További Futball cikkek
- Részegen vezette a sztárfutballista a Lamborghiniját, lekapcsolták a zsaruk
- Di Marzio: A lengyel válogatott élére nevezhetik ki Marco Rossit
- Szoboszlai Dominik az angol futballősz eddigi legnagyobb rangadóján bizonyíthat
- Marco Rossi felfedezettje még a télen elhagyhatja az NB I-et
- Vinícius Jr. újabb elismerésről marad le? A FIFA-nál még Lionel Messi is lehet az év játékosa
A legtöbb pénzt, amint azt Roman Abramovics orosz multimilliárdos 2003-as klubátvétele óta mindig, ezúttal is a Chelsea költötte, a kékek most is átlépték a százmillió eurós határt.
A Chelsea jól felkészült az idényre
Ingyen sikerült megszerezniük Michael Ballackot, mert a német középpályásnak lejárt a szerződése a Bayern Münchennél. A harminc éves játékossal már a júniusi világbajnokság kezdete előtt megállapodtak, csakúgy, mint a klubváltási időszak legnagyobb fogásával, Andrij Sevcsenkóval.
Az ukránért viszont már fizetniük kellett a Milannak, 51 millió euróval az igazolási szezon legdrágábbja lett az aranylabdás. Megvették továbbá Salomon Kalou-t a Feyenoordtól, az összeget nem hozták nyilvánosságra, de nem hivatalos források szerint drágább volt tíz millió eurónál. A Hamburgtól igazolt holland jobbhátvéd, Khalid Boulahrouz kilenc millió euró volt. (A világ valószínűleg egyetlen védője lesz, aki a 9-es mezben játszhat.) Az MU-tól 24 millióért került Londonba a nigériai, szupertehetségnek tartott Jon Obi Mikel.
Csütörtök éjfél körül, az utolsó pillanatokban megszerezték Ashley Cole-t is az Arsenaltól. A balhátvédet már másfél éve elkezdte csábítgatni José Mourinho, a Chelsea edzője, terve mégis majdnem újra kútba esett. Sokáig nem tudtak megállapodni az ágyúsokkal, a BBC pénteken, hajnali fél kettőkor még nem volt biztos a megállapodásban. Reggelre kiderült, 7,5 millió eurót és William Gallast adták cserébe.
El is engedett játékosokat a Chelsea, Damian Duffot a Newcastle-be, Hernan Crespót az Interbe, Eidur Gudjohnsent a Barcelonába, Robert Huthot a Middlesborough-ba.
A Liverpool sok ígéretet vásárolt
Az Arsenal is már a vb előtt megszerezte első számú kiszemeltjét, Thomas Rosickyt a Dortmundból, csütörtökön elcserélte Juan Antonio Reyest a Real Madriddal Julio Baptistára, érkezett az említett Gallas. Távozott Robert Pires és Pascal Cygan a Villarealba, Sol Campbell a Portsmouth-ba, Dennis Bergkamp visszavonult.
A Liverpool igazolta a legtöbb játékost az angol sztárcsapatok közül, de pénzben nem érte el a harminc millió fontot sem: öt embert vett Sevcsenkó áráért. Piros mezbe öltözött az Európában teljesen ismeretlen Gabriel Palletta és az ittas vezetésért börtönben is ült Jermain Pennant, akit a Birmingham Citytől igazoltak le.
Sztárnak mondható a Feyenoord volt gólkirálya, a 15 millió eurós Dirk Kuyt, végleg visszahozták a Real Sociedadnak januárban kölcsön adott Marc Gonzalezt, ingyen jött a Valenciától a balhétvéd Fabio Aurelio, kilenc millió euróért a Blackburntől Craig Bellamy.
Az MU egy vagyont adott egyetlen új játékosáért
A Manchester United a világ egyik leggazdagabb klubja, Mikelért 24 millió eurót kasszírozott, mégis csak két futballistát igazolt. A lengyel válogatott kapus Thomas Kuszczakot kölcsönbe hozta a West Bromwich Albiontól, az angol válogatott Michael Carricket végleg a Tottenhamtől. Utóbbiért 27 millió eurót adtak ki, amin még az angol sajtó is nevetett: eddig mutatott teljesítménye és eredményei alapján a tíz is sok lett volna érte. Akit igazán akart a középpályára Sir Alex Ferguson, a bayernes, angol Owen Hargreaves, nem jött össze.
Az MU csak egy jelentős futballistáját engedte el végleg, Ruud van Nistelrooyt a Real Madridba.
Az utolsó angol átigazolási szenzációt a West Ham United okozta, csütörtökön szerződtette Carlos Tevezt és Javier Mascheranót a Corinthianstól. A két argentint korábban a Real Madriddal, a Manchester Uniteddel és a Chelsea-vel is összehozták, de az ügynökök végül a londoni kiscsapathoz vitték őket. A meglepő üzletben része lehet Roman Abramovics Chelsea-tulajdonosnak is, hiszen a Corinthiansban jelentős részesedése van.
A Portsmouth új tulajdonosa nem fukarkodott
A szezon meglepetésének ígérkező, Harry Redknapp edzette Portsmouth nem csak mennyiségileg, de minőségileg is igazolt, a klub új tulajdonosa, az orosz Alexander Gajdamak mitha kis Chelsea-t akarna kreálni: tíz új játékosuk között van Nwanko Kanu, az angol válogatott kapus, David James, az ex-MU és City-csatár, Andy Cole, a horvát válogatott irányítója, Zlatko Krajncar, a kameruni támadó, Rudolph Douala és mindegyikük közül a legnagyobb név, Sol Campbell.
A Tottenham is sok új embert vett, Dimitar Berbatovot a Leverkusentől, a francia válogatottal vb-második Pascal Chimbondát, Midót vissza a Romából és Steed Malbranque-ot a Fulhamből.
Calderon kevés ígéretét váltotta be
A már említett Real Madrid új elnöke, Juan Calderon beígérte Kakát az elnökválasztás előtt, ám a Milan zsenijét nem sikerült megszereznie. Jött viszont van Nistelrooy, a B-ligába sorolt Juventusból a legnagyobb fogás, a vb sokak szerint legjobbja, Fabio Cannavaro és a brazil Emerson, illetve külön az új edző, Fabio Capello kérésére Mahamadou Diarra a Lyonból.
Az utolsó napon Reyes is érkezett, bár korábban a klub nem tervezte, hogy megszerzi. Capello nem marasztalta Ronaldót, de azok után, hogy csütörtök reggel biztosnak tűnt, hogy az Interbe távozik, az üzlet nem jött létre.
Capello szabadlistára tette Cicinhót is, de még nyolcmilliós reklámáron se vitte el senki. Nem úgy, mint Thomas Gravesent, akinek hárommilliós átigazolási pénze a Celtichez röhejnek mondható: a Debrecenből a Readinghez távozott Máté Péter csak egymillió euróval volt olcsóbb nála.
Capello sok játékost kirúgott
Az olasz tréner kirakta Pablo Garciát is - Celta -, míg az örök ígéret Javier Portillo ezúttal a katalán Nastic Tarragonához került kölcsönbe. Capello az utolsó nap akart még egy hátvédet az általa használhatatlannak ítélt Ivan Helguera és a Middlesbrough-ba haza engedett angol Jonathan Woodgate helyére, de sem a kiszemelte juvés Christian Zebinát, sem a valenciás Fabian Ayalát, sem a Deportivo súlyos sérülésből nem rég felépült középhátvédjét, Jorge Andradét nem sikerült elhoznia Predrag Mijatovic Real-igazgatónak.
Saviola visszakérdzkedett a Barcába
A nagy rivális Barcelona holtszezonja sokkal csendesebb volt, a Juventustól összesen 19 millió euróért megvették a világbajnok Gianluca Zambrottát és Lilian Thuramot, illetve a már említett Gudjohnsent a Chelsea-től. Frank Rijkaard elengedte Maxi Lopezt a Mallorcába, Gabrit magával vitte az Ajax vezetőedzőjének szerződött Henk Ten Cate, Mark van Bommel a Bayernbe ment - a bajorok másik fontos igazolása Lukas Podolski volt a Kölnből - , a svéd Henrik Larsson hazájába, a Helsingborgsba. Maradt viszont Javier Saviola.
A tavaly előtt a Monacónak, tavaly a Sevillának kölcsön adott csatárt több klub is vitte volna, mivel Rijkaard kijelentette, nincs rá szüksége. Az Aston Villa ajánlatát már el is fogadta a klub, de az argentin úgy döntött, marad, és megpróbál a csapatba kerülni.
Az Atleticóval számolni kell
Az Arsenalból nem csak Reyes érkezett Spanyolországba, hanem Robert Pires és Pascal Cygan is, mindketten a Villarealhoz. (Előbbi az első meccsek egyikén térdszalag-szakadást szenvedett, és fél évig nem játszhat.)
A Valencia országon belülről igazolt, Joaquint a Betistől, illetve eladta Patrick Kluivertet a PSV Eindhovennek.
Az Atletico Madrid a spanyol Portsmouth, szintén tíz futballistát szerzett, köztük olyan klasszisokat, mint a portugál Maniche és Costinha, a görög Európa-bajnok Seitaridisz, a spanyol válogatott, ám argentin születésű Pernia, a Messi-tehetségűnek tartott argentin Carlos Agüero és a Valencia volt házi gólkirálya, Mista. Ha beválik az új edző, az Osasunát BL-helyre vezető Javier Aguirre is, az Atleti akár a bajnokságért is küzdhet.
