Nagy esélyt kaptak a tehetségek, akikre az európai szuperklubok szeme sosem látna rá

2025.01.12. 12:26
Az elmúlt évtizedekben a labdarúgóklubok rengeteg pénzt öltek a játékosmegfigyelő rendszer (scouting system) kiépítésébe, azzal a céllal, hogy a külföldre irányított játékosmegfigyelő (scout) minél több tehetséget felkutasson a munkáltatójának. Gyakran látunk példát arra, hogy a nagy múltú csapatok a csúcsigazolásokhoz hasonlítva nevetséges összegekért hoznak át Európába roppant fiatal gyerekeket, hátha valamelyikükből szupersztár lesz (ne feledjük, a rendszer mögött piaci szemlélet húzódik meg, ha 100 suhancból akár csak egy berobban, már megérte a ráfordított anyagi áldozat). A technológusok most azt állítják, hogy a futballban tevékenykedő szakemberek hamarosan a mesterséges intelligenciát (MI) hívhatják segítségül a következő futballcsillagok felkutatásához.

A közeljövőben elérhetővé válik az a mesterséges intelligencia által támogatott rendszer, amely azzal a céllal született, hogy a futballklubok néhány kattintással megtalálják azokat a profilú tehetségeket, akik egy nap elérhetik a legmagasabb polcot.

A technológusok erre a rendszerre egyfajta csodalámpásként tekintenek, írja a The Guardian. A folyamat a következő lenne: az adott klub által kijelölt szakember betáplálja a gépbe az általuk legfontosabbnak tartott paramétereket (pl. magasság, súly, cselezőkészség, állóképesség stb.), az AI ezt látva átfutja a hozzá kapcsolt adatbázist, majd kidobja a tökéletes jelölt nevét.

Egyre nagyobb az érdeklődés a technológiai újdonság iránt

Itt jön képbe az Eyeball nevű digitális rendszer, amely a világ közel 180 000, többnyire tizenéves labdarúgójának teljesítményét követi nyomon napról napra. Ezt a szolgáltatást már több mint egy tucat Premier League-klub vette igénybe, de más európai és észak-amerikai csapatok is élénk érdeklődést mutatnak iránta.

A vállalat állítása szerint a világ legnagyobb ifjúsági labdarúgó-videóadatbázisát használva – amelyben 28 országból származó játékosok vannak naplózva – már most meg tudja állapítani, mely fiatal játékosok felelnek meg leginkább a nyolc archetípus valamelyike által meghatározott, jelenlegi vagy közelmúltbeli topsztárok leírásának.

Ezek közé tartozik az ideális „box-to-box középpályás (aki az egész pályát bejátssza)”, a „modern támadó”, a „játékmester (avagy a klasszikus 10-es)” és a „szárnyvédő”.

Az Eyeball az ideális tehetségek jellemzőit a nemzetközi élvonalbeli játékosok tulajdonságai alapján modellezi. Középpályások esetében például Kevin De Bruyne, Szoboszlai Dominik, Federico Valverde, Dani Olmo és Jude Bellingham statisztikai mutatói a legfontosabb támpontok.

Eközben ha valaki egy fiatal támadót keres, akkor a rendszer megnézi, ki passzol leginkább Erling Haaland, Robert Lewandowski, Harry Kane, Victor Osimhen, Karim Benzema vagy éppen Nicolas Jackson játékstílusához.

Úgy látjuk, hogy a nem túl távoli jövőben a keresés hangutasítással is aktiválható lesz. Egy játékosmegfigyelőnek például egyszerűen csak annyit kell majd mondania, hogy »mutass nekem egy Steven Gerrard-típusú játékost« vagy azt, hogy »egy box-to-box középpályást keresek, aki kulcspasszokkal gólhelyzeteket képes teremteni«

– nyilatkozta David Hicks, a vállalat társalapítója.

Itt érdemes megjegyezni, hogy az eljárás hatékonysága hosszú távon még kérdőjeles. A vállalat azonban azt állítja, hogy olyan kameratechnológia van a birtokában, amely a lehető legrészletesebben feltérképezi a játékosokat az ifimeccseken. A technológiát már több országban is bevetették éles körülmények között.

Korábbi angol válogatott védő a konkurencia arca

Az Eyeball tájékoztatása szerint a rendszert használó klubok között van 13 Premier League-csapat, több spanyolországi, németországi és olaszországi egyesület, a legendás utánbázisáról híres amszterdami Ajax, észak-amerikai első osztályú labdarúgócsapatok, sőt még amerikai főiskolák is, amelyek Európából és Afrikából szeretnének diákokat toborozni.

A korábbi angol válogatott védő, Sol Campbell egy másik mesterséges intelligenciával működő felderítő startupban, a Talnetsben működik közre, amely a Dél-afrikai Köztársaságban, Ghánában, Elefántcsontparton és Szenegálban követi a fiatal játékosokat, és tervezi, hogy adatokat gyűjt Észak-Macedóniából, Szerbiából, esetleg Bulgáriából, Kazahsztánból és Üzbegisztánból is.

A cég alapítója, Darko Sztanoevszki szerint a mesterségesintelligencia-alapú felderítés „demokratizálja azt a folyamatot, amely nagyon szubjektív és sajnos a politika és bizonyos emberek – különösen a futballügynökök – érdekei által vezérelt”.

Az Eyeball a 12–23 éves játékosok felderítését végzi amatőr kluboknál Európa-szerte egyetlen kamera segítségével, amely a pálya minden szegletére rálátással bír. A technológia nyomon követi az egyes játékosok futómennyiségét, a sprintek számát és azok sebességét, a gyorsulást és lassulást öt méteren keresztül, valamint olyan adatokat, mint például, hogy hány éles 90 fokos fordulatot tesznek a játékosok.

Néhány így felderített játékos már bekerült a profik közé. Közéjük tartozik a 18 éves elefántcsontparti középpályás, Abdoulaye Kanté, akinek a francia másodosztályú Troyes szavazott bizalmat. A 17 éves norvég szélső Daniel Skaarud az Ajax akadémiájára került, míg a 19 éves elefántcsontparti védő, Assane Ouedraogo a tengerentúli Charlotte FC-hez igazolt.

A szakértők szerint csak néhány év múlva lehet majd megfelelően felmérni, hogy a mesterséges intelligencia segítségével kiválasztott játékosok sikeresnek bizonyultak-e.

„Képesek leszünk megmondani az embereknek, hogy milyen adatokat, milyen tipikus viselkedésformákat tudunk értelmezni a videókból, amelyek a jövő tehetségére utalnak, ahelyett hogy csak azt mondanánk, mi történt a pályán” – fogalmazott Hicks.

„A döntéseket továbbra is az edzők és a vezető játékosmegfigyelők hozzák meg a klub filozófiája alapján. Úgy gondolom azonban, hogy hosszú távon a mesterséges intelligencia fő szerephez jut a fiatal tehetségek kiválasztásában” – jegyezte meg Sztanoevszki.

Rossi

Ismerd meg a magyar labdarúgás hősének emlékezetes pillanatait!
Folytassa, Mister!

MEGVESZEM
Weiler

Weiler Péter képzőművész munkássága és portfóliója mesterséges intelligenciával fűszerezve.

MEGVESZEM