ma 03:00
Alpesi sí

Csodálatos gólt lőtt Villa az olaszoknak

2008.03.27. 10:38
Kikapott mind a két Eb-rendező, ráadásul az osztrákok 3 gólos előnyről. Ostoba kapushiba okozta az angolok vesztét. Villa parádés találatával nyertek a spanyol az olaszok ellen. Összefoglaló és értékelés az euroszerda legfontosabb pillanatairól.

Párizsban nem sikerült Beckham századik válogatottságát sikerrel ünnepelniük az angoloknak. Ribéry 32. percben szerzett büntetőjével nyertek a franciák. David James ostobán mozdult ki egy labdára. A vendégek 11 év után is győzelem nélkül maradtak Franciaországban. Ribéry nemcsak gólja, játéka miatt is a meccs hőse volt. Trézéguet szeptember után ismét válogatott mezt húzhatott magára.

Bár a második félidőben az angoloknak is voltak lehetőségeik, a hazaiak többet birtokolták a labdát, megérdemelten nyertek. Fabio Capello, az angolok kapitánya elégedett volt a látottakkal. Azt mondta, javulást látott a csapat játékában, "egy nagyszerű csapat ellen jól szerepeltünk, nem engedtük, hogy játsszák a saját játékukat". Domenech is dicsérte csapatát: "Kivülről talán unalmas meccsnek tűnt, hiszen a fő hangsúly inkább a védekezésen volt, de valójában remek találkozót vívtunk. Ilyen erős csapattal az Eb-ig már nem találkozunk, ezért volt fontos olyan taktikai elemeket is gyakorolni, amelyeket majd a kontinensviadalon alkalmazunk", elemzett a francia kapitány.

Bár kétszer rezgett a háló, hivatalosan csak egy gól született a spanyol-olasz derbin. A 13 percben Luca Toni lesgólt lőtt, a 78.-ban David Villa viszont csodálatosat. Cannavora rossz felszabadítását vágta 16-ról a felső sarokba, Buffonnak esélye sem volt. Rossz hír a Barcelona-szurkolóknak, hogy Carles Puyol megint megsérült. Többet és veszélyesebben támadtak a spanyolok, Fernando Torres és Cesc Fabregas is ziccerből hibázott. A második félidőben több olasz helyzet is akadt, de Camoranesi lövését, majd Panucci fejesét és De Rossi szabadrúgását is védte Iker Casillas.

A spanyolok 1949 óta veretlenek hazai pályán az olaszok ellen. Donadoni, az olasz kapitány úgy érzi, nem érdemeltek vereséget, de Villa gólját ő is csodálatosnak nevezte. Leginkább a szerződésével kapcsolatban faggatták az újságírók, de Donadoni kitért a válaszok elől. David Villa boldogan mondta a meccs után: "Remélem, megnyerjük az Eb-t, bár ez csak egy barátságos meccs volt, mégis fontos lépés a végső céljaink felé. Nem volt könnyű, örülök, hogy nyertünk, és főképp, hogy az én gólommal".

Nem sokat ért a fogadkozás és Frei visszatérése, a németek könnyedén gázolták le a svájciakat. Klose a 23. percben nyitotta a gólok sorát, majd 6 perc alatt Gomez duplázni tudott, a végén Podolski tette nagyarányúvá a különbséget. A svájciak az első félidőben mindössze egy szabadrúgással veszélyeztették Lehmann kapuját.

Joachim Löw, a német kapitány érhetően nagyon elégedetten nyilatkozott a meccs után: "Nagyon boldog vagyok. Az első perctől kezdve agresszíven és koncentráltan futballoztunk. Választ kaptunk néhány nyitott kérdésünkre, Heiko Westermann például nagyon meggyőző teljesítményt nyújtott ma este, de Gomezt is dicsérni kell."

2007 januárja óta mindössze egyszer tudott nyerni Ausztria, még tavaly októberben, Elefántcsontpart ellen. Most nagyon úgy tünt, kitömik a hollandokat, hiszen 35 perc után már 3-0-ra vezettek, többek közt a mindössze 20 éves Sebastien Prödl két góljának köszönhetően. Huntelaar még az első félidőben szépített, majd Heitinga a 67. percben szorossá tette a meccset. Az utolsó tíz percben fordított Hollandia. Érkezett Vennegoor of Hesselink a 83. percben, majd Huntelaar négy perccel a lefújás előtt, és végül a hazaiak hagyták el lógó orral az Ernst-Happel stadiont.

Josef Hickersberger nagyon csalódott volt a meccs után. "Tovább kell menni azon az úton, amin elindultunk. Fél óráig a mennyben éreztük magunkat, de a végén súlyos egyéni hibák miatt a pokol legmélyebb bugyrait jártuk meg. Nagyszerű csapat győzött le minket, a mi sikerünk hatalmas bravúr lett volna. Ez a meccs is bizonyította, a legjobbaktól kell tanulnunk."