Az Inter minden poszton erősített
Olaszországban, ahogy mindig, idén is az Inter igazolt legtöbbet. A Juventusból Zlatan Ibrahimovicot és Patrik Vieirát, a Palermóból a világbajnok Fabio Grossót - még a vb előtt -, a Chelsea-ből Hernan Crespót, csak hogy a legfontosabbakat említsük.
A szomszéd Milan jóval kisebb neveket vett. A Sevcsenko-helyettes Ronaldót nem sikerült megszerezniük, a madridi portyáról így a szintén brazil válogatott Ricardo Oliveirával jöttek haza. Az Intertől ezúttal Giuseppe Favalli jött, a Rennes-től egy fiatal, egyelőre ismeretlen francia, Johann Gourcouff, a Parmatól a válogatott Daniele Bonera, jobbhátvédnek.
A Roma nem igazolt világklasszist
Az olasz bajnokság idén valószínűleg kétcsapatos lesz, a milanóiakon kívül másnak nem lesz esélye a bajnoki címre. A Juventus a második ligában van a bundabotrány miatt, a Roma pedig csak Mirko Vucinicet, Ludovic Magnint, Max Tonettót és Paolo Casettit tudta megszerezni a nyáron.
A Juventus a B-ben is megtartotta Gianluigi Buffont, Alex del Pierót, Pavel Nedvedet és David Trezeguet-t, megszerezte Valerij Bozsinovot, Cristiano Zanettit, így a másodosztály nagy esélyese lenne, ha nem lenne 17 pont hátránya a rajtnál.
Csak Priskinre és Mátéra lehetünk büszkék
Miközben a nemzetközi piacon eurómilliók cseréltek gazdát, és világsztárok sora váltott csapatot, addig Magyarországról mindössze két játékos tudott komoly külföldi bajnokságba igazolni, dícsérendő, hogy ebből ketten is a jelenleg talán legrangosabbnak számító angol bajnokságba a Premier League-be.
Priskin Tamás, a Győr támadója négy évre igazolt a Watford csapatához. Az angol klub egymillió fontot fizet Priskinért, az összegből 400 ezret augusztus 15-ig, a fennmaradó 600 ezret 2008. augusztus 15-ig kell átutalnia a magyar gárdának. A szerződésben van egy olyan kitétel is, ha eladják a futballistát, akkor - amennyiben az ár meghaladja az egymillió fontot - a különbözet 25 százalékát még a győriek kapják meg.
A Debrecen védője Máté Péter történelmi tettet hajtott végre, hiszen ő lett az angol bajnokság újoncának, a Readingnek legdrágább futballistája. A huszonkét éves játékosért 1,150 millió fontot, vagyis 470 millió forintot fizettek az angolok a magyar klubnak.
A tavalyi bajnoki címet az utolsó meccsen elbukó Újpest kapusa Vlaszák Géza ellenben csak a ciprusi AEL Limasszol együtteséhez igazolt, az ő vételára - magyar szokás szerint - üzleti titok.
Sokan tértnek haza, kevesen mennek
Visszafelé sokkal nagyobb volt a magyar légiósok mozgása. A Fradiba visszatért a Németországban és Cipruson is gyengélkedő Tököli Attila. (Kölni szereplésekor egy vírusfertőzés miatt sokáig beteg volt, úgy tűnt, a labdarúgást is abba kell hagynia.)
Szintén a zöld-fehéreknél folytatja Dragóner Attila, aki kétéves portugáliai kitérő - Guimares - után tért vissza. A válogatott védő az első szezonban még a bajnokság álomcsapatába is betudott kerülni, később viszont, egy sérülés után, már csak a kispadon kapott helyet.
Hercegfalvi Zoltán Prágában a Slavia együttesénél volt próbajátékon, de teljesítményével nem tudta annyira elbűvölni a cseheket, hogy szerződtessék őt.
Szintén hazatért az elmúlt szezont Cipruson töltő - korábban Kínában is megforduló - Terjék Lajos, aki korábbi sikerei helyszínére, Székesfehérvárra szerződött két évre, noha korábban úgy nyilatkozott, szeretne továbbra is külföldön játszani.
29,0 m Mahamadou Diarra (mali) Real Madrid Lyon
27,2 m Michael Carrick (angol) Man. United Tottenham
24,8 m Zlatan Ibrahimovic (svéd) Internazionale Juventus
24,0 m Joaquín (spanyol) Valencia Real Betis
23,0 m John Obi Mikel (nigériai) Chelsea Lyn Oslo/MU
23,0 m Sergio Agüero (argentin) Atlético Madrid Independiente
16,0 m Dimitar Berbatov (bolgár) Tottenham Bayer Leverkusen
15,0 m Ruud van Nistelrooy (holland)Real Madrid Man United
15,0 m Ricardo Oliveira (brazil) AC Milan Real Betis
14,0 m Dirk Kuyt (holland) Liverpool Feyenoord
14,0 m Gianluca Zambrotta (olasz) Barcelona Juventus