Barrichello öt év után újra GP-győztes

2009.08.23. 13:50 Módosítva: 2009.08.23. 14:13
A McLaren buta boxhibája miatt Hamilton 2., Raikkönen 3. az Európa GP-n. Button 7., Vettel kiesett, Webber nem szerzett pontot, így az angol vb-előnye csak fél ponttal csökkent.

Rubens Barrichello a 2004-es Kínai GP után lett ismét első, amikor Valenciában megnyerte az Európa GP-t. A futam Lewis Hamilton kezében volt, a rajttól magabiztosan vezetett, de második kerékcseréjét elrontották.

Első abroncsaival bajlódtak, 4-5 másodpercet veszített, így a tökéletesen tankoló Barrichello eléje került. Az utolsó 17 körben már nem hibázott, így végül is könnyedén futott be az élen.

A bajnokságban csapattársa mögé, másodiknak jött föl, Jenson Button csak 7. lett. Előnye viszont így is csak fél ponttal csökkent, mert Mark Webber nem szerzett pontot, Sebastian Vettel pedig motorhiba miatt kiállt.

18 ponttal van Barrichello előtt Button, hat futamnyira az éved végétől.

A Ferrari sorozatban másodszor végzett a dobogón, Kimi Raikkönen harmadik lett, új csapattársa, Luca Badoer csak 18. A beugró olasz a futamon is gyengén ment, a depóban és a pályára visszajövet is hibázott, emiatt még boxbüntetést is kapott. Kicsúszott, lekörözték, de célba ért, így az elsődleges elvárást teljesítette.

Feltehetőleg egy hét múlva, Belgiumban is ő helyettesíti Felipe Massát.

Az Európa Nagydíj körről körre

14.00: Elindultak az autók a felvezető körre.

Rajt: Hamilton és Kovalainen jól eljött, Barrichello, Raikkönen, Vettel, Rosberg, Alonso mögöttük, Button visszaesett a spanyol mögé.

1.kör: Button megelőzte Alonsót, de lefutott a pályáról, így maradt a 8. helyen.

2.: Hamilton ellépett Kovalainentől, a finn otthagyta Barrichellót, akit Raikkönen támad.

5.: Button elengedte Webbert, mert előtte az angol levágott egy lassítót. Kilencediknek esett vissza.

6.: Hamilton négy másodperccel vezet, Button 15-re van tőle. Kovalainen, Barrichello, Raikkönen, Vettel között néhány másodperc a különbség, nincsenek támadások.

8.: Beállt a mezőny, körözgetnek. Button nincs pontszerző helyen. Az első kanyar óta nem változott az első hét, Webber feljött nyolcadiknak Button elé.

10.: Hamilton 6 másodperccel Kovalainen előtt, mögötte kettőre Barrichello, mögötte kettőre Raikkönen, majd Vettel, Rosberg, Alonso nagyjából egy másodpercenként. Webber kicsit leszakadt, Button még jobban.

15.: Hamilton tankolt, kapott sok benzint. Alonso mögé jött vissza, hatodiknak. Kovalainen vezet.

16.: Jött Kovalainen is, Alonso is, Vettel is.

17.: Barrichello, Raikkönen, Rosberg, Hamilton, Webber, Button a sorrend. Vettel kétszer volt a boxban, 15.-nek esett vissza.

19.: Raikkönen is túl van a kerékcserén, Buttonnal egyszerre volt kint.

20.: Jött Barrichello az élről, Hamilton mögé tért vissza, két másodperc a hátránya.

21.: Hamilton, Barrichello, Kovalainen az első három.

22.: Hamilton gyorsan három másodperc fölé növelte előnyét.

23.: Vettel motorhiba miatt kiállt. Egyetlen motorja maradt az utolsó hat versenyre.

25.: Raikkönen, Rosberg, Alonso, Webber, Fisichella, Button a 4-9. helyen.

28.: Badoer és Grosjean egyszerre tankoltak, a ferraris egyértelműen előbb indult vissza a pályára, mégis megvárta és elengedte az első futamán induló franciát.

29.: Badoer így 18, Buemi van mögötte.

31.: Badoert megbüntették, mert a depóból visszatérve ráment a versenyvonalat határoló fehér vonalra. Áthaladó büntetést kap.

33.: Webber 7., Button 8., közel van az ausztrálhoz. Barrichellóé a leggyorsabb kör.

35.: Hamilton tartja 4 másodperces előnyét az élen.

36.: Badoer elfékezte magát, kicsúszott, de visszajött.

37.: Hamilton tankolt és kapott gumit, de rossz abroncsokat hoztak ki neki, másodperceket veszített, nagyjából hármat.

38.: Barrichello azonnal a leggyorsabb kört futotta.

39.: Nakadzsima defektet kapott, de valahogy elevickélt a depóig.

40.: Barrichello tankolt, könnyedén visszajött az első helyre Rosberg és Hamilton elé.

42.: Button és Alonso tankolt, az angol 9.

43.: Rosberg jött a depóba, Hamilton második. Webber visszaesett, Button és Kubica is eléje került.

44.: Barrichello, Hamilton, Raikkönen, Kovalainen, Rosberg, Alonso, Button, Kubica az első nyolc.

46.: Buttoné a leggyorsabb kör. Csapattársa, Barrichello vezet biztosan, hat másodperccel Hamilton előtt.

47.: 10 kör a végéig, Barrichellóé a futam.

50.: Hamilton egy másodpercet faragott, de a brawnos előnye igen megnyugtató.

54.: Három kör a végéig, Barrichello simán befut elsőként. 2004-ben, Kínában nyert legutóbb futamot, még Ferrarival.

57.: Barrichello megnyerte az Európa GP-t, Hamilton második, Raikkönen harmadik. Button csak 7., de Vettel kiesett, Webber nem szerzett pontot, így még mindig 18 ponttal vezeti a vb-t.