Schumacher győzelme végleges

2003.09.28. 19:46
"Még a sárga zászló előtt elmentem Panis mellett" - szólt a ferraris. A versenybírák hittek neki, az ellenfelek is, így ő nyerte az Amerikai GP-t.
Michael Schumacher nyerte az Amerikai Nagydíjat. A német pilóta ugyan a negyedik körben sárga zászló alatt előzte meg Olivier Panist, de a versenybíráktól annak ellenére sem kapott büntetést, hogy a felvételeken jól látszik a szabálytalanság. A riválisok pedig nem óvtak, így a németnek már csak egy pont kell a hatodik vb-címéhez. Schumacher egyébként a leintés után azt mondta, biztos benne, hogy még a sárga zászló előtt megelőzte a francia pilóta Toyotáját.

A ferraris így megtarthatja a győzelemért kapott tíz pontját, vagyis szinte már hatodszor is világbajnoknak érezheti magát, hiszen az összetettben kilenc pontra növelte előnyét az Indianapolisban második Raikkönen előtt. (A versenyben a harmadik Heinz Harald Frentzen lett.)

Klikk a képre
A futam kezdetekor még szintén vb-esélyes Montoya viszont már nem lehet világbajnok, mert csak a hatodik helyen ért célba, köszönhetően egy vitatható büntetésnek is: a kolumbiai Barrichellót előzte szabálytalanul az ellenőrök szerint, és ezért kapott boxutcán "áthaladó" büntetést. A bírák döntése véleményes, de a tv-felvételek alapján meg lehetett adni.

A verseny egyébként nagyon szórakoztató volt, mert a rajt után nem sokkal esni kezdett az eső, ami összekavarta a mezőnyt. Előbb Raikkönen, majd sokáig Button vezetett, míg a motorja tönkre nem ment. Schumacher nagyjából a táv felénél állt az élre, és ott is maradt a befutóig, hogy megszerezze karrierje 70. F-1-es győzelmét.

Michael Schumacher nyilatkozata: "Fantasztikus, hogy a rossz kvalifikáció után ilyen remek versenyt tudtunk futni. Jó volt az autó, a gumi és a taktika is, a vb hajrájában rettentően sokat ér ez a győzelem. Panist még a sárga zászló előtt előztem meg, ebben biztos vagyok. Suzukában nagyon előnyös helyzetben leszünk, mivel az autó megbízható, bízom az egy pont megszerzésében, ami a világbajnoksághoz kell."

Az Amerikai GP körről körre:

19.00: minden autó elindult a felvezető körre.

Rajt: Raikkönen vezet, majd Panis, Ralf és Michael Schumacher következik. Montoya csak a hetedik.

2.kör: Ralf Schumacher megelőzte Panist, Barrichello már a harmadik kör elején összeakadt Montoyával, és a brazil a kavicságyban végezte.

3.kör: Montoya a nyolcadik helyre esett vissza. Az eső csöpögni kezdett. Az élen Raikkönen, Michael Schumacher negyedik.

4.kör: Michael Schumacher megelőzte Panist, de sárga zászló alatt, így biztosan meg fogják büntetni. Pillanatnyilag harmadik. Az eső egyre jobban esik.

5.kör: Schumacher lelassult, Coulthard megelőzte, és Montoya is támadja a már igen csak nedves pályán.

7: Schumachert megelőzte Montoya és Alonso is. A kolumbiait lehetséges, hogy megbüntetik a Barrichellóval történt ütközése miatt. Raikkönen vezet, Michael Schumacher a hatodik.

9: Raikkönen és M. Schumacher között 12 másodperc a különbség.

10: csendesedett az eső. Raikkönen vezet, mögötte R. Schumacher, Coulthard, Montoya, Alonso és M. Schumacher. A német ferraris ismét gyorsabb, a pálya ugyanis száradni kezdett.

13: Montoya "előzését" vizsgálják a versenybírák, a kolumbiai belülről próbált elmenni Barrichello mellett, aki - valószínűleg jogosan - "becsukta a kaput".

14: az előző körben M. Schumacher volt a leggyorsabb a pályán. Barrichello véleménye a Montoya-afférról: "azt hittem, elég helyet hagytam neki, utána már csak a koccanásra emlékszem, és a kavicságyra, amibe beleragadtam. Montoya közben megelőzte Coulthardot és már a harmadik.

15: Ralf Schumacher tankolt, így Montoya már második.

17: Montoya és Coulthard a boxba ment tankolni, a kolumbiai 16 másodpercet töltött bent, így a skót simán megelőzte őt.

18: ismét esik. Montoyának a töltőcsövével volt problémája.

20: Raikkönen gond nélkül tankolt.

21: M. Schumacher vezet, de megy tankolni.

