Raikkönen nyert Belgiumban

2005.09.11. 13:30
A Spa Francorchamps-i pálya végig vízes maradt a Belga Nagydíjon, amit Kimi Raikkönen nyert meg. A finn viszont csak két ponttal tudta csökkenteni hátrányát a vb-versenyben, mert Fernando Alonso lett a második.
Vízes pályán futották a Belga Nagydíjat, amit végül Kimi Raikkönen nyert meg. A rajt után csak második volt a finn pilóta, sokáig csapattársa, Juan Pablo Montoya vezetett.

A két McLaren biztosan haladt az élen, de a 11. körben Giancarlo Fisichella az Eau Rouge-kanyarban kicsúszott, összetörte a kocsiját, a mezőnyt pedig a biztonsági autó lassította le.

20 G. Fisichella Renault + 34 kör

A legtöbben tankoltak, az élemzőnyből csak Ralf Schumacher és Jacques Villeneuve nem, ők Raikkönen elé is kerültek.

Villeneuve-öt egy hiba után megelőzte a mclarenes, de Ralffal nem boldogult, sőt, a német Montoyát is utolérte. Az üldözésnek viszont vége szakadt, amikor a boxba ment, és az átmeneti (intermediate) helyett száraz aszfaltra való gumikat tetetett föl: kicsúszott és még jobban visszaesett.

Villeneuve a tankolása miatt került hátrébb, így a futam kétharmadánál kialakult a Montoya, Raikkönen Alonso sorrend.

Sato sokadik butasága

Az esőmenő Michael Schumacher ekkor már nem volt versenyben, mert Takuma Sato elfékezte magát, és kilökte az 1-es számú Ferrarit.

A második tankolásoknál Raikkönen márkatársa, Montoya elé került, és biztosnak látszott a McLaren-kettős győzelme.

A kolumbiai viszont négy körrel a leintés előtt összeütközött a lekörözött Antonio Pizzoniával, és kiesett. Montoya a Török GP után újra egy körhátrányban lévő pilóta miatt vesztette el a második pozíciót, újabb két pontot ajándékozva Fernando Alonsónak.

Alonso újra higgadt volt

A spanyol ugyanis végig nyugodt maradt, és simán befutott másodikként. A világbajnokságban így csak két pontot veszített Raikkönnel szemben, és három futammal, 30 megszerezhető ponttal a vége előtt 25-tel vezet.

A 25 éves Raikkönennek idei hatodik GP-győzelme után - Alonso is ennyit nyert - van még esélye a vb-elsőségre, de izgalmasabbnak tűnik a konstruktőrök versenye: a Renault mindössze hat ponttal van a McLaren előtt.

A dobogósok nyilatkozatai
Kimi Raikkönen: "Szerencsétlenek voltunk, hogy nem sikerült a kettős győzelem. Én viszont örülök a sikeremnek. Ahogy száradt a pálya, egyre gyorsabbak lettünk, minden jól ment. A pálya csúszós és vizes volt, de veszélyes nem. Nem kellett sokat kockáztatnom, szerencsére. A vb-remény még él, és mindent megteszünk, hogy minél tovább éljen is".
Fernando Alonso: "Szép ajándékot kaptam Montoyától, nem számítottam a második helyre, jó lett volna a harmadik is. Persze amikor láttam a Mclarent a pálya mellett, reménykedtem, hogy Kimié. A vb jól áll, három versenyen hat pontot kell szereznem, hogy világbajnok legyek".
Jenson Button: "Nagyon jó futam volt, élveztem a vezetést. Először elrontottuk a gumiválasztást, és vissza kellett tetetnem az intermediate gumikat, a végén viszont bejött, hogy szárazra váltottunk".

A Belga Nagydíj körről körre

13.30: Megnyitották a boxutcát, az autók kijöttek a pályára. Az eső nem esik, de az aszfalt vizes.

13.55: A pálya még mindig vizes, de nem esik, így a pilóták nagy része az átmeneti gumik - intermediate - használata mellett dönt.

14.00: Az autók elindultak a felvezető körre. A két Minardi nem tartott velük, pilótáik a depóból indulnak.

Rajt: Montoya tökéletesen jött el, Raikkönen kicsit beragadt, de megtartotta a második helyet Trulli előtt. Alonso negyedik, Michael Schumacher ötödik.

1. kör: Sato megelőzte Buttont és hatodiknak jött föl, Ralf Schumacher a nyolcadik.

Klikk a képre!
2: Fisichella elment Webber mellett, az olasz a tizenegyedik. Az élen a Mclarenek, előnyük négy másodperc Trulli előtt.

3: Raikkönen megközelítette Montoyát, 1,5 másodperces hátrányát hét tizedre faragta.

4: Hibázott viszont, az egyik balkanyarban majdnem lecsúszott a pályáról a finn.

