Teréz
23 °C

Sebastian Vettel nyerte az Abu-Dzabi GP-t

2009.11.01. 13:50
A szezon utolsó versenyén a Red Bull kettős győzelmet szerzett, a második Mark Webbert az izgalmas utolsó körben majdnem megfogta Jenson Button. A favorit Lewis Hamilton fékhiba miatt kiesett.

Sebastian Vettel simán nyert az első abu-dzabi versenyen, miután Hamilton fékhiba után kiállt, senki nem tudta megszorítani. A napnyugtakor kezdődő, sötétben végződő idényzáró így csak az utolsó körben lett izgalmas, amikor Jenson Button befogta Mark Webbert, és támadta a második helyért.

A világbajnok sokkal gyorsabb volt, de az ausztrál ügyesen kivédekezte az előzési helyzeteket, és megtartotta pozícióját. Több kanyaron át egymás mellett mentek, a szezon egyik legjobb csatája volt.

Barrichello negyedik hellyel zárt, Nick Heidfeld ötödikkel búcsúztatta az F1-ből kivonuló BMW-t. A hatodik a második futamára beugró toyotás, Kamui Kobayasi lett, aki remekül ment, volt harmadik is, egykiállásos taktikájából kihozta a maximumot. Simán megverte csapattársát, Jarno Trullit, aki mögött nyolcadikként Sebastien Buemi végzett.

Az évadnak vége, Button már két hete megnyerte, Vettel idei negyedik győzelmével megerősítette második helyét Rubens Barrichello előtt. A csapatok között a Brawn nyert a Red Bull előtt, a McLaren megszerezte a harmadik helyet.

A 2010-es idény márciusban, Bahreinben kezdődik.

Az Abu-Dzabi Nagydíj körről körre

A Közel-Keleten már öt óra van, a nap lemenőben. Szürkül, a pilóták a rajthelyükön.

14.00: Elindultak az utók a felvezető körre. Jön az utolsó futam.

Rajt: Hamilton nagyon eljött, Vettel, Webber mögötte, sima volt az indulás.

1. kör: Button megelőzte Barrichellót, aki Webberrel akadt össze a rajtnál. 4-5. a két Brawn.

2.: Webbert támadja az új világbajnok.

3.: Az első négy majdnem teljesen együtt van, egyelőre nem látszik Hamilton időmérőfölénye.

4.: A mclarenes sorra futja a leggyorsabb köröket, lassan, de elkezdett távolodni Vetteltől. A német otthagyta Webbert, akit Button üldöz.

5.: Barrichello szárnyáról elég nagy darab hiányzik, de így is csak hamilton gyorsabb nála.

6.: Hamilton szűk két másodperccel Vettel előtt, Webber, Button, Barrichello, Kubica, Trulli, Heidfeld az első nyolc.

7.: Webberé a leggyorsabb kör, Hamilton nem igazán tudja otthagyni őket.

8.: Vettel 1,3 tizedre feljött az angolra,éskésőbb fog kiállni tankolni.

11.: Hamilton leszaladt a pályáról, Vettel a sarkában van.

13.: Az első hárombólbárki nyerhet, a negyedik Button sikere nem valószínű. A Red Bullnál talán maximális fordulatra tették a Renault-motorokat, mindkét pilótájuk az utolsó motorját használja.

16.: Barrichello és Kubica jött tankolni elsőként.

17. Hamilton is jött, Button szintén. A világbajnok épp Kobajasi elé jött vissza, a második versenyén futó japán nagyon ügyesen meg is előzte.

18.: Webber tankolt, Hamilton mögé jött vissza. A McLarennek gondja lehet az egyik hátsó fékkel.

19.: Vettel is benzint kapott, simán visszajött Hamilton elé. Bő két másodperccel vezet. Alguersuari a német helyére állt be tankolni véletlenül, eltévesztette a csapatát. Gyorsan továbbintette a Red Bull a testvércsapat Toro Rosso pilótáját, rögtön utána jött Vettel.

20.: Hamilton a boxba állt, és feladta a futamot. Technikai gond, a féket vizsgálják.

22.: Vettel, Webber, Kobajasi a sorrend, a japán szenzációs a Toyotával.

26.: Vettel 8 másodperccel Webber, 12-vel Kobajasi előtt, a japán nagyon jön, és csak egyszer fog tankolni. Nagyon nagy versenye van, ilyen jól Toyotával még nem ment senki, és mindössze másodszor indul F1-futamon.

28.: Kobajasi nagyon jó pozícióba kerülhet, ha a lágy abroncsok bírják majd a hajrát.

29.: Raikkönen jött ki egyetlen tankolására.

30.: Kobajasit megtankolták, simán visszajött a versenybe.

31.: A japán könnyen megverheti a Brawnokat, meglehet neki a 3. hely.

32.: Vettel 10 másodperccel Webber előtt, övék a verseny.

33.: Button a harmadik helyen. Barrichello, Heidfeld, Trulli, Kubica, Rosberg az első nyolc. Kobajasi 10., kicsit gyorsulnia kellene a dobogóhoz.

40.: Webber második tankolásán járt.

41.: Barrichello és Heidfeld is tankolt.

42.: Vettel, Button kapott benzint, a német simán az élen Webber előtt, Button harmadik.

43.: Barrichello, Heidfeld, Kobajasi, Trulli, Buemi a 4-8. helyen. Több tankolás nem lesz az élmezőnyben.

45.: Kicsit beállt a mezőny, 10 kör a végéig.

48.: Webbert beérte Button, 3 kör alatt 3 másodpercet hozott rajta.

53.: Webber gumija elkopott, Button már kerülgeti.

55.: Vettel megnyerte az első Abu-Dzabi GP-t, Webber és Button szenzációs utolsó kört futott, de az angol végül nem tudta megelőzni az ausztrált, harmadik lett.

Nico Rosberg Mogyoródon a biztonságért kampányol

Az Allianz meghívására Magyarországra jön az F1-pilóta, hogy megmérkőzzön a legügyesebb magyar autóvezetőkkel és megossza velük tapasztalatait.

Magyarországra érkezik november 20-án Nico Rosberg, hogy a hungaroringi Allianz vezetéstechnikai pályán adjon tanácsokat a magyar autósoknak. A Williams Forma-1-es pilótája személyesen tart bemutatót azoknak a szerencsés érdeklődőknek, akik egy totójáték kitöltésével pályáznak, majd saját autójukkal a legjobbak között lesznek a november 15-i tanpályapróbán.

Az internetes játékot    helyesen kitöltők közül 120 résztvevőt sorsolnak ki, majd a 30 legügyesebb megmérkőzhet Rosberggel is.

A német versenyző Allianzzal közös célja, hogy felhívja a figyelmet a leggyakoribb balesetkiváltó okok, a gyorshajtás és az ittas vezetés veszélyeire, illetve a biztonsági öv használatára.