Legszebb öröm a gólöröm
További Futball cikkek
- Vinícius Jr. újabb elismerésről marad le? A FIFA-nál még Lionel Messi is lehet az év játékosa
- Ronaldinhón nem fog az idő: mesteri szabadrúgással sokkolta a Real Madrid legendáit
- Vészjelzést küldtek a FIFA-nak a 2026-os labdarúgó-vb miatt
- A Liverpool vezetőedzője Szoboszlait dicsérte, és fontos bejelentést tett a rangadó előtt
- Végleges a kalapbeosztás, eldőlt, kik lehetnek a magyar válogatott ellenfelei a vb-re vezető úton
A góllövő táncol
A hülyéskedésre és a táncolásra még a Dél-Amerikaiaknál is fogékonyabb afrikai csapatok közül a kameruni válogatott mutathatja be először a világnak, milyen az afrikai gólöröm. A kameruni sztár, Roger Milla a szögletzászló előtt rázta csípőjét a '94-es vébén, ahogy egyébként a Barcelonában játszó Ronaldinho is.
Fehér létére a táncolós vonalat követi az angol Peter Crouch is, aki a Jamaika és a Magyarország ellen játszott felkészülési meccsen lőtt gólja után bemutatott robottáncával lopta magát a közönség egy részének szívébe. Crouch mutatványával a vb gólörömversenyének legesélyesebbje lehetne, ha nem kötötte volna ki, hogy legközelebb akkor táncol, ha Anglia megnyeri a vb-t, azaz legfeljebb 2010-ben. Crouché volt egyébként az első alkalom, hogy góllövő modern táncot lejtett a focipályán, kár, hogy a Michael Jackson-féle moonwalk a stoplis cipő miatt nehezen kivitelezhető.
Ezt a hihetetlen szabadrúgásgólt pedig mi más követhetné, mint egy látványos seggrázás a nigériai Jay-Jay Okochától
A csapat táncol
A gólöröm etikusai szokták felvetni, hogy bár szép dolog a gólszerzés, a gólban az egész csapat munkája is benne van, ezért nem illendő exhibicionista mórikálással megfosztani a többieket a látványos őrjöngéstől. Az afrikai csapatok esetében ez a probléma fel sem merül, hiszen ők azok, akik góljaik után együtt táncolnak, mindig az adott országra jellemző helyi csárdást természetesen.
Már a kameruni Roger Milla sem maradt egyedül gólörömével, ahogy a 2002-es vb-n Papa Bouba Diop sem, akinek a franciáknak lőtt gólja után a szögletzászlóra akasztott pólóját táncolták körbe csapattársai.
A 2006-os németországi vébén játszó öt afrikai csapat mindegyike lejtett egy taktusnyit a hazai néptáncból. A cseheket meglepetésre rommá verő ghánaiak tánccal ünnepeltek, miként Elefántcsontpart játékosai is, ők elefánttáncot mutattak be, amibe az éppen eltiltott sztár, Drogba is beszállt a kispadról.
Isten, haza, család
Az 1994-es vb-n Bebeto ünnepelte gólját és két nappal korábban megszületett gyermekét az azóta már klasszikussá vált csecsemőringatással. A spontán akcióba bekapcsolódott az éktárs Romario és Mazinho is.
Azóta a focista, ha gyermekáldás elé néz, általában Bebetót utánozza. Idén Adriano gólját és kisfiát ünnepelte így az egész brazil keret, amikor az ausztrálokat verték 2-0-ra.
Bebetót követte a Chelsea kapitánya John Terry is, aki az angol-magyaron ringatta frissen született gyerekét, akárcsak a Chealseben játszó Lampard .
Az olasz Francesco Totti viszont nem állt be a sorba, ő a gólvonalon átjutott labdát tette a pólója alá terhes focistanőt imitálva, miután az idei bajnokság alatt megszületett a kisfia, akinek állítólag azt a cumizást is szánta, amire a vb-n az ausztrálok ellen lőtt büntetője után vetemedett. Ugyanígy üzent kislányának Fred (Guedes), a Lyon játékosa, aki egy valódi cumit húzott elő a nadrágjából, és kapta szájába a PSV Eindhovennek lőtt gólja után. A spanyolok Raulja gyűrűjét csókolja meg a fáma szerint három okból is: feleségének, Istennek és a hazájának köszöni meg a lehetőséget.
A vallásos gólöröm
Aki már egyszer is átérezte a gólszerzés képtelenségét, annak nem nehéz hinni abban, hogy minden gólban benne van Isten keze (lába?) is. A vallásos keresztény csatárok akkor is keresztet vetnek, ha pályára lépnek, ha helyzetet hagynak ki, és persze akkor is, amikor gólt lőnek. Így tett az argentínok ellen nagy kínkeservvel egyenlítő német Klose is, azt viszont már nem tudni, mit kiáltott ezután mellkasát ütögetve az ég felé. A koreaiknál sosem tudni, de egészen olyan, mintha Park Chu Young letérdelve imádkozna góljai után.
A szaúdiak ünneplik Tunézia elleni találatukat, alul Klose keresztet vet, Raul a gyűrűjét csókolja, Park imádkozik (AFP)
A muszlim játékosok közül Szaúd-Arábia vahabita játékosai mutatták meg a világnak, hogy örül a gólnak az iszlám: a válogatott első két vb-gólját a csapat leborulással ünnepelte, sőt, az Index helyszíni tudósítója szerint a meccset a budapesti Liszt Ferenc téren követő arabok is hasonlóan tettek.
A góllövés üzenete
A kilencvenes évek elején terjedt még el a mez alá felvett, feliratot, ábrát, azaz valami üzenetet tartalmazó póló. Az olasz Vieri egy, a lelátóról lezuhant és kómába esett szurkolónak üzent "Forza!" feliratú pólójával. "Jesus Loves You" hirdette egy vallásos góllövő, a magyar Hrutka János pedig Rudi nevű kisfiának képét mutogatta góljai után. A pólón való üzengetésnek aztán tiltás vetett véget.
Az ecuadori Kaviedes egy pókembermaszkot húzott elő nadrágjából, miután Costa Ricának gólt lőtt. A dél-amerikai csatár az autóbalesetben meghalt ecuadori csapattársra, a góljai után különféle maszkokkal a fején rohangáló Otilino Tenorióra emlékeztette a világot.
Di Canio csereként a Juventus ellen 2004-ben, a 2001-ben fairplaydíjat kapott játékos mozdulata 2,9 millió forintba került a klubnak; jobbra Totti
Híressé vált Francesco Tottinak "Szabadítsátok ki Giulianát" feliratú pólója. Az AS Roma csatára a 2005-ben Irakban elrabolt olasz újságírónő, Giuliana Sgrena kiszabadítása mellett kampányolt olaszok millióival együtt. Amikor Sgrena kiszabadult, elmesélte, hogy Totti akciója sokat segített ügyében, mivel túszejtőinek egyik kedvence volt az olasz bajnokság, Tottit pedig különösen szerették.
Szalonképtelen politikai üzenettel a nagyok közül Paolo di Canio ünnepelte góljait: a pályafutását az olasz Lazióban kezdő, és úgy tűnik, 16 év után ugyanott lassan be is fejező di Caniót több meccstől tiltották el, és büntették meg, mert a fasiszták karlendítéssel köszöntötte gólja után a közönséget.