16 °C
18 °C

A spanyolok lesznek a legjobbak a világon

2008.09.10. 07:16 Módosítva: 2015-05-21 04:14:54
Ha a németek nem kaptak volna ki 1985-ben a portugáloktól, megdönthetetlen rekordot tudhatnának a magukénak. De elbuktak, ezért a spanyolok szerdán 36 veretlen meccsel a vb-selejtezős lista élére kerülhetnek.

A spanyol labdarúgó-válogatott a 2010-es világbajnokság első selejtező meccsén szombaton legyőzte Bosznia-Hercegovinát. Ez volt a spanyolok sorrendben 35. vb-selejtezője, amelyen nem kaptak ki. Ha szerdán hazai környezetben legyőzik Örményországot is, övék lesz minden idők leghosszabb veretlenségi sorozata a selejtezőkben, a németekkel holtversenyben.

A spanyol válogatott

A spanyol válogatott legutóbb 1993. március 31-én kapott ki, akkor a dánok tudták legyőzni őket Koppenhágában. E meccs előtt sem sokat hibáztak, 16-ból egyet veszítettek el. 1993 márciusa óta 25 győzelem mellett 10 döntetlenük, de az igazsághoz tartozik, hogy igazán nagy csapattal nemigen találkoztak.

A spanyolok a legnagyobb arányú győzelmeket a finnek (1969) és San Marino (2005) ellen aratták, 6-0-ra nyertek, de a kezdés volt a legszebb, 1934 márciusában 9-0-ra verték a portugálokat.

Díjazott spanyolok

A szerdai selejtező előtt a nyári labdarúgó Európa-bajnokságon győztes spanyol válogatott két kiválósága Madridban átvette az UEFA, a kontinentális szövetség különdíjait: Xavi Hernández az Eb legjobb játékosa, David Villa négy találattal a gólkirálya lett.

Az eddigi csúcstartó németeket egy 1985-ös vereség fosztja meg attól, hogy olyan rekordot tartsanak (60 meccs veretlenül), amely megdönthetetlen lenne. A németek első selejtezőjüket 1934 márciusában játszották Luxemburg ellen, idegenben, és 9-1-es győzelmet arattak. 1985 októberéig veretlenek maradtak, ami összesen 36 selejtezőt jelent.

Ezek között volt többek között az 1969 májusában Ciprus ellen aratott 12-0-s győzelem, az eddigi legnagyobb arányú siker. 1985 februárjában a németek nyertek Portugáliában, de az októberi visszavágón a portugálok Stuttgartban diadalmaskotak.

A világbajnokságon nem megy a spanyoloknak

A spanyolok a selejtezőkben rendre remekelnek, a világbajnokságokon azonban eddig nem sikerült maradandót alkotniuk. 1978 óta valamennyi tornán részt vettek, de vagy a csoportkörből sem jutottak tovább, vagy ha mégis, akkor a nyolcad vagy a negyeddöntő jelentette a végállomást.

Amióta a selejtezőbeli veretlenségük tart, az 1994-es tornán a negyeddöntőben az olaszok búcsúztatták őket, míg négy évvel később a csoportból sem jutottak tovább, csak harmadikak lettek Nigéria és Paraguay mögött.

2002-ben ismét a negyeddöntő volt a végálomás, a rendező Dél-Korea büntetőkkel verte ki Casillasékat. (Igaz a játékvezető két szabályos spanyol gólt nem adott meg.) Két éve hiába nyerték mindhárom meccsüket a csoportban, a nyolcaddöntőben a franciák 3-1 arányban jobbnak bizonyultak.

A németek időben is kivételes veretlenségi sorozatában az is szerepet játszik, hogy volt egy világháború, és több torna is, amelyre nem kellett selejtezőt vívniuk. Háromszor nyertek (1954, 74, 90) kétszer rendeztek (1974, 2006) vb-t, így például 69 októbere és 80 decembere között nem is selejteztek egyáltalán.

A németek legközelebb 2001-ben kaptak ki ismét selejtezőn, az akkor bombaformában lévő Michael Owen vezette angolok 5-1-re nyertek Kahnék ellen Münchenben. Ez a vereség is 23 meccses veretlenségi széria végét jelentette. Azóta a németek négy selejtezőt játszottak, hiszen 2002-re a vereség ellenére is kijutottak, 2006-ban pedig rendezők voltak.

Owen öröme
Owen öröme

A spanyolok rekordját leginkább a portugálok veszélyeztethetik, akik 1996 óta nem kaptak ki, így már 30 vereség nélküli vb-selejtezőnél tartanak. 1996-ban az ukránok verték őket, azóta nem tudnak kikapni.