Pandora, Gabriella
-1 °C

A Bayern mindent meg akar nyerni

2008.04.03. 06:33
A negyeddöntőhöz értek az UEFA-kupában is. Csütörtökön nyolc csapat mérkőzik egymással, köztük két német és egy holland, utóbbi remélhetőleg Dzsudzsák Balázssal a soraiban. Érdekesség, hogy a hétvégén a nyolcból csak az épp egymással meccselő Rangers és Sporting tudta nyerni aktuális bajnokiját. A PSV a bajnokság mellett az UEFA-kupát is meg akarja nyerni. De ott a Bayern, amely pontosan ugyanerre készül.

Bayer Leverkusen-Zenit

A Leverkusen az idei UEFA-kupa-sorozatba az első fordulóban csatlakozott. A portugál Leiria kiverésével került a csoportkörbe, ahol a Szpartak Moszkvát, az FC Zürichet, a Sparta Prahát és a Toulouse-t utasította maga mögé, úgy, hogy csak Moszkvában veszített, de Zürichben öt gólt rúgott. A legjobb 32 között a Galatasaray csapatával szemben jutott tovább, hazai pályán megint ötöst szórt, majd a nyolcaddöntőben a Hamburg csapatánál bizonyult jobbnak, idegenben rúgott több góllal.

A Zenitnek már a második selejtezőfordulóban meccseket kellett játszania, de a szlovák Zlaté Moravce nem okozott gondot az oroszoknak, kettős győzelemmel jutottak tovább. A csoportkörbe jutásért a Standard Liege ellen ismét vereség nélkül bizonyultak jobbnak. Az A csoportban a harmadik helyen végeztek. Hazai pályán nem sikerült nyerniük az Alkmaar és a Nürnberg ellen. Idegenben verték a görög Larisszát, majd a végén kikaptak az Everton otthonában. A Villarreal és a Marseille ellen idegenben rúgott több góllal jutottak el idáig.

A két együttes még sosem találkozott egymással európai kupameccsen. A Zenit hatszor játszott német csapat ellen, de győznie még sosem sikerült, két döntetlenje mellett négy vereséget szenvedett. A két edző, Michael Skibbe és Dick Advocaat 2000-ben találkozott legutóbb egymással. A németek trénere akkor a Dortmundot edzette, Advocaat a skót Rangers mestere volt. Skibbe volt boldogabb a párharc után, 11-esekkel jutott tovább a Dortmund. Advocaatnak 10 meccséből eddig 4 győzelme, 3 döntetlenje és 3 veresége van a német csapatok ellen.

Kim Dong Dzsin visszatér a Zenitbe, Lombaerts és Sirokov eltiltását tölti. Pogrebnyak, Arsavin, Sirl, Anzsukov és Ricksen veszélyeztetett a visszavágó szempontjából. A Leverkusenben Haggui, Kiessling, Schwegler és Gonzalo Castro számíthat eltiltásra, ha sárgát kap.

Mindkét csapat bukott a hét végén. A Zenit hazai pályán kapott ki az idei esztendő egyik meglepetéscsapatától, a Rubin Kazanytól, a Bayert az Eintracht verte Leverkusenben.

Rangers FC-Sporting CP

A skót Rangers FC az Bajnokok Ligájából érkezett. Csoportjában a Barcelona és a Lyon mögött a harmadik helyen végezve jutott az UEFA-kupa legjobb 32 csapata közé. Itt két döntetlennel, idegenben rúgott több góllal verte ki a Panathinaikoszt, majd a nyolcaddöntőben szintén vendégként eredményesebb mérlege segített a Werder Bremen ellen. A BL-kör vesztese, vagyis csoportharmadikja lett a portugál Sporting CP. Balszerencséjükre a mostani negyeddöntő két résztvevője, a Manchester United és az AS Roma, no meg a Dinamo Kijev volt az ellenfelük. Két győzelemmel és egy döntetlennel a harmadik helyen végeztek így az UEFA-kupa 32 csapata közé csatlakoztak. A svájci FC Baselt oda-vissza legyőzték, az angol Bolton ellen az idegenbeli döntetlen után hazai pályán tudták kivívni a továbbjutást.

A két együttes egyszer már összefutott európai kupamérkőzésen, ennek 36 esztendeje. Akkor a Rangers idegenben rúgott góllal verte ki a Sportingot (3-2 és 3-4). A Rangers csapatából Charles Adam és Darcheville eltiltását tölti, Weir és Thomson veszélyeztetett. A portugáloknál nincs hiányzó sárgák vagy piros miatt, Anderson Polgának, Moutinhónak és Abelnek kell figyelnie a lapokra. A Sporting még sosem nyert Skóciában, öt alkalommal utaztak oda, mind az ötször kikaptak.

A Rangers fontos rangadót nyert a hét végén. A 286. Old Firmet Thomson góljával tették el, de a Sporting is ragyogóan készült a csütörtöki meccsre. Miguel Veloso, Djalo és Liedson két góljával nyertek a Naval otthonában. A Rangers vezeti hazája bajnokságát, a Sporting csak a negyedik. Thomson megsérült a Celtic ellen, játéka kérdéses, Hemdani és Dailly is hiányozhat. A Sporting edzőjének, Paulo Bentónak sok sérült okoz egyelőre fejfájást. Rodrigo Tiui és a kapus Sztojkovics el sem utazik Skóciába, de Anderson Polga, Pedro Silva és Celsinho játéka is kérdéses, Derlei már jó ideje hiányzik.

