Előd
17 °C

A Roma is nagyon jó, de az Inter még jobb

2008.03.17. 08:14
Az öt topligás bajnokság listavezetőinek szomorú hétvégéje volt a mostani. Kettő kikapott, egy döntetlent ért el, ketten nyertek, magabiztosan csak a Lyon. Angliában helycsere volt az élen. A Real Madrid és a Bayern München a szerencsének köszönheti, hogy üldözői is hibáztak. Az Inter nehezen nyert, de ismét bizonyította, hogy remek csapat. A hét embere a Cottbus csatára, Branko Jelics, aki két gólt lőtt a Bayernnek.

Premier League (Anglia)

Már a Manchester United az első, ráadásul úgy, hogy egy meccsel kevesebbet játszott, mint az Arsenal. A Chelsea is csak három ponttal van lemaradva a két vezetőtől. A sérült van der Sar és az eltiltott Kusczak helyett élete első manchesteri meccsét játszotta a csapatot 2005 óta erősítő Ben Foster. A kapus leginkább a másodosztályú Watford hálóját őrizte, kölcsönben, 73 meccsen a legutóbbi két szezonban. Cristiano Ronaldo az idei szezonban már a 31 gólját lőtte a kupameccseket is beleszámítva. Ezzel menekült meg a Manchester a teljes szégyentől a tökutolsó Derby ellen.

A hazaiak korábbi játékosa szerezte a vendégek vezető gólját az Emiratesben. Az Arsenal Kolo Touré utolsó pillanatokban szerzett góljával mentett pontot, és megmenekült attól a csúfságtól, ami már hetven éve nem érte a csapatot. Akkor, vagyis 1938-ban fordult elő legutóbb, hogy a Middlesbrough oda-vissza legyőzte az Arsenalt, a Boro legutóbb 2001-ben nyert a fővárosban. A vendégek remekül játszottak, bár szinte a meccs teljes szakaszában felügyelete alatt tartotta a hazai csapat a mérkőzést, a kapu előtt nem voltak veszélyesek.

Sovány, 1-0-s győzelmet aratott a Chelsea, ráadásul lehetséges, hogy Joe Cole komoly eltiltásra számíthat. Michael Dean játékvezető nem szúrta ki, de árulkodó fotók vannak arról, hogy egész egyszerűen szembe köpte ellenfelét, Danny Whiteheadet. A Fulham megverte az Evertont, a liverpooli csapat kilenc forduló után kapott ki újra. Szoros lett a kiesőzóna. A reménytelen helyzetben lévő Derby mellett hét gárdának lehetnek komoly gondjai.

A Portsmouth könnyedén verte az Aston Villát, Jermaine Defoe 6. alkalommal játszott a Pompeyban és hatodik gólját szerezte. Ezt megelőzően a Tottenhamben 19 meccsen csak 4-szer talált a kapuba. A Manchester City-Tottenham meccsen a partjelzők vállaltak főszerepet. Az egyik oldalon nem lengettek, a másikon annál inkább. Mindkét eset szenvedő alanya a Spurs volt. Igaz az is, hogy egy jogosnak látszó 11-est nem fújt be a hazaiaknak a bíró. A Manchester City 14 év után győzte le ismét a Tottenham csapatát.

30. forduló. Szombat: Derby-Manchester United 0-1 (Cristiano Ronaldo 76.), Liverpool-Reading 2-1 (Mascherano 19., Fernando Torres 48., ill. Matejovsky 5.), Portsmouth-Aston Villa 2-0 (Defoe 11., Reo-Cocker 38., öngól), Sunderland-Chelsea 0-1 (Terry 10.), West Ham-Blackburn 2-1 (Ashton 39., Sears 81., ill. Santa Cruz 19.), Arsenal-Middlesbrough 1-1 (Kolo Touré 86., ill. Aliadiére 25). Vasárnap: Fulham-Everton 1-0 (McBride 67.), Wigan-Bolton, Manchester City-Tottenham. A Birmingham-Newcastle mérkőzést hétfőn játsszák. A góllövőlista élmezőnye: Cristiano Ronaldo (Manchester U., 22), Fernando Torres (Liverpool, 20), Emmanuel Adebayor (Arsenal, 19).

A bajnokság élcsoportja:

1. Manchester United 29 21 4 4 59-15 67
2. Arsenal 30 19 10 1 58-22 67
3. Chelsea 29 19 7 3 49-18 64
4. Liverpool 30 16 11 3 55-21 59
5. Everton 30 17 5 8 47-25 56

Az első két helyezett közvetlenül a BL-csoportkörbe, a harmadik és a negyedik a BL-selejtezők 3. fordulójába csatlakozik be, az ötödik az UEFA-kupában indul.

Bundesliga (Németország)

Már szerdán óriási blamaként élték meg a müncheni drukkerek, hogy csapatuk 5-0-s előny után kikapott odahaza az Anderlecht csapatától. Mentségként lehet mondani, hogy a Bayern kulcsjátékosai pihentek azon az estén. A hét végén azonban még nagyobb pofon érte a bajnoki cím legnagyobb várományosát. Tavaly november 10. után az idei szezonban másodszor is vereséget szenvedtek, ráadásul a tökutolsó Energie Cottbus otthonában.

A Bundesliga történetében 11. alkalommal fordult elő, hogy az utolsó helyen álló csapat nyer a Bayern ellen. Pedig a bajorok még ajándék 11-est is kaptak, de ahogy a gárda az egész meccsen nagyképűen játszott, úgy Ribéry a büntetőt is flegmán rúgta, elszúrta a lehetőséget. A hazaiaknák a szerb Branko Jelics duplázott, csereként játszott az egykori kaposvári Dusan Vasziljevics is.

A Bayern nem mondhatja, hogy nem a szerencse kegyeltje idén. A Werder a legnagyobb lehetőséget játszotta el, nem sikerült közelebb kerülnie riválisához. Hatalmas meglepetésre kikaptak otthon a Wolfsburgtól. A szombaton a Dortmundot legyőző Hamburg, illetve a vasárnap magabiztos diadalt arató Leverkusen immár a Bayern üldözője, de a bajorok előnye még mindig öt pont.

Érdemes pár szót ejteni a Wolfsburgról. Felix Magath csapata a 11. helyen zárta az őszi szezont. Tavasszal 5 alkalommal győztek, 1 döntetlenjük és 1 vereségük van, és már a 7. helyen állnak. A legjobbjuk, Grafite ebben az évben öt gúlt rúgott, és már csak öt pontra vannak az európaikupa-indulástól.

Huszti végigjátszotta a Bielefeld elleni, döntetlennel véget ért találkozót. Dárdai a kispadon nézte a Hertha idegenbeli pontszerzését, Hajnal Tamás végigjátszotta a meccset az Eintracht ellen, de a mostanában gyengélkedő, már csak 9. Karlsruhe idei harmadik vereségét szenvedte el.

24. forduló. Péntek: Schalke 04-Duisburg 2-1 (Kuranyi 60., Westermann 74., ill. Georgijev 21.). Szombat: Bochum-VfB Stuttgart 1-1 (Dabrowski 20., ill. Hitzlsperger 47.), Energie Cottbus-Bayern München 2-0 (Jelics 18., 38.), Hamburg-Borussia Dortmund 1-0 (Guerrero 63.), Hansa Rostock-Hertha 0-0, Hannover-Bielefeld 2-2 (Bruggink 16., Stajner 56., ill. Mijatovic 14., Eigler 38.), Karlsruhe-Eintracht Frankfurt 0-1 (Fink 25.). Vasárnap: Bayer Leverkusen-Nürnberg 4-1 (Haggui 6., Gláuber 56., öngól, Gekasz 59., Kiessling 82., ill. Misimovics 12.), Werder Bremen-Wolfsburg 0-1 (Grafite 50.). A góllövőlista élmezőnye: Luca Toni (Bayern, 14), Mario Gomez (Stuttgart, 14), Marko Pantelics (Hertha, 11), Mladen Petric (Dortmund, 11)

1. Bayern München 24 14 8 2 41-13 50
2. Hamburger SV 24 12 9 3 35-17 45
3. Leverkusen 24 13 5 6 45-24 44
4. Werder Bremen 24 13 4 7 51-35 44
5. Schalke 04 24 11 8 5 38-25 41

Az első két helyezett közvetlenül a BL-csoportkörbe kerül, a harmadik a BL-selejtezőkbe, a negyedik és az ötödik az UEFA-kupában indulhat.

Serie A (Olaszország)

A Roma tényleg nagyon jó csapat. Azért, mert olyan meccset nyert meg a hét végén, amelynek nagy részében nem sokat lehetett adni a sikeréért. Aztán hátrányba is került, és a végére mégis meg tudta fordítani a meccset. Jó csapat, mert lehetetlennek tűnő helyzetben is képes a sikerre. A Milan pedig olyan, mint az egész szezonban. Csak rövid ideig tud fölényben játszani, aztán amikor vezetést szerez, gyermeteg hibákat vét hátul. A nehezen összekapart előnyt nagyvonalúan szórakozzák el. Most három perc elég volt ehhez, pedig egyáltalán nem volt benne a meccsben a hazai siker.

