Brett Favre a Vikingst is bevitte

2009.12.16. 11:00 Módosítva: 2009.12.16. 11:00

A két hibátlan csapat mellé Brett Favre legénysége is odaért a rájátszásba, viszont az őket legutóbb elverő Arizona elszalasztotta a lehetőséget. Az Indianapolis már Home Field Advantage-nél jár, a Saints ismét szoros meccsen nyert, a keleti divíziók pedig egyre keményebbek.

A Saints ismét álmosan kezdett a Georgia Dome-ban, néhány mezőnygól után Breesus a 21. percben még csipás szemmel passzolt Reggie Bushnak, hogy ismét „benyújtós" TD-vel vehesse át a vezetést a kaliforniai futó, aki a következő negyedben második elkapott touchdownjával egyéni csúcsot ért el. Az első extránál Hartley úgy a kapufára vágta a labdát, hogy a csattanást még otthon, Texas-ban is hallották – mázli, hogy bement. Nem úgy, mint a következő, ez is a második negyedben volt, Brees-Colston akció után. Drew Brees-t nem sackelték a meccsen, a New Orleans 11 harmadik kísérletéből nyolcat megcsinált, vagyis a Saints támadósora dominálta ezt a mérkőzést is, viszont a hazaiak Jenkins és Snelling révén ki tudtak egyenlíteni az utolsó negyedig. Hartley mezőnygóljával dőlt el a meccs, de a győzelmet végül a louisianai védelem vezére, Johnny Vilma biztosította be Redman passzának elfogásával (utána Brunellék elpuskáztak egy fake field goal pass-t), majd Snelling megállításával 4. és 2-nél 1:18-al a vége előtt. A 13 győzelem franchise rekord a Saints-nél, és már biztos, hogy a rájátszás első körében nem kell játszaniuk. Atlanta Falcons – New Orleans Saints 23-26

Volt vasárnap négy nagyon egyoldalú találkozó, a legnagyobb különbségű győzelmet a Ravens aratta otthon a Detroit ellen, a kellemes kis esőben három futót rotáló hazaiak (McGahee, Rice, McClain) több yardot teljesítettek a földön, mint a vendégek összesen, a 48 pont csúcsbeállítás, Baltimore Ravens – Detroit Lions 48-3. Houstonban a Seahawks-t látták vendégül, de az eddigi egyetlen találkozásukat 42-10-re nyerő Seattle futballistái mindössze háromszor jutottak vörös zónán belülre, a Shaub-Johnson páros vezette Texans offense gyakorlatilag az első félidőben eldöntötte a mérkőzést, Houston Texans – Seattle Seahawks 34-7. Az utóbbi hetekben magához térő Jets nem csinált ügyet a tampai kirándulásból, Sanchez helyén Clemens kezdett – két év óta először –, Thomas Jones segített neki (mindkét TD-t ő futotta, a Jets ligaelső futásban), a hazaiak pedig a második félidőben voltak képesek először first down elérésére, egy tizenöt yardos büntetést követően... A new yorki csapatok szeretnek a Raymond James Stadionba látogatni (bár idén ki nem?), szeptemberben a Giants simázta le a hazaiakat, Tampa Bay Buccaneers – New York Jets 3-26. A Titans pusztít az NFC-ben, Nashville-ben ezúttal a Rams járt pórul, Chris Johnson háromszor ért be a célterületre a labdával, viszont Vince Young combsérülést szenvedett a második kvarterben, így Kerry Collins fejezte be a meccset. A másik oldalon először startoló Keith Null (nem túl szerencsés név...) öt interceptionnel vétette észre magát, Tennessee Titans – St. Louis Rams 47-7.

A Soldier Field nézői főleg zászlókban és facemaskekben gyönyörködhettek a Grant 62 yardos célfutásával induló, ám kevésbé látványosan folytatódó északi rangadón. A csapatok olyan rekordok beállításával büszkélkedhettek, mint Aaron Rodgers idei 47. bezsákolása – Majkowskival (1989) van holtversenyben, de lesz még idén csúcsdöntés –, vagy Jay Cutler huszonkettedik interceptionje – ilyen felelőtlenül 60 éve nem dobáltak Bears-mezben. A mérkőzés legérdekesebb jelenetét a Green Bay QB produkálta a második negyed elején, Rodgers a középpályán két másodpercen belül elkapta saját passzát, majd el is adta a labdát – a sporik visszaszerzett, majd elvesztett fumble-ként értékelték, de ha mondjuk catch és interception az ítélet, az ugye két előrepassz, ami szabálytalan, viszont nem jár labdavesztéssel...