A német probléma nélkül tankolt, száraz gumikat tetetett föl, annak ellenére, hogy már-már zuhog.

22: zuhog. Montoya áthaladó büntetést kapott. M. Schumacher intermediate gumit tetetett föl.

23: Ralf Schumacher kicsúszott és összetörte a hátsó szárnyát. Kiállt.

Raikkönen kereket cserélt, az élen Coulthard.

24: Raikkönen ötödik, Schumacher hetedik, Montoya, aki már a füvet is megjárta, a nyolcadik.

25:Montoya kereket cserélt, de a büntetését még nem töltötte le. Coulthard szintén a boxban volt, így Button vezet.

Raikkönen a negyedik, négy másodperccel van a hatodik Schumacher előtt.

26: Button, Frentzen, Raikkönen, Wilson, Alonso, Schumacher a sorrend.

De Schumacher máris kettőt előzött, így már a negyedik.

Montoya a 11. hely környékén autózik.

27: Schumacher már Raikkönen nyakán van.

28: Schumacher megelőzte Raikkönent, és harmadiknak jött föl.

29: Schumacher lekörözte Montoyát.

30: Button még vezet, Frentzen a második, a harmadik Schumachernek 10 másodperces hátránya van az angollal szemben. Raikkönen is lekörözte Montoyát, Panis a gumifalba csúszott.

Montoya hátránya azért nőtt meg hirtelen, mert letöltötte az áthaladó büntetését is.

31: az eső elállt. Coulthard kicsúszott, és már csak a 12. helyen volt, amikor bejött a boxba.

32: Schumacher Frentzent támadja.

33: Schumacher megelőzte Frentzen, így már a második.

34: Montoya ismét lecsúszott a pályáról, és mégtöbb időt veszített.

Schumacher két másodperccel gyorsabb körönként a vezető Buttonnál.

A Ferrarinál takarítják a garázs előterét, Schumacher a boxba készül.

36: Schumacher hátránya már csak 1 másodperc.

37: Button ellen állt, de Schumacher megelőzte. Ha most intenék le a versenyt, a német hatszoros világbajnok lenne.

38: Schumacher könnyedén elhúzott Buttontól, Raikkönen még mindig negyedik.

39: kezd sütni a nap. Raikkönen a negyedik, Montoya a kilencedik. A kolumbiai viszont tankolt, így valószínűleg veszített néhány helyet.

40: a kolumbiainak már két kör a hátránya. Raikkönen tankolt, Button motorja tönkre ment, az angol feladta a versenyt.

41: a finn a negyedik helyre esett vissza, előtte van Heidfeld, Frentzen és a vezető Schumacher.

43: Schumacher már 10 másodperccel vezet.

45: teljesen felszáradt az ideális ív. Schumachertől már csak egy műszaki hiba veheti el a győzelmet. Raikkönennek a negyedik helyről a másodikra kell följönnie, ha a vb-esélyeit Suzukára is meg akarja tartani. Ha sikerül is neki, a hátránya Japánban 9 pont lesz Schumacher mögött.

A versenybírák, úgy tűnik, megfeledkeztek Schumacher sárga zászló alatti előzéséről. A büntetés elmaradását azzal magyarázzák majd, hogy Schumacher a manővert még a sárga zászló előtt kedte el.

47: Schumacher tankolt, gond nélkül.

48: a német a második helyre jött vissza, 12 másodpercre Frentzen mögé. Raikkönen a negyedik, 40 másodperccel Frentzen mögött.

49: Frentzen a boxba ment, így újra Schumacher vezet. 24 kör van még a versenyből.

50: Frentzen a harmadik helyre jött vissza, így Raikkönen még mindig a negyedik. Montoya közben a hetedik helyre jött föl.

51: ismét csöpörög.

53: Raikkönen beérte Frentzent.

54: Raikkönen megelőzte Frentzent, és afeljött a máspoik helyre.

57: Schumacher előnye 21 másodperc Raikkönen előtt, a finn pedig öttel van Frentzen előtt.

63: Schumacher, Raikkönen, Frentzen, Heidfeld, Trulli, Fisichella, Montoya, Wilson az első nyolc sorrendje. Tíz kör van még hátra.

66: Villeneuve Honda motorja is kifújt. Annyi füstöt, hogy még a pályát is alig lehetett látni.

67: Montoya a hatodik helyre jött föl.

73: utolsó kör, Schumacher megnyerte a versenyt. Óvás viszont valószínű, mert a német sárga zászlónál előzött, amiért semmilyen büntetést nem kapott. Persze az is lehet, hogy végül 10 másodpercet hozzáadnak az időeredményéhez, ami semmit nem fog számítani, mert majd' 20 másodperccel nyert Raikkönen előtt. Frentzen lett a harmadik.