Marc Janko 20 meccsen 30 gólt lőtt
További Futball cikkek
- Meghívót kapott az angol válogatottba a Liverpool magyar tehetsége
- Ha nincsenek a duzzogó szülők Fehérváron, Szoboszlaiból sem lesz ilyen kaliberű játékