviana és edzője Suvi Mikkonen megörökítette a pillanatokat. #hajrálilák #foryourpage #champions #olimpicgames ##teamhungary #UTE1885 #csakalila #foryou #fyp #utetaekwondo #taekwondo #martialarts ♬ eredeti hang - UTE
Spanyolország nyitott volt arra a lehetőségre, hogy az ikrek a piros-sárga zászló alatt versenyezzenek, ám az mindkettejük számára egyértelmű volt, hogy Magyarországot szeretnék képviselni a nemzetközi porondon. Márton Viviana eredménye egyúttal a magyar tekvandó első olimpiai érme.
A sportág honi szereplői már Tokióban is hallattak magukról, akkor Salim Omar Gergely végzett az ötödik helyen az 58 kilogrammos férfiak mezőnyében, akinek nagybátyja, Salim József a 2000-es olimpián ért el hasonló eredményt.
(Borítókép: Márton Viviana a női tekvandósok 67 kilogrammos versenyének elődöntőjében 2024. augusztus 9-én. Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI)