Gál
22 °C

A Fehérvár továbbcsúszott az UEFA-kupában

2006.07.27. 23:15
Minimális előnnyel érkezett és ki is kapott Kazahsztánban a Fehérvár FC az UEFA-kupa selejtezőjének visszavágóján, de 2-2-es összesítéssel, idegenben lőtt góllal továbbjutott. A szintén érdekelt Újpest hiába nyert Vaduzban, a liechtensteini csapat 4-1-gyel búcsúztatta.

Két hete minimális, 1-0-s győzelmet aratott a kazah Kajrat Almati ellen a Magyar Kupa idei győztese, a Fehérvár FC az UEFA-kupa első selejtezőkörében. Az ázsiai csapat agilis volt és miután hátrányba került, többször szorongatta a "Vidit" és gólhelyzetei is voltak.

Helyzetek, vezetés

A Kazahsztánban rendezett visszavágót viszont Csertői Aurél csapat kezdte jobban. Kiegyenlített küzdelem zajlott az első félidőben, majd a 34. percben egy kapu előtti kavarodás után Sitku eszmélt a leggyorsabban és közelről a hálóba továbbította a labdát (0-1).

A fehérváriak vezető találata után a házigazdák fokozták a tempót, több veszélyes támadást is vezettek, de egyenlíteniük nem sikerült.

A vereség is belefért

A második félidőben is a hazai csapat volt aktívabb, Sebők Zsolt több alkalommal is bravúros védéssel mentette meg a magyar kaput a góltól. Tizenhárom perccel a befejezés előtt azonban ő sem tudott hárítani, Karpenko lövése után a labda Ulesev lábán irányt változtatva a balra mozduló Sebőköt becsapva pattant a kapuba. (1-1)

A hajrában a hazaiak tizenegyesből is betaláltak. A 88. percben Farkas Balázs buktatta a hazaiak csatárát a 16-oson belül. A büntető mellé sárga lap is járt, a tizenegyest Smakov értékesítette. (2-1)

Már nem lesz kupanulla

A magyar gárda 2-2-es összesítéssel, idegenben lőtt góljának köszönhetően bejutott a második selejtezőfordulóba, melynek sorsolását pénteken tartják a svájci Nyonban. Így most már biztosan nem történik meg az a csúfság, ami szerda este még reálisnak tűnt: vagyis, hogy egyetlen csapat sem éli túl a nemzetközi kupák első fordulóját.

Szimpatikus kazahok

A lefújás után a hazai szurkolók megtapsolták az FC Fehérvár játékosait, elismerve továbbjutásuk jogosságát és azt, hogy keményen megküzdöttek érte, írta a klub honlapja.

"Jól játszottunk, de sajnos mégis kiestünk. Gratulálok az ellenfélnek, szurkolunk nekik a holnapi sorsoláson és az elkövetkezendő mérkőzéseken" - értékelt a vidi.hu-nak Tacsmurad Agamuradov, a hazaiak edzője.

A Fehérvárt irányító Csertői Aurél elsősorban a kitűzött cél teljesítését emelte ki. "Örülünk, hogy tovább jutottunk, az első félidőben be kellett volna rúgnunk a helyzeteinket, és akkor nem lett volna gondunk a második játékrészben, A továbbjutás volt persze a célunk és ezt teljesítettük is.

A másik magyar érdekeltségű párharcban az Újpestnek nem sikerült a bravúr és a hazai 0-4 után hiába nyert idegenben, kiesett az UEFA-kupából. A lilák új típusú kudarccal bővítették a magyar futballt: a liechtensteini Vaduz intézte el őket.

Az Újpestnek már nem kell a kupával bajlódnia

A megalázó odavágó után a vaduzi meccs első félidejében az újpestiek birtokolták többet a labdát, a kapuig azonban csak elvétve jutottak el, mindkét gárda egy-egy nagy helyzetet hagyott ki.

A szünet után veszélyesebben játszott a magyar csapat, amely Tóth Norbert 25 méteres lövésével a vezetést is megszerezte. Az utolsó negyedórában kitámadtak a két sárga lapot begyűjtő Erős Károly kiállítása miatt tíz emberrel játszó lila-fehérek. A hazaiak kontrákból veszélyeztettek, de csak a kapufát találták el. Sara piros lapja a hajrában már nem befolyásolta érdemben a találkozót.

Az Újpest tehát úgy kezdheti vasárnap Diósgyőrben a bajnokságot, hogy már nem kell "vesződnie" a nemzetközi kupával.

UEFA-kupa, selejtező, 1. forduló, visszavágók

Kajrat Almati (kazah)-FC Fehérvár 2-1 (0-1)
Almati, 1000 néző, v: Constantin (román)
Kajrat Almati: Bojcsenko - Fakkadbek, Smakov, Artemov, Boskovic (Alijev, a szünetben) - Likobabenko, Tarkovic, Vurdarletov, Karpenko - Sopov (Kazirkulov, 57.), Ulesev
FC Fehérvár: Sebők - Csizmadia, Kuttor, Koller, Vincze - Bozic, Farkas, Lattenstein - Dajic (Horváth, 71.), Sitku (Nagy, 71.), Györök (Schwarz, 86.)
Gól: Ulesev (77.), Smakov (88., 11-esből), illetve Sitku (34.) sárga lap: Artemov (25.), Kazirkulov (68.), illetve Bozic (60.), Farkas (88.)
Továbbjutott: az FC Fehérvár 2-2-es összesítéssel, idegenben lőtt góllal

FC Vaduz (liechtensteini)-Újpest FC 0-1 (0-0)
Vaduz, 2500 néző, v: Cüneyt (török)
FC Vaduz:
Wüthrich - Reinmann, Hasler, Lopez (Ponomarjov, 90.), Sturm - Wieczorek (Papa Faye, 64.) - Alastra, Maggetti, Langlet - Gaspar - Sara
Újpest FC: Balajcza - Vermes, Vaskó, Böjte, Tóth B. - Erős, Vanczák (Sándor, a szünetben) - Kőhalmi (Tisza, 63.), Tóth N., Völgyi (Vituska, 55.) - Kovács Z.
Gól: Tóth N. (54.)
Sárga lap: Wieczorek (36.), Alastra (60.), Wütrich (76.), Sara (84., 85.), illetve Erős (26., 71.), Vituska (88.)
Kiállítva: Sara (85.), illetve Erős (71.)
Továbbjutott: az FC Vaduz, 4-1-es összesítéssel