Ez az epizód azonban nem zavarta meg annyira a wisconsiniak irányítóját, hogy ne Ryan Grant kezébe helyezze cuccot a negyedik negyed elején is, aki újabb hatosával megfordította a meccset, majd a kétpontos lehetőség sikeres beváltásával (passz Jennings-nek) beállítsa a hétpontos különbséget. Chicago Bears – Green Bay Packers 14-21.

Kíváncsian várta mindenki, hogy Kyle Ortonék, vajon meg tudják-e állítani a Coltsot, vagy sikerül-e a hazaiaknak elérniük a zsinórban aratott 22 alapszakasz-győzelmet, amivel egyedüli csúcstartókká válnak. Nos, Peyton Manning 50% alatti hatékonysággal dobált, passzait három alkalommal lopták el, Brandon Marshall 21 sikeres elkapással új NFL-csúcsot állított föl, és a Broncos a területszerzési versenyben is felülmúlta az Indy-t, de a harmadik kísérleteknél jelentkező impotencia kifogott a Denveren (meg a statisztikákon), és a négy TD-passzt kiosztó Manning vezette Indianapolis gyakorlatilag végig tudta tartani az első negyedben felépített előnyét. A 13-0 az AFC-ben elégnek is bizonyult ahhoz, hogy a Colts hazai pályán játszhasson a playoff végéig. Indianapolis Colts - Denver Broncos 28-16

Egy ideig úgy tűnt, hogy Matt Cassel nem tudja alulmúlni múlt heti teljesítményét, de mivel a Chiefs utolsó három támadása mind interceptionnel végződött, simán nyerhető állásnál, nyugodtan az ő nyakába varrható az újabb vereség. Na persze a Buffalo nagyon erős nyomást gyakorolt rá (4 sack), és ezen fal mögött nyilván nem érezheti olyan komfortosan magát az ember, mint a Patriots offensive line védelmében, ahol Tom Bradynek még arra is van ideje, hogy kávézás közben átgondolja „Mit tenne ebben a helyzetben Joe Montana?”, hogy aztán belője a tojást pontosan Wes Welker kezébe – mindezt persze azelőtt, hogy a legügyesebb blitzelő elérné őt –, de az öt labdaeladás (ráadásul így), 35,4-es irányítómutatóval tényleg siralmas. A Bills mérlege egyre vállalhatóbb, míg a Chiefs gyúrhat egy első körös irányítóra. Kansas City Chiefs – Buffalo Bills 10-16

A Carolina megszerezte a vezetést Foxborough-ban (Delhomme ujja továbbra sem jó, így Moore-nak kellett Smith-hez passzolnia), de mivel a Pats rendületlenül haladt előre, persze Brady-Welker összjátékoknak, na meg a Panthers által benyelt büntetéseknek köszönhetően, három-három labdájuk, illetve falemberük elvesztése (Wilfork, Warren, Kaczur), sem tartóztathatta fel őket a győzelem elérésében, így otthon továbbra is száz százalékosak és vezetik az AFC keleti csoportját. New England Patriots – Carolina Panthers 20-10.

NFC South

New Orleans Saints 13-0

Atlanta Falcons 6-7

Carolina Panthers 5-8

Tampa Bay Buccaneers 1-12

A rájátszásért rendezett floridai futóversenyt, a vasárnap legpontszegényebb találkozóját, a vendégek nyerték, akik ezzel végre pozitívra fordították mérlegüket, és tapadnak Tom Bradyékre. MoJo hasít, Chad Henne egy hónapja nem passzolt touchdownt érően, a napsütötte állam mindkét versenyképes csapata 7-6-al áll, Jacksonville Jaguars – Miami Dolphins 10-14.

Houston Texans 6-7

Az északi csúcstalálkozón a Minnesota védelme, mely a legjobb futás ellen a ligában, kontroll alatt tartotta a Bengals támadósorát, Ochocincóról a sisakot is leverték (igaz egy TD-t azért behúzott az őrült receiver), Adrian Peterson pedig megállíthatatlanul szaladgált, így nem is igazán volt kérdéses a mérkőzés végkimenetele. Brett Favre-ék ott vannak a rájátszásban, míg a Cincinnatinek még minimum egy győzelem kell.

