Hortenzia, Gergő

Vettel az F-1 legfiatalabb győztese lett

2008.09.14. 13:16 Módosítva: 2015-05-21 04:12:12
Az Olasz GP-t simán nyerte a felszáradó pályán a Toro Rosso-pilóta. Massa 6., Hamilton 7., az angol egy ponttal vezeti a világbajnokságot.

Megnyerte 21 évesen és 73 naposan az Olasz Nagydíjat Sebastian Vettel, és a Forma-1 legfiatalabb futamgyőztese lett a Toro Rosso-Ferrari pilótája.

Szombaton az első rajthelyes rekordot, vasárnap a GP-sikerét vette el az eddigi csúcstartó Fernando Alonsótól.

A német versenyző simán nyert Monzában, a biztonsági autós rajtnál, szakadó esőben, majd a hajrában, száradó pályán is tökéletesen vezett. A startnál élre állt, és csak a tankolások, illetve kerékcserék idejére adta át az első helyet.

Győzelmét egyedül Lewis Hamilton veszélyeztette a futam utolsó harmadáig, mert a 15. helyről rajtolva, 12 autót megelőzve följött másodiknak.

Egytankolásos taktikáját viszont az időjárás elrontotta: elállt az eső, a jósolttal szemben nem kezdett rá újra, így korábban felrakatott esőgumiját átmenetire kellett cserélnie. Ezzel neki is kétszer kellett a depóba hajtania a tervezett egyetlen stop helyett.

Vettelnek pont jól jött ki az eső, akkor rakatott föl esőgumit, amikor még szakadt, majd második feltöltésénél már látszott, a pálya szárad, kockázat nélkül átmeneti gumira válthatott.

A Toro Rosso, amit három éve még Minardinak hívtak, korábban soha még dobogós helyet sem szerzett az F1-ben, Vettel is először végzett az első háromban, élete 22. nagydíján. Eddig csak a Forma-1 legfiatalabb pontszerzője volt - a 2007-es Amerikai GP óta - Olaszországban két új rekordot szerzett meg.

A második helyen Heikki Kovalainen futott be Monzában, a harmadik Robert Kubica lett. A lengyel így 14 pontra megközelítette a végül 7. Hamiltont, 13-ra a 6. Felipe Massát.

A világbajnokságot az angol mindössze egy pont különbséggel vezeti a brazil előtt.

A start előtt még szintén vb-esélyes Kimi Raikkönen csak 9. lett, és eltűnt a favoritok közül.

A következő GP a szingapúri esti futam, de addig még egy fontos esemény lesz: szeptember 22-én az FIA Párizsban tárgyalja a Belga GP mclarenes fellebezését. Az ítélet kedvezhet a tiltakozó Lewis Hamiltonnak, ha az első határozat marad érvényben, a pontállás nem változik.

Az Olasz Nagydíj körről körre

14.00, rajt: Elindultak az autók, előttük a biztonsági kocsi. Sebastien Bourdais Toro Rossója a negyedik helyen mozdulatlan maradt. Letolták a gépét.

A pályán semmit nem látni, akkora a víz.

1. kör: Csendesen mennek az autók, senki nem csúszott ki. Bourdais kocsiján a depó elején dolgoznak. Sikerült megjavítani a gépet, egy kör hátránya már van a franciának.

2.: Kiment a biztonsági autó, felgyorsított a mezőny. Szinte csoda, de senki nem koccant senkinek az első sikánban.

3.: Vettel simán elhúzott, Kovalainen, Webber és Rosberg mögötte, de a nément meglógott. Alonso hetedik, Raikkönen a 13., Hamilton a 14. helyen. Hamilton levágott egy lassítót, két autót előzött, de visszaengedte őket.

4.: Raikkönen és Hamilton is feljött egy pozíciót. Massa, Trulli, Alonso, Glock az 5-8. pozícióban.

5.: Vettel a leggyorsabb a pályán, két másodperccel jobb mindenkinél.

6.: Hat másodperccel vezet a német, ő is levágott egy lassítót.

7.: Hamilton felért Raikkönenre, Fisichella tartja őket.

8.: Raikkönen megelőzte az olaszt az első s-kanyarban.

9.: Hamilton is lenyomta a Force Indiát, feljött tizenkettediknek.

10.: Vettel tíz másodperccel vezet. Hamilton az első Lesmo-kanyarban, jobbosban simán megelőzte Raikkönent, tizenegyediknek jött föl.

