Teréz
23 °C

Bajnokok Ligája elődöntős a Leverkusen és a Barcelona

2002.04.09. 23:18
Nagyszerű mérkőzéseken, hihetetlen izgalmak között dőlt el a továbbjutás a Bajnokok Ligája keddi két negyeddöntőjében. A Barcelona 0-1-ről fordított a Panathinaikosz ellen 3-1-re, és jutott a legjobb négy közé. A Bayer Leverkusen szintén továbblépett, miután gólban gazdag mérkőzésen 4-2-re verte a Livepoolt.
A labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntőiből két mérkőzést játszottak kedden. Mind a két visszavágót a vendégcsapatok várhatták előnyből: az első összecsapáson a Panathinikosz a Barcelonát, míg a Liverpool a Leverkusent verte egyaránt 1-0-ra.

Barcelonában több mint 100 ezer néző- közöttük négyezer görög- előtt kezdődött a mérkőzés. A vendég Panathinaikosz már a mérkőzés előtt megnyert egy csatát: edzőjük, az uruguayi Sergio Markarian végül "kegyelemet kapott", így az Olimpiakoksz elleni bajnoki mérkőzésen bírót verő, és még a nemzetközi mérkőzésektől is eltiltott tréner végül leülhetett a zöldek kispadjára. És ha már leült meglepő húzásra szánta el magát: kihagyta a csapatból a gárda gólzsákját, a lengyel válogatott Olaisdebét.

Akárcsak hispán kollégája, Rexach aki a katalánok elsőszámú gólfelelősét, a holland Patrick Kluivertet ültette a kispadra. Maga találkozó botrányos jelenettel kezdődött: a nézőtérről megdobták a vendégek kapusát, Nikopolidiszt, akit percekig ápoltak. A rövid pauzában a két csapat játékosai is összekülönböztek, és csak a játékvezetői hármas határozott fellépésének volt köszönhető, hogy nem estek egymásnak a két gárda játékosai.

Az első perceket Barcelona rohamok vezették be, érezni lehetett, hogy minél hamarabb szeretnék ledolgozni hátrányukat a piros-kékek. Ennek ellenére a 8. percben Konsztantinu a vendégeknek szerezte meg a vezetést. A görögök ciprusi légiósa, a bal oldalon kapott egy labdát, majd egy csel után 22 méterről a jobb alsó sarokba bombázott a kissé későn vetődő Bonano mellett (0-1).

A kapott gól utáni sokkot követően beszorította kapuja elé ellenfelét a Barca. A nagy nyomás a 25. percben érett góllá. Saviola lőtt középre egy labdát, és Luis Enrique a kimozduló kapus mellet 14 méterről- kissé lesgyanús helyzetből- a hálóba helyezett (1-1).

A tálaltot követően hatalmas fölénybe került a hazai gárda, mint mondani szokták a pálya majd felborult, ám a görögök rendkívül fegyelmezetten, és ami fontos nagyon hatékonyan védekeztek.

Az első félidő zárásaként pályára lépett Kluivert, így a hazaiak már három csatárral- a holland mellett Rivaldo, Saviola alkotta támadótriót- rohamozták az ellen kapuját.

A második félidőben ott folytatta a hazai csapat, ahol az elsőt befejezte: kapuja elé szögezte ellenfelét. Az 50. percben eredményre vezetett a nagy nyomás: Rivaldo beadását Luis Enrique fejelte a kapuba. Tíz perc múlva ismét a vendégek kapujában táncolt a labda: Xavi pontos labdával szöktette Saviolát, és az argentin játékos a kivetődő kapus mellett magabiztosan értékesítette a ziccert (3-1). Továbbjutó immár a Barcelona!

Tíz perccel a lefújás előtt elképesztő görög helyzet maradt kihasználatlanul. Olsadebe tört be a tizenhatoson belülre, ám a kivetődő Bonano elütötte (a kapus az esetet követően megsérült, helyére Reina állt be). A labda továbbgurult, amit középre centereztek, és az érkező Karagunisz öt méterről kapura lőtt, de éppen a gólvonalon álló védőt, Puyolt találta el.

Már a hosszabbításban jártunk, amikor szépíthetett volna a Panathinaikosz, de Kirgiakosz tizennyolc méteres lövése centikkel elkerülte a kaput, így marad a 3-1, amely Barcelona továbblépést jelentette. A katalán együttes ellenfele a szerdai Real Madrid (spanyol)-Bayern München (német) mérkőzés továbbjutója lesz az elődöntőben.