6: Fisichella az Eau Rouge előtt megelőzte Coulthardot is, már a tizedik. Ralf Schumacher közben Buttont támadja.

7: Ralf Schumacher megelőzte Buttont, Fisichella Massát, és már Buttont támadja.

9: Fisichella elment Button mellett is. Az élen Montoya előnye kevesebb, mint egy másodperc Raikkönen előtt, de Trulli is csak alig hattal van lemaradva.

10: A pálya száradóban, de még mindig pont elég vizes ahhoz, hogy csak intermediate gumival lehessen menni rajta.

11: Fisichella az Eau Rouge-ban kicsúszott és összetörte az autóját.

24 V. Liuzzi Red Bull 1
12: Szinte az összes autó beállt tankolni, a biztonsági autó lassítja a mezőnyt a pályán.

13: Montoya maradt az élen, Villeneuve és Ralf Schumacher nem jöttek ki, előbbi második, uttóbbi harmadik. Utánuk következik Raikkönen, Alonso, Trulli, Massa és Michael Schumacher.

14: A safety car elengedte a mezőnyt, Montoya négy másodpercre meglógott. Ralf Schumacher, Raikkönen jönnek mögötte, Villeneuve a negyedik, Alonso az ötödik. Az újraindulásnál az első kanyarban Sato hátulról belement Michael Schumacherbe, és kilökte a világbajnokot. Mindkettejüknek fel kellett adni, Sató sokadik hülyesége volt.

15: Montoya előnye közel négy másodperc Ralf Schumacher előtt, Raikkönen bő hárommal van a toyotás mögött.

16: Villeneuve, Alonso, Massa, Barrichello, Webber a 4-8. helyen.

18: Ralf Schumacher utolérte Montoyát, már egy másodperc sincs a hátránya. Coulthard autója lerobbant, a skót a célegyenesben adta föl.

20: Ralf Schumacher támadja Montoyát, Raikkönen is közelít hozzájuk. Mögötte viszont Jacques Villeneuve is folyamatosan jön föl. A kanadai a kör végén viszont megállt tankolni, így kissé visszaesett, nyolcadiknak.

22: Montoya direkt lassíthatja a tempót, Raikkönen a harmadik helyen pont ugyanolyan köröket megy, mint csapattársa.

23: Webber a 7. helyen már száraz gumikkal megy, de még lassabb, mint az intermediate-esek. A pálya folyamatosan szárad, a McLarenek arra várnak, hogy amikor tankolniuk kell, már száraz legyen a pálya, és gyorsak lehessenek a száraz gumival is.

24: Ralf Schumacher száraz gumikat tetett föl, majd kicsúszott, ám visszaállt.

25: Ralf Schumacher visszetetette az intermediate gumikat.

26: Raikkönen kezd följönni Montoyára.

28: Montoya, Raikkönen, Alonso a sorrend. Villeneuve az Eau Rouge-ban elvesztette a kocsi hátulját egy pillanatra, de megfogta, és nem csúszott ki. Mögötte Karthikeyan feljött rá, majd levágott egy kanyart, és megelőzte Villeneuve-öt. Miután visszajött a pályára, cikázni kezdett Villeneuve előtt, aki nem is tudta visszaelőzni.

30: Raikkönen folyamatosan futja a leggyorsabb köröket, és jön föl Montoyára.

31: 13 körrel a vége előtt változatlan a sorrend, és nem is tűnik úgy, hogy Montoya el akarná engedni Raikkönent, akinek még van esélye a vb-címre is. Alonso kijött tankolni, majd visszaállt a harmadik helyre.

32: Montoya tankolt, Raikkönen átvette a vezetést. A kolumbiai intermediate gumikat is kapott.

9 Jordan 12
10 Minardi 7

34: Raikkönen is kapott intermediate gumikat, és benzint, majd visszajött az első helyre, csapattársa elé. Jarno Trulli kicsúszott és összetörte az autóját.

36: Nyolc körrel a vége előtt Raikkönen, Montoya, Alonso, Barrichello, Button, Webber, Ralf Schumacher, Pizzonia a sorrend.

38: Button megelőzte Barrichellót, és följött a negyedik helyre. Az angol kifékezte a brazilt, akinek már száraz gumik vannak a kocsiján.

39: Folyamatosan szárad a pálya az intermediate gumik kezdenek lassabbak lenni. Mark Webber, akinek már száraz gumija van, futotta a leggyorsabb kört.

40: Montoya összeütközött Pizzoniával, mindketten kiestek, Alonso már a második.

42: Raikkönen hatalmas előnnyel vezet, mögötte Alonso és Button.

44., utolsó kör: Raikkönen megnyerte a Belga Nagydíjat. Fernando Alonso lett a második, így 25 pont az előnye a pontversenyben. Még 30-at lehet szerezni a hátralévő három futamon.