Egy magyar súlylökő tönkreverte Európát

2017.03.03. 18:35 Módosítva: 2017.03.03. 20:55

Márton Anita nyerte a női súlylökést a belgrádi fedettpályás atlétika Európa-bajnokságon, ezzel a sorozatban a 12. magyar aranyérem birtokosa lett, 19,28 méteres eredménnyel előzte meg a bolgár Radoszlava Mavrodijevát és a fehérorosz Julija Lejancjukot.

Az olimpiai bronzérmes Márton simán nyerte meg a versenyt a világ idei legjobb eredményével, 19,28 méterrel, melyet a hatodik, utolsó sorozatban ért el, de már előtte is fölényesen vezetett. A 28 éves dobó mindössze öt centire maradt el országos csúcsától, amivel ezüstérmes lett a tavalyi fedett vb-n.

Márton Anita ezzel a fedettpályás Eb-k történetének legeredményesebb magyar női versenyzőjévé lépett elő, megelőzve a magasugró Mátay Andreát, aki egy-egy arany- és ezüstérmet nyert. 1973 után sikerült az a bravúr, hogy egy magyar atléta meg tudta védenie a címét, akkor ez a magasugró Major Istvánnak sikerült.

A döntőben azonban már az elején sem óvatoskodott, első dobóként lépett a körbe, s 18,67 méteres nyitásával megadta a verseny alaphangját, egyértelművé téve az aranyérmes kilétét. Innen a 28 éves magyar klasszis tulajdonképpen már csak magával és a tavalyi fedett vb-n ezüstöt érő 19,33 méteres országos csúcsával versenyzett. Másodikra 18,96-ig, harmadikra pedig 19,24-ig repítette a súlygolyót. Ez utóbbival a világranglista élére ugrott.

A negyedik sorozata nem sikerült, ötödikre pedig 18,46-ot ért el, az utolsó kísérletét pedig már bajnokként tehette meg. Márton Anita hatodikra ismét megcsillogtatta kivételes koncentrációs képességét, s már teljesen tét nélkül, 19,28 méterre javított. Fölényéről mindent elmond, hogy valamennyi érvényes eredményével nyert volna, a második bolgár Radoszlava Mavrogyijeva 92 centivel maradt el tőle.

A döntő után az M4 Sportnak Márton Anita elmondta: sajnálja, hogy az országos csúcstól elmaradt, de nagyon boldog, hogy sikerült megvédenie az Európa-bajnoki címét. "A selejtezőben nem teljesítettem jól, de délutánra sikerült összerakni magam fejben, és jó sorozatot löktem. A döntőkben mindig sokkal nyugodtabb vagyok. Az első lökésem jól sikerült, ez nagy erőt adott. Itt voltak a szüleim, valamint a párom is, nagyon jó érzés volt előttük versenyezni" - tette hozzá.

Az olimpiai bronzérmes magyar dobóatléta 18,44 méteres eredménnyel biztosította a helyét a nyolcasdöntőben, ám délelőtti teljesítményével nem volt teljesen elégedett. Elsősorban azért, mert a 17,70-es kvalifikációs szintet elsőre (17,66 m) és másodikra (17,67 m) sem tudta megdobni.

"Bárki kifoghat egy rossz vagy jó napot, de tény, hogy a nevezési lista alapján is én vagyok a legesélyesebb. A célom, hogy megjavítsam a tavalyi vb-n elért 19,33 méteres országos csúcsomat és megvédjem a címem" - jelentette ki az MTI-nek a Békéscsabai AC versenyzője.

Márton Anita az elmúlt három évben fantasztikus sorozatot produkált: 2014-ben bronzérmet szerzett a zürichi szabadtéri Európa-bajnokságon (19,04 m - országos csúcs), 2015-ben első lett a prágai fedettpályás Eb-n (19,23 m - ocs), s negyedik a pekingi vb-n (19,48 m - ocs), tavaly ezüstöt nyert a fedett vb-n (19,33 m - ocs) és a szabadtéri Eb-n is (18,72 m), majd a dobogó harmadik fokára állhatott fel a riói olimpián (19,87 m - ocs)

Az esti program is jól alakult. Zsivoczky-Farkas Györgyi bronzérmet nyert, míg Krizsán Xénia negyedik helyen végzett ötpróbában a belgrádi fedettpályás Európa-bajnokság pénteki napján.