Detroit Lions 2-11

A második félidőben a térdsérülést szenvedett Gradkowskit nélkülöző Raiders több büntetőyardot szedett össze, mint amennyit futott (108-65), a Redskins védelme viszont 8 sacket mutatott be – ebből hatot a csereirányító, JaMarcus Russell kárára –, és Ganther, valamint Davis két-két céljával szemben csupán Fargas tudott felmutatni egyet, így Oakland Raiders – Washington Redskins 13-34.

Arlingtonban két sztárirányító, Tony Romo és Philip Rivers párbajozott, és mindketten hagyományos decemberi formájuknak megfelelő eredményt láthattak a kijelzőn az utolsó másodpercektől – a Chargers decemberben nem tud veszíteni, a Cowboys meg nyerni. Ezúttal két másodperce lett volna Romónak megfordítani a meccset, ha sikeres az onside kick – vagyis itt a veszett fejsze nyeléről volt már szó erősen, ugyanis amire a Dallas nem volt képes a második negyedben (közelről begyömöszölni), azt a kedvenc csapata ellen játszó LaDainian Tomlinson az elsőben megcsinálta. Emellett kritikán alul szerepeltek a hazaiak a harmadik downoknál: nyolcból mindössze egyet sikerült megcsinálniuk a mérkőzés közben DeMarcus Ware-t is elveszítő cowboyoknak – a percekig a pályán ápolt, végül szállítható állapotba hozott linebacker azért kézzel-lábbal integetve jelezte, hogy nincs komoly baja. Ez a vereség a hazaiaknak nagyon fájhat még a végén, míg a San Diego sokat nyert a Denver kudarcával. Dallas Cowboys - San Diego Chargers 17-20

AFC West

San Diego Chargers 10-3

Denver Broncos 8-5

Oakland Raiders 4-9

Kansas City Chiefs 3-10

Sunday Night Football: Giants-Eagles

A forduló legjobban várt párosítása hozta a leglátványosabb és legpontgazdagabb mérkőzést. A playoff-formában játszó Philly ellen kevés volt a Giants konzervatív játéka, noha a statisztikák ezen a találkozón is megtévesztően alakultak. A New York tíz perccel többet birtokolta a labdát, 512-374 volt a javukra a megtett yardok közti különbség (91-el többet teljesítettek az Eagles kárára, mint a Saints), Eli Manning 3 gólpasszt adott, míg McNabb csupán egyet DeSean Jacksonnak, de az hatvan yardos volt. Az elkapó visszavitt egy puntot 72 yardról, egyébként meg 6 átadást kapott el, ezekkel 178 egységett teljesítve, fittyet hányva arra is, ha éppen két ember lógott a nyakán. Na és ott volt még a környéken Michael Vick is, aki néha bejött kevergetni, trükköset játszani, vagy éppen McNabbel együtt alakítani – egy ilyen közös játékot után TD-t is futott az egykori Falcons-irányító. Az NFC keleti divízióját vezető és a playoff felé ezzel a fordulóval nagyot lépő Eagles jelenleg olyan villámgyors, szellemes és kiismerhetetlen játékot játszik, amellyel képes lehet a leszálló ágban lévő New Orleans-t elkapni – na persze csak akkor, ha nem szedik be ilyen mennyiségben a pontokat, mert Brees bandáját egyébként nem nagyon lehet túltermelni. New York Giants - Philadelphia Eagles 38-45

NFC East

Philadelphia Eagles 9-4

Dallas Cowboys 8-5

New York Giants 7-6

Washington Redskins 4-9

Monday Night Football: 49ers- Cardinals

Az NFC nyugati csoportjának bajnoki címére pályázó Arizona hét labdaeladásával nem bizonyult komoly ellenfélnek, az őket üldöző SF csak az ellenfél hibáit kihasználva szerzett egy mérkőzésre elegendő pontot. Kurt Warner 130 passzkísérlet elteltével dobott újra interceptiont, viszont akkor egyből kettőt is. A túlzás lenne azt állítani, hogy a vendéglátók tapadnak a Cardinalsra, de a matematikai esélyük még megvan a továbbjutásra.