17 °C
32 °C

A Chelsea nyerte az FA-kupát

2007.05.19. 19:25
Nem hozott felejthetetlen meccsett az új Wembley Stadionban játszott első FA-kupa-döntő: a Chelsea a hosszabbítás hajrájában Didier Drogba látványos megmozdulásával nyerte 1-0-ra a Manchester United elleni találkozót.

Bár már hetekkel, hónapokkal ezelőtt kinyitott - játszottak is itt már U21-es mecsset és közösségi rendezvény is volt, a szombati FA-kupa-döntő volt az új Wembley Stadion első meccse. A 2001-ben bezárt régi helyett épült stadion kilencvenezres és körülbelül 800 millió fontba - körülbelül 300 milliárd forintba - került.

Mindössze harmadszor fordult elő a legrégebbi futballkupa történetében, hogy az angol bajnokság két legjobbja jusson a döntőbe: a Manchester 2003 után lett újra bajnok, a Chelsea két arany után végzett másodikként.

Kattintson!

A Chelsea nyerte az utolsó döntőt a régi stadionban: 1-0-ra verte di Matteo góljával az Aston Villát. A londoniak azóta nem nyertek FA-kupát, a cardiffi finálék közül egyben volt ott, 2002-ben, akkor az Arsenal ellen maradt alul. A Manchester 2004-ben nyerte mag utoljára a sorozatot, az akkor másodosztályú Millwallt verte 3-0-ra.

Mindenki nagy meccset várt: új stadion, a két legjobb angol csapat, egyhetes - gyakorlatilag kettő - pihenő után.

Akik így gondolták, a szünetig biztosan csalódtak. Persze iram volt, de erre csak az csodálkozott rá, aki először látott angol futballmeccset, egyébként unalmas játék folyt a méregdrága stadionban.

Az egyetlen meglepetés Joe Cole játéka volt: az, hogy ő volt a Chelsea legjobbja, nem is volt teljesen rendkívüli, de Cristiano Ronaldót idéző biciklicselei annál inkább feltűnést keltettek. A kék jobb oldala nem igazán aktivizálta magát, a szórványos akciók a bal félen futottak. Két igazán veszélyes lövése volt Jose Mourinho csapatának: az egyiket Didier Drogba eresztette el 25 méterről, a másikat 22-ről Frank Lampard.

A Manchesternél sem volt jobb a helyzet: itt Wayne Rooney tett ki leginkább magáért, sem Ronaldo, sem Ryan Giggs, sem Paul Scholes nem hozott extrát.

A folytatásra egyértelműen jobb lett a meccs, a Manchester volt a veszélyesebb, ekkor Giggs két helyzetben is rontott.

Következett a hosszabbítás, amely a mérkőzés később valószínűleg legvitatottabb pillanatát hozta. Az első tizenöt perc végén Rooney beadására Giggs érkezett remekül, de rosszul találta el a labdát, és Petr Cech kapus hárított. A berobbanó walesi támadót azonban a lendület továbbvitte, neki csúszott a súlyos fejsérülése után fejvédővel játszó hálóőrnek. Ezzel a mozdulattal - a visszajátszás alapján egyértelműen - a gólvonal mögé sodorta a Chelsea kapusát. A játékvezető nem ítélt gólt. Ez érthető is lett volna, de szabadrúgást sem adott, vagyis feltehetően nem látta, hogy bent volt a labda a gólvonalon belül.

Kattintson!

Már úgy tűnt, nem hoz gólt az új Wembley első meccse. Öt perc volt hátra, amikor Michael Essien a pálya közepe tájáról passzolt a tizenhatos előtt induló Drogbának. Az elefántcsontparti rögtön a tőle balra álló Lampardnak passzolt, aki kapásból visszatette a labdát a csatárnak, aki kilépve a manchesteri védők között tátongó lyukon ballal kapásból megszerezte a Wembley tétmeccsen lőtt első gólját, 1-0.

Ezzel Drogba megkoronázta szinte tökéletes szezonját: bár a bajnoki cím és a BL-győzelem elmaradt, de 33 gólt lőtt a Chelsea játékosaként.

A kupát a brit trónörökös Károly herceg idősebb fia, Vilmos adta át a győztesnek.

A Chelsea tehát visszavágott a Manchesternek, amiért a United két év után megfosztotta a bajnoki címtől. Ez a londoniak idei második sikere, mert márciusban a Ligakupát is megnyerték. A meccs azonban - azonkívül, hogy az első FA-kupa-döntő volt a megújult világhírű stadionban - nem lesz sokáig emlékezetes, mert nagy hajtást hozott ugyan, de látványos és fordulatos játékot nem. A Chelsea edzője, Jose Mourinho először gyűjtötte be csapatával ezt a címet, most már mindegyik nagy angliai sorozatban végzett elsőként a kékekkel.