Napi 15 óra evezés, éber álom és hallucinációk – Rakonczay Gábor pokoljárása az óceánon
További Sport cikkek
-
A Real Madrid az év csapata, Yamal az év felfedezettje, Duplantisé és Bilesé a Laureus-díj
- Györgydeák Apor nem kegyelmezett a döntőben, magyar ezüstérem született Kínában
- Megszólalt Nyilasi Tibor a szívműtétje után
- Három döntő, a férfiaknál magyar érdekeltséggel Csinanban
- Új sportág érkezett Magyarországra, játékosaink már be is mutatkoztak nemzetközi szinten
Hetvenöt nap a nyílt tengeren, napi 15 óra evezés, fizikai és mentális megpróbáltatások között teljesítette Rakonczay Gábor kenus az Európából Amerikába tartó óceánátevezést. A világrekorder kalandor a Soron kívül című műsorban, valamint a Blikknek adott interjújában részletesen beszámolt élményeiről.
Rakonczay Gábor rendkívüli teljesítményt ért el március 8-án, amikor 75 napos óceáni út és több mint 5 ezer kilométer megtétele után partra szállt Antigua szigetén. A kalandor pályafutásának második leghosszabb útját tudhatja maga mögött, mindössze két nappal maradva el a 2012-es rekordjától, amikor 77 nap alatt szelte át kenuval az Atlanti-óceánt.
- Napkelte előtt 1-2 órával kelt, majd napközben 15 órát evezett, csak a kétóránkénti étkezésekre és a kedvező időjárásnál tartott rövid szünetet.
- Napi 6-8 ezer kalóriát fogyasztott, ami egy átlagember napi szükségletének közel háromszorosa, hogy fedezze a hatalmas energiaigényt.
- Az ultrafutó versenyeken elsajátított „éber alvás” módszerét alkalmazta, vagyis a hullámzás és az állandó készenlét miatt sosem aludt mélyen.
- Az alváshiányos állapot élénk, színes hallucinációkat okozott, amiket megtanult megkülönböztetni a „fakóbb és lassabb” valóságtól.
- A 75 nap alatt csak négyszer fürdött, főként amikor a hajótestre tapadt algákat kellett lekaparnia, az óriás kardhalakat veszélyesebbnek tartotta a cápáknál.
- Evezés közben olvasott, például Hemingway Búcsú a fegyverektől című művét, hogy fenntartsa szellemi frissességét a monoton fizikai munka során.
- Áramtakarékosság miatt minimálisan használta az elektronikus eszközöket, és főként csak szeretteivel tartotta a kapcsolatot.
- Határozottan kijelentette, hogy ez volt az utolsó extrémkalandja, amit hosszas megfontolás előzött meg, és ami után lezárult életének ez a fejezete.
- 44 évesen úgy döntött, nem kockáztatja tovább az életét, mivel „minél többször kísérti az ember a sorsát, annál több esélyt ad, hogy hibázzon”.
Rakonczay Gábor úgy véli, felelősségteljes döntést hozott. Bár nem lett elege a vízből és a kihívásokból, 44 évesen úgy érzi, itt az ideje váltani.
Szeretnék szépen megöregedni
– vallotta, miközben hangsúlyozta, hogy nem tétlenséget tervez, hanem az ultrafutásban találja majd meg a sportolói kiteljesedést.