Mindkét magyar egyéni rekordot állított fel. A riói olimpián nyolcadik Zsivoczky-Farkas 4723 ponttal lett harmadik, míg az U23-as Eb-győztes Krizsán 4631 pontot szerzett. A versenyt az olimpiai bajnok belga Naffissatou Thiam nyerte nagy fölénnyel.

Zsivoczky-Farkas Györgyi karrierje első felnőtt világversenyes érmét szerezte, egyúttal a magyar küldöttség második dobogósa lett Belgrádban. A riói olimpián hétpróbában nyolcadik Zsivoczky-Farkas egész nap kiválóan versenyzett, 60 gáton (8.47 mp) és magasugrásban (1,81 m) idei legjobbjait érte el, míg súlylökésben (14,95 m) és távolugrásban (6,38 m) egyéni csúcsot javított. A 800 méter előtt így a második osztrák Ivona Dadictól mindössze 20 ponttal lemaradva állt a bronzérmes pozícióban, a negyedik holland Nadine Broersen pedig viszonylag távol, 75 pontra volt tőle.

A négykörös futás nagy kérdése így az volt, hogy a magyar és az osztrák atléta miként osztozik majd az ezüst- és bronzérmen, mivel az olimpiai bajnok belga Nafissatou Thiam sikeréhez nem férhetett kétség. A osztrák-magyar párharcot végül előbbi nyerte, Dadic az első helyen ért célba, ellenfele pedig harmadikként, ezzel a Budapest Honvéd 32 éves atlétája a bronzérmet szerezte meg, 4731 pontos egyéni rekorddal.

A hétpróbában U23-as Eb-győztes Krizsán szintén nagyszerűen versenyzett pénteken, ő 60 gáton (8.30 mp) és magasban (1,81 m) javított egyéni csúcsot, míg súlyban (14,24 m) és távolban (6,09 m) közel volt legjobbjához. Az MTK atlétája az ötödik helyről kezdhette a 800-at, tudva, hogy a dobogóra már nincs esélye, de a negyedik Broersent még megelőzheti. Krizsán ennek szellemében nagyot futott, jól taktikázva, a végén honfitársát is lehajrázva lett második a futamban 2:15.08 perces egyéni csúccsal. Összeredménye, a 4631 pont neki is nagy egyéni rekord, a negyedik hely pedig a legjobb felnőtt eredménye.

Thiam 4870 ponttal, a világ idei legjobbjával nyert, Dadic pedig 4767-tel szerezte meg az ezüstérmet. Zsivoczky-Farkas Györgyi karrierje első felnőtt világversenyes érmét szerezte meg, egyúttal a magyar küldöttség második dobogósa lett Belgrádban, mivel egy órával korábban Márton Anita megvédte címét súlylökésben, derült ki az MTI tudósításából.

Kazi Tamás nem jutott döntőbe férfi 1500 méteren. A táv három előfutamából az első két-két helyezett jutott fináléba, illetve a további három legjobb idő birtokosa. A magyar középtávfutó futamában negyedik helyen ért célba, 3:47.64 perces eredménye pedig kevés volt a fináléhoz, így számára véget ért a kontinensviadal.

A nézők férfi 60 méter gáton és rúdugrásban is kiélezett csatát láthattak. Előbbiben a favorit brit Andy Pozzi győzött, mindössze egyetlen századdal megelőzve a franciák olimpiai negyedikjét, Pierre Martinot-Lagarde-t, s kettővel a cseh Petr Svobodát. Utóbbi 7.53 másodperccel lett bronzérmes, éppen annyival, amennyit Baji Balázs két hete a magyar bajnokságon futott, s állított fel vele új magyar csúcsot. A 110 méter gáton Eb-második magyar nem tudta megmutatni, milyen formában érkezett a versenyre, mivel az elődöntőben - ami egyben az első köre is volt a számnak - kiugrott, így kizárták.

Férfi rúdugrásban az első három egyaránt 5,85 méterig jutott, így a kevesebb rontás rangsorolt közöttük. Az aranyérem a lengyel Piotr Liseké, az ezüst a görög Konsztadinosz Filippidiszé, a bronz pedig a szintén lengyel Pawel Wojciechowskié lett.