Az Inter is jó csapat. Ez meg azért, mert egy pillanatig sem hagy kétséget afelől, hogy különb mindenkinél. Vezetett, majd egy buta védelmi hiba után egyenlített a Palermo, de egy pillanatig sem volt kérdéses, mikor szerzi az Inter következőt. Jiménez egy ragyogó akció végén berúgta. Innetől kezdve nem volt kérdés az Inter újabb hazai sikere. Bár széthúzásról beszélnek a csapat háza táján, kivülről mégis úgy tünt, a csapat egy emberként játszik Manciniért. Az Inter bajnoki meccsen még sosem kapott ki a Palermotól, most sem.

Ahogy az lenni szokott, az utolsó helyezettek elkezdtek hosszú hajrát nyitni a bennmaradásért. A Cagliari és a Reggina is nyert odahaza, kiütéssel. A Cagliari 13 év után verte ismét a Torino csapatát. A Juventus zárta fordulót. Végig nyomták a meccset, de a Napoli remekül állta a rohamokat. A mérkőzést figyelemmel kisérve az volt a kérdés, mikor törik meg a jég, mikor találnak be a hazaiak az ellenfél kapujába. A 88. percig kellett várni. Del Piero remekül tette középre. Iaquinta hasonlóképpen vette át, és ziccerből ezúttal nem hibázott.

28. forduló. Szombat: Udinese-Lazio Ferronetti 56., Di Natale 86., ill. Rocchi 11., Ledesma 79.), AS Roma-AC Milan 2-1 (Giuly 78., Vucsinics 81., ill. Kaká 56.). Vasárnap: Sampdoria-Catania 3-1 (Palombo 68., Accardi 76., Belluci 86., ill. Stovini 73.), Atalanta-Empoli 4-1 (Langella 19., Doni 27., Padoin 78., 84., ill. Vanucchi 83.), Fiorentina-Genoa 3-1 (Santana 19., Mutu 30., Pazzini 56., ill. Masiero 83.) Inter-Palermo 2-1 (Vieira 5., Jiménez 36., ill. Materazzi 25., öngól), Livorno-Parma 1-1 (Vidigal 41., ill. Reginaldo Ferreira 61.), Reggina-Siena 4-0 (Brienza 9., 38., Cozza 19., Missiroli 68.), Cagliari-Torino 3-0 (Jeda (11., Acquafreasca 22., 11-esből, 57.), Juventus-Napoli 1-0 (Iaquinta 88.). A góllövőlista élmezőnye: David Trézéguet (Juventus, 16), Marco Borriello (Genoa, 16), Adrian Mutu (Fiorentina, 15), Zlatan Ibrahimovic (Inter, 15).

1. Inter 28 20 7 1 54-17 67
2. AS Roma 28 18 7 3 50-25 61
3. Juventus 28 15 9 4 49-24 54
4. Fiorentina 28 1 48 6 43-27 50
5. AC Milan 28 12 10 6 42-23 46
6. Sampdoria 28 12 6 10 39-35 42

Az első két helyezett közvetlenül a BL-csoportkörbe kerül, a harmadik és a negyedik a BL-selejtezők 3. fordulójába csatlakozik be. Az ötödik és a hatodik az UEFA-kupában indul.

Primera División (Spanyolország)

Bajban van a Real Madrid. Az elmúlt másfél hónap során hatodszor kapott ki. Hiába birtokolta többet a labdát a fővárosi alakulat, abszolút veszélytelen a kapura. Öngóllal szerzett vezetést a Deportivo, és a Realnak megint egy évet várnia kell, hogy nyerni tudjon a Riazorban. Sorozatban a 15. meccsét vívta a két csapat idegenbeli Real-diadal nélkül. Legutóbb 1991. november 2-án nyertek, azóta öt döntetlen mellett ez a tizedik vereség.

Barcelonában mindenki boldog volt szombat este, de jött a vasárnap, és a végén még annak is örülniük kellett a katalánoknak, hogy meglett az egy pont. A legnagyobb jóindulattal sem nevezhető meggyőzőnek a Barcelona játéka. Gabriel Milito kiállítása után a védelem is szétesett, a vége előtt öt perccel egyenlített az újonc. Nem valószinü, hogy a Real Madrid ezek után is annyit fog hibázni, hogy Rijkaard csapata ledolgozza a hátrányt.