11.: Massa Rosberggel küzd a negyedik helyért, húsz másodperccel le vannak maradva már Vetteltől.

12.: A brazil elment Rosberg mellett a második lassítóban, kicsit necces volt, de két kerékkel a pályán maradt.

13.: Hamilton simán lenyomta Heidfeldet, Massa a biztonság kedvéért visszaengedte Rosberget.

14.: A célegyenes végén teljesen szabályosan is elment a Williams mellett a ferraris.

15.: Vettel zavartalanul az élen, Hamilton már Glockot támadja.

16.: Kívülről előzte le a németet, majd kissé a fűre terelte. Kubica lesz neki a következő.

17.: Könnyedén hagyta le Hamilton Kubicát is. Vettel 11 másodperccel vezet Kovalainen előtt.

18.: Vettel jött ki tankolni elsőként, és csak a negyedik helyre jött vissza.

19.: Hamilton lehagyta Alonsót, már hetedik.

22.: Trullit is megelőzte Hamilton, de nem tudta bevvenni a lassítót, és visszaengedte az olaszt. Kovalainen kijött tankolni, Massa szintén, Vettel újvezet.

23.: Hamilton lenyomta Trullit, harmadik.

24.: Megvan Rosberg is, Hamilton második. A 14. helyről kezdte, senki nem esett ki előle, mindig előzött.

25.: Vettelnek megmondták, hogy Hamilton három körön belül kijön tankolni. Egyszer fog tankolni az angol. Az újabb nagy eső viszont még késik.

26.: Jött tankolni Trulli, Raikkönen, hamilton mág nem. A világbajnok kevés benzint kapott. Hamilton utolérte Vettelt.

27.: Egy másodpercre sem volt a némettől, de bejött tankolni. Többször már nem kellene megállnia benzinért, de ha nem kezd újra esni a gumival problémák lehetnek.

28.: Rosberg jött a depóba.

30.: Alonsónak föltették az átmeneti gumit, korábban Coulthardnak is, de ő még nagyon elfékezte magát vele.

31.: Vettel, Kovalainen, Kubica, Webber, Massa, Hamilton a sorrend. A német előnye 12 másodperc.

33.: Massa másodszor tankolt, átmeneti gumit kapott. Rosberg is bejött újra átmeneti gumiért.

34.: Kovalainen második tankolására jött, ő is megkapta a másik típusú gumit.

35.: Raikkönen is bejött az átmenetiért, a pálya szárad.

36.: Vettel második tankolásakor megkapta az átmeneti abroncsokat. Hamiltont is behozták intermediate-ért, ezzel Vettel közel került a győzelemhez., bár még van 17 kör.

37.: Vettel, Kovalainen, Kubica, Alonso, Heidfeld, Massa, Hamilton, Webber a sorrend.

38.: A Toro Rosso-pilóta úgy tíz másodperccel vezet, ha nem kezd esni, sima lehet az útja a győzelemig.

40.: Hamilton támadja Massát a 6. helyért, közvetlenül előttük Heidfeld.

42.: Lassan kezd teljesen felszáradni a pálya, bár a jelenlegi előrejelzés szemerkélést jósol.

43.: Vettel 13 másodpercre növelte az előnyét.

45.: A Parabolica-kanyar széle már száraz, a célegyenesben száraz foltok vannak.

46: Massa 6., leszakadt róla Hamilton. Kubica a harmadik helyen jelentős pontokat hozhat rajtuk. Raikkönen a 10. helyen van, sorra futja a leggyorsabb köröket.

47.: Webber felért Hamiltonra, másodperccel gyorsabb körönként.

48.: Az ausztrál kívülről próbálkozott, koccantak az angollal, levágta a lassítót a Red Bull. De nem maradt le a McLarentől.

50.: Három körre Vettel a győzelemtől. Az F1 legfiatalabb futamgyőztese lehet.

51.: Nakadzsima összeakadt Coultharddal, a Parabolicában szárnydarabok maradtak. Massa ráment, Hamilton már nagyjából kikerülte.

53.: Vettel megkezdte az utolsó körét.

Cél: Sebastian Vettel megnyerte az Olasz GP-t egy Toro Rosso-Ferrarival. Kovalainen, Kibica, Alonso, Heidfeld, Massa, Hamilton, Webber a további sorrend.