A szülőkön is múlik, mennyire lesz a gyerekből sportos felnőtt
További Alapvonal cikkek
Annak ellenére, hogy a sport jelentőségéről lépten-nyomon olvashatunk, a kutatások szerint a magyarok mégsem tartoznak a sportos országok közé. Egy tavalyi, közel 1300 fő bevonásával készült hazai kutatás eredményei szerint
a megkérdezettek 55 százaléka egyáltalán nem sportol, a válaszadók 18 százaléka heti mindössze 1-2 órát áldoz testmozgásra –, és a válaszadók mindössze 5 százaléka mondta azt, hogy hetente öt alkalommal sportol.
A legnépszerűbb mozgásformák között a kerékpározás, a futás, az edzőtermi edzések, az úszás és a labdarúgás szerepelt. Arra a kérdésre pedig, hogy a megkérdezettek miért nem sportolnak, a legtöbben a „nincs kedvem” válaszra és az időhiányra voksoltak.

A sporthoz való hozzáállás már a gyermekkorban kialakul, ám a tendenciák azt mutatják, hogy a fiatalok ma lényegesen kevesebbet mozognak, mint amire valójában szükségük lenne. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint napjainkban a serdülők több mint 80 százaléka és a felnőttek 27 százaléka nem éri el a sportolás kapcsán az ajánlott fizikai aktivitási szintet – pedig ez a dolog kulcsfontosságú a gyermekek és serdülők egészséges fejlődéséhez. Ajánlások alapján például egy 3-4 éves gyermeknek naponta érdemes lenne minimum 180 percet mozgással töltenie, és ebben jó, ha van legalább 60 perc intenzív mozgás.
Fiatal korban ugyanis kiemelt jelentősége van a mozgásnak, mert elősegíti a csontok egészségét és az izmok egészséges növekedését és fejlődését, valamint javítja a motoros, illetve kognitív fejlődést.
Számtalan ajánlás készült már arra vonatkozóan, hogyan lehetne mozgásra bírni a fiatalokat, egy dolog azonban biztos: a családi mintáknak nagyon komoly szerepe van abban, hogy a gyermekek már egészen kis kortól megszeressék a testmozgást, majd letegyék a voksukat 1-1 sportág mellett. Azt pedig, hogy egy fiatal milyen irányban indul a sportágválasztás terén, nagyban befolyásolja például az egyéni érdeklődés, a tehetség és persze a szülői minták, a térbeli és az anyagi lehetőségek is.
Sok szülő kíváncsi arra, hogy gyereke miként fejlődik, és felnőttként milyen testfelépítése lehet, a sportágválasztást illetően merre terelje csemetéjét. Ehhez ma már különböző mérési módszerekkel tudnak segíteni a szakemberek. De vajon hogyan függenek össze a kapott mérési eredmények azzal, hogy milyen sportot érdemes választani gyermekeinknek?
A Generali biztosító felkérésére az InfluenceMedia által postázott hírlevélben nyilatkozó Fazekas Ádám, a Sportlabor program menedzsere szerint a gyermek növekedési és fejlődési üteme jelentős szerepet játszhat a megfelelő sportág kiválasztásában.
„A különböző sportok eltérő fizikai adottságokat igényelnek, így a növekedési mintázatok alapján célzottan lehet sportágat választani. Például a gyors növekedési ütemű gyermekeknél a csontozat és izomzat fejlődése időszakosan eltérő ütemben haladhat, ezért érdemes olyan sportokat választani, amelyek nem terhelik túl az ízületeket, például az úszás vagy a kerékpározás. Azok a fiatalok, akik később érik el a növekedési csúcsukat, előnyösebb helyzetben lehetnek olyan sportágakban, ahol az alacsonyabb testmagasság és a gyorsaság előnyt jelent, például a tornában vagy a rövidtávfutásban. A testösszetétel is fontos tényező: a robusztusabb alkat kedvezhet a súlyemelésnek vagy a küzdősportoknak, míg a vékonyabb testalkat előnyt jelenthet az állóképességi sportokban, például a hosszútávfutásban vagy a sífutásban. A mérési eredmények segítségével a szülők és edzők tudatosabban irányíthatják a gyermeket egy olyan sportág felé, amely hosszú távon is megfelel az adottságainak és fejlődési potenciáljának.”
Rovataink a Facebookon