Bajnokok Ligája, negyeddöntő, visszavágó
FC Barcelona (spanyol)-Panathinaikosz (görög) 3-1 (1-1)
Barcelona, 90 ezer néző, v: Meier (svájci)
gólszerzők: Luis Enrique (23., 50.), Saviola (61.), illetve Konsztantinu (8.)
FC Barcelona: Bonano (Reina, 84.) - Puyol, de Boer, Abelardo, Coco (Kluivert, 45.) - Xavi, Luis Enrique, Cocu, Rivaldo - Overmars (Garcia, 75.), Saviola
Panathinaikosz: Nikopolidisz - Saric, Kirgiakosz, Henriksen, Gumasz, Fisszasz - Karagunisz (Michaelsen, 45.), Baszinasz, Kolkka (Vlaovic, 76.) - Liberopulosz (Olisadebe, a szünetben), Konsztantinu

Leverkusenben is bíztak a továbbjutásban, és ennek kivívását a Bundesligában rendkívül eredményes cstársoruktól várták elsősorban. A németek gyakorlatilag legjobb csapatukkal vették fel a harcot, "mindössze" Ramelow hiányzott a megszokott tizenegyből.

A hazaiak agresszív, letámadásos futballal akarták meglepni vetélytársukat- ám Ze roberto fölé rúgott szabadrúgásán kívül csupán azt érték el, hogy a halltalanul gyors angol támadó, Heskey kétszer is a védők mögé karült, de végül egyik kiugratás sem hozott, gólt. Előbb a védők szereltek az utolsó pillanatban, majd maga Heskey hibázta el a lehetőséget.

Az első negyedóra végén megszerezte a vezetést a hazai együttes. Ballack szerzett labdát a kaputól 30 méterre, majd egy csel után hatalmas gólt lőtt a vendégek kapujába (1-0). A folytatásban továbbra is fölényben játszottak a vérszemet kapott németek, de az angolok egy-egy szórványos ellenakciói mindig veszélyt jelentettek Butt kapujára.

Három perccel a lefújás előtt, a továbbjutás szempontjából sordöntő gólt ért el a Liverpool. Murphy lőtt be szögletet a jobb oldalról, és az első mérkőzést sérülése miatt kihagyó portugál légiós, Abel Xavier a magasan felugorva - bár a menteni akaró Butt kapus még hozzáért a labdához- a hálóba fejelt (1-1).

Úgy tűnt eldőlt a továbbjutás, hiszen a németeknek már plusz két gólt kellett lőniük a továbbjutáshoz. Ráadásként, ha Owen az 51. percben, miután teljesen egyedül törhetett kapura, betalált volna, akkor már alighanem eldőltnek lehetett volna tekinteni a továbbjutást. De az Aranylabdás támadó hibázott- a másik oldalon viszont a mérkőzés hőse, Ballack pontosabban célzott, és egy beadás után fejjel ismét előnyhöz jutatta a hazaiakat (2-1).

Alighanem Ballack nevét nem foglalják imájukba az angolok, miután a németek középpályása a 68. nagyszerű lövést küldött kapura, amit Dudek csak kiütni tudott, és jókor érkező Barbetov közelről már nem hibázott. Ezzel a góllal már továbbjutó volt a Leverkusen (3-1)!

A hazaiak továbbjutásukat ünnepelték- korán. A 79. percben Litmanen szólózott át hazai védőfalon és góljával ismét a Liverpool állt továbbjutásra (3-2).

Ezúttal az angolok érezték magukat páholyban- ám Lucio a 84. percben a legjobb négy közé lőtte a Leverkusen. A brazil légiós 16 méterről szánta el magát lövésre, és labdája Dudek lába között került a kapuba. 4-2: továbbjutott a Leverkusen. A németek ellenfele a szerdai, Deportivo La Coruna (spanyol)-Manchester United (angol) mérkőzés továbbjutója lesz az elődöntőben.

Bajnokok Ligája, negyeddöntő, visszavágó:
Bayer Leverkusen (német)-FC Liverpool (angol) 4-2 (1-1)
Leverkusen, 22 500 néző, v: Melo Pereira (portugál)
gólszerzők: Ballack (16., 63.), Berbatov (68.), Lucio (84.), illetve Xavier (42.), Litmanen (78.) .)
Bayer Leverkusen: Butt - Sebescen (Neuville, a szünetben), Lucio, Nowotny, Placente - Schneider, Ballack, Basturk, Ze Roberto - Kirsten (Berbatov, a szünetben), Brdaric (Zivkovic, 70.)
FC Liverpool: Dudek - Hyypia, Henchoz, Carragher, Xavier (Berger, 75.) - Riise, Murphy, Hamann (Smicer, 61.), Gerrard - Heskey (Litmanen, 41.), Owen