Bayern München-Getafe

A Bayern München tavalyi gyenge Bundesliga-szereplésének következtében csak az UEFA-kupában tudott indulni, de ha már elindult, elhatározta, hogy meg is nyeri. Ennek megfelelően az első fordulóban kétszer is legyőzte a portugál Belenensest. Két döntetlennel és ugyanannyi győzelemmel zárták a csoportkört, első helyen végeztek a Braga, a Bolton, az Arisz és a Crvena Zvezda előtt. Az Aberdeent idegenbeli döntetlent követően legázolták otthon, majd az Anderlecht ellen is magabiztosak voltak, igaz, otthon kikaptak. Az újonc Getafe a Twente ellen vívta ki a csoportkörbe jutást, két vendégként rúgott góljának köszönhetően. Csoportelsők lettek, idegenben legyőzték a Tottenham és az AaB Aalborg csapatát is, otthon kikaptak a Hapoel Tel-Avivtól. Az AEK Athénen, majd a Benficán is vereség nélkül léptek túl.

A Bayern a hét végi 1-1-es nürnbergi pontvesztését szeretné feledtetni a Getafe ellen, amely meglepő vereséget szenvedett odahaza az Osasuna csapatától. A Getaféből Lucas Licht eltiltott, Mario Cotelo, Abbondanzieri, Albín, Casquero és Esteban Granero vigyázhat a lapokkal. A Bayernben Toninak lejárt az eltiltása, és csak van Bommel számíthat retorziókra sárga lap esetén, de ő lebetegedett, elképzelhető, hogy kihagyja a találkozót. Klose és Podolski is kisebb sérüléssel fejezte be a Nürnberg elleni meccset, de már mindketten egészségesek, csakúgy, mint az azt a meccset kihagyó Demichelis. A rotációs elvet követő Hitzfeld edző nagy valószínűséggel van Buytennek, Ottlnak és Toni Kroosnak ad bizalmat.

A Getaféban Pablo Hernandez és Belenguer egészséges, Cata Diaz viszont továbbra is sérült. Michael Laudrup Ustarinak szavazhat bizalmat a kapuban, de könnyen kezdő lehet a bajnokikon csak ritkán szereplő Mario Alvarez és Braulio.

A Bayern magabiztosan, hét pont előnnyel vezeti a Bundesligát, a Getafe csak a 11. helyen áll a Primera Divisiónban.

Fiorentina-PSV

A Fiorentina a holland Groningen ellen két döntetlennel, majd 11-esekkel jutott az UEFA csoportkörébe. Már ez is nagy dolog volt, hiszen egyetlen olaszként jutott tovább. Két idegenbeli döntetlen mellett otthon kiütötték a svéd Elfsborgot és győztek a cseh Mladá Boleslav ellen is. A BL-ből érkező Rosenborgon kettős győzelemmel léptek túl, a negyeddöntőbe az Evertonon keresztül vezetett az út. Az angolokat büntetőkkel búcsúztatták. Dzsudzsák Balázs csapata, a PSV tavaly csak a harmadik helyen tudott végezni az Inter és a Fenerbahce mögött a BL csoportkörében, így jutott az UEFA 32-es táblájára, ahol a Helsingborg ellen kettős győzelemmel lépett tovább. A végső győzelemre is pályázó Tottenham már nagyobb faltnak bizonyult, idegenben győztek, otthon kikaptak, a vége egyenlő. A büntetőket a hollandok rúgták jobban, Dzsudzsák is, aki az ötödiket vállalta.

A Fiorentina 105 európai kupamérkőzést játszott eddig, de idén találkozott először holland csapattal, a Groningennel. A PSV a 250. európai kupamérkőzésére készül az Artemio Franchi stadionban, nekik ez lesz a 16. meccsük olaszok ellen. 6 győzelem, 2 döntetlen és 8 vereség a mérlegük. Érdekesség, hogy a Fiorentina az idei sorozatban nem kapott ki odahaza, 4 győzelme és 4 döntetlenje mellett, míg a PSV öt idegenbeli találkozójából hármat megnyert.

A bajnoki címe mellé az UEFA-kupát is szeretné a vitrinjében tudni a PSV. Ennek megfelelően készül a Fiorentina ellen. A hét végén a NEC otthonában 0-0-s döntetlennel zártak, a Fiorentina Udinében kapott ki simán. A firenzei csapat csak a negyedik a bajnokságban. Számukra a cél a bajnokság kezdete előtt a BL-indulást érő helyezés volt, és a minél jobb eredmény elérése az UEFA-kupában. Most három pont előnnyel állnak BL-selejtezős pozícióban, és a negyeddöntőig meneteltek, vagyis a tervek teljesítésében nem állnak rosszul.

A Fiorentinából Semioli és Gamberini sérülés miatt fog hiányozni, eltiltottjuk nincs, Montolivo és Ujfalusi sárga lap esetén kénytelen lenne kihagyni a visszavágót. A PSV-ben Aissati és Alcides sérült, érdekes, hogy sem a holland, sem pedig egyéb források nem említik a kezdőben Dzsudzsákot.