50 évvel ezelőtt az akkor 17 éves Pelé remek játékának köszönhetően Brazília világbajnok lett Svédországban, nagyszerű játékkal verve a döntőben a házigazdákat. Most is tinédzser, a 18 éves Alexandre Pato okozta a svédek vesztét. A Milan sztárjának a 72. percben szerzett góljával nyertek Londonban a brazilok a svédek ellen. Zlatan Ibrahimovic sérülés miatt hagyta ki a találkozót. A svédek saját magukat Gilberto Silva pedig Patót dicsérte.

"Nagyon, nagyon jó futballista, de még fiatal, van mit fejlődnie, és egész Brazíliának óriási öröme lesz a játékában." Dunga is dicsérte Patót, de szerinte még nincs kész a srác. "30-40 profi meccsel a háta mögött még nem érett valaki" - értékelte a brazilok kapitánya. "Nagyon védekező felfogásban játszottunk - mondta Mellberg, a svédek hátvédje. - A csatáriank is főképp védekeztek, a kontrákra építettünk. Azt gondolom, a döntetlen igazságosabb eredmény lett volna, de elégedettek vagyunk a teljesítményünkkel. Mégis csak Brazília volt az ellenfél".

Niko Kranjcar a 10. percben szerzett vezetést, amelyet az első félóra végén Kenny Miller egyenlített ki, a horvátok így döntetlennel távoztak Skóciából. Slaven Bilic kapitány elégedett volt a látottakkal. "Nagyszerű teszt volt, örülök az eredménynek, de főleg a második félidőben mutatott játéknak. Nagyon sajnáljuk Eduardo kiesését, Horvátország legnagyobb problémája, hogy nem túl hosszú a kispadja. Minőségi játékosokat igyekszünk beépíteni az Eb-ig."

A csehek Dániában ikszeltek. Remek hazai támadás végén a dánok kigurigázták a teljes cseh védelmet, Brendtner szerzett vezetést, amit Koller felhőfejessel egyenlített ki.

A játéknap talán legnagyobb meglepetését a lengyelek okozták, akik sima hármast kaptak az amerikai válogatottól. A vendégek gólrekordere, Landon Donovan és Onyewu még a szünet előtt két gólt vágott, majd Eddi Lewis 25 méteres szabadrúgás-góllal tette teljessé a vendégek sikerét.

Meglepően könnyedén verték a románok az oroszokat. Marica, Daniel Niculae és Marius Nicule szerezte a hazaiak góljait. Hiddink először adott bizonyítási lehetőséget a válogatottban Roman Adamovnak és a Zenit játékosának, Roman Sirokovnak.

Fehéroroszország kétszer is vezetett, de a törökök néhány percen belül mindkétszer egyenlítettek. A vendégek vezettek több veszélyes támadást, de a hazaiak kontrái életveszélyesek voltak.

Eredmények:

Andorra-Lettország 0-3, Szlovákia-Izland 1-2 (Mintal 72., ill. Thorvaldsson 71., E. Gudjohnsen 82.), Ukrajna-Szerbia 2-0 (Sevcsenko 54., S. Nazarenko 57.), Izrael-Chile 1-0 (Benajun 30.), Örményország-Kazahsztán 1-0 (E. Manucsarjan 68.), Bulgária-Finnország 2-1 (Lazarov 49., Gencsev 90., ill. Litmanen 22.), Fehéroroszország-Törökország 2-2 (Kutuzov 34., V. Hleb 64., ill. Tuncay Sanli 37., Tümer Metin 70.), Észtország-Kanada 2-0 (Stalteri 59., öngól, Zahovaiko 90.), Magyarország-Szlovénia 0-1 (Sisic 59.), Litvánia-Azerbajdzsán 1-0 (Klimavicius 38.), Egyiptom-Argentína 0-2 (Agüero 66., Burdisso 84.), Málta-Liechtenstein 7-1, Románia-Oroszország 3-0 (Marica 45., D. Niculae 61., M. Niculae 75.), Bosznia-Macedónia 2-2, Montenegró-Norvégia 3-1 (Burzanovics 7., Boskovics 37., Djalovics 81., ill. Carew 72.), Belgium-Marokkó 1-4 (Witsel 50., ill. Alludi 14., Szektui 35., El-Zahr 85, Benzsellun 90.), Spanyolország-Olaszország 1-0 (Villa 77.), Luxemburg-Wales 0-2 (Eastwood 37., 46.), Dánia-Csehország 1-1 (Brendtner 25., ill. Koller 42.), Ausztria-Hollandia 3-4 (Ivanschitz 6., Prödl 18., 35., ill. Huntelaar 37., 86., Heitinga 67., Vennegoor of Hesselink 83), Lengyelország-Egyesült Államok 0-3 (Donovan 12., Onyewu 35., Lewis 73.), Svédország-Brazília 0-1 (Pato 72.), Svájc-Németország 0-4 (Klose 23, Gomez 61., 67., Podolski 89.), Észak-Írország-Grúzia 4-1 (Lafferty 25., 36., Healy 33, Kobiasvili 87., öngól, ill. Healy 55., öngó), Skócia-Horvátország 1-1 (Miller 30., Kranjcar 10.), Franciaország-Anglia 1-0 (Ribéry 32., 11-esből), Portugália-Görögország 1-2 (Nuno Gomes 76., ill. Karagunisz 34., 61.). (Vastagon szedve az Eb-résztvevők.)