Sevillában botrány miatt szakadt félbe a Betis-Athletic Bilbao találkozó. A vendégek kapusát palackkal találták fejbe, a játékvezető a 72. percben lefújta találkozót. A Villarreal már csak két pontra áll a Barcelona mögött. A Sevilla ismét nyert, ezúttal a Valencia otthonában. Luis Fabiano 21. meccsén a 22. gólját szerezte.

28. forduló. Szombat: Betis-Athletic Bilbao a 72. percben 1-2-es állásnál félbeszakadt, Recreativo-Real Murcia 4-2 (Sinama-Pongolle 19., 70., Rubén 58., Marcos García 85., ill. De Lucas 16., Iván Alonso 74.,. 11-esből), Deportivo-Real Madrid 1-0 (Pepe 58., öngól), Valencia-Sevilla 1-2 (Raúl Albiol 90., ill. Luis Fabiano 11., 22.. Vasárnap: Villarreal-Zaragoza 2-0 (Nihat 11., Rossi 66.-, 11-esből), Valladolid-Osasuna 0-0, Getafe-Santander 2-1 (Ikechukwu Uche 67., Gavilán 77., ill. Smolarek 55.), Espanyol-Mallorca 2-1 (Luis García 59., 11-esből, 89., ill. Güiza 13.), Almería-Barcelona 2-2 (Pulido 33., Kalu Uche 85., ill. Krkic 57., Eto'o 57.), Atlético Madrid-Levante. A góllövőlista élmezőnye: Luis Fabiano (Sevilla, 22), Daniel Güiza (Mallorca, 15), Diego Milito (Zaragoza, 15).

Ligue 1 (Franciaország)

A Nancy még kapaszkodik, de lassan kétcsapatos lesz a bajnoki címért folyó küzdelem a francia bajnokság élvonalában. A Lyon idegenben, a Bordeaux otthon aratott magabiztos sikert. A Lyon volt a hétvége egyetlen topligás listavezetője, amely könnyedén abszolválta a kötelezőt. Pedig Monacóban hat éve nem nyert az Olympique. A Bordeaux sorrendben tizedik meccsén nem kapott ki odahaza. Ami még érdekes, két gólját is védő, a brazil Henrique szerezte.

A Valenciennes újonc létére a 9. helyen áll, ami minden várakozást felülmúl. Az már kevésbé, hogy a csapat sorozatban a 12. meccsén sem tudott nyerni vendégként. Utoljára ez a bravúr még tavaly augusztus 28-án esett meg a csapattal, akkor a Lorient otthonából hozták el a három pontot. A Nice viszont büszke lehet idegenbeli mérlegére, immár a 10. meccset vívta meg vereség nélkül. A Lille kiütéses győzelmének jutalma, hogy 8 helyet lépett előre a tabellán, és immár a 7. helyen áll.

29. forduló. Szombat: Monaco-Olympique Lyon (Kéita 21., 38, Fred 34.), Le Mans-Rennes 1-1 (Túlio 48., ill. Thomert 38.), Lille-Caen 5-0 (Lichtensteiner 34., 91., Cabaye 44, 60., 11-esből, Frau 87.), Lorient-Auxerre (Saifi 74., ill. Jaurés 73., 11-esből), Metz-Nice 1-2 (Pjanics 48., 11-esből, ill. Bamogo 40., Ederson 54., 11-esből), Paris SG-Valenciennes 1-1 (Pauleta 81., ill. Ceará 52., öngól), St. Étienne-Toulouse 0-0, Sochaux-Nancy 1-1 (Erding 53., ill. Zerka 81.). Vasárnap: Bordeaux-Strasbourg 3-0 (Henrique 28., 42., Cavenaghi 75.), Lens-Olympique Marseille 3-3 (T. Maoulida 56., Mangane 66., Remy 73., ill. Nasri 25., Cheyrou 29., D. Cissé 89.). A góllövőlista élmezőnye: Karim Benzema (Lyon, 17), Mamadou Niang (Marseille, 12), Túlio De Melo (Le Mans, 12).

1. Olympique Lyon 29 19 4 6 58-26 61
2. Bordeaux 29 16 7 6 51-30 55
3. Nancy 29 12 13 4 32-19 49
4. Marseille 29 12 10 7 42-31 46

Az első két helyezett közvetlenül a BL-csoportkörbe kerül, a harmadik a BL-selejtezőkbe, a negyedik az UEFA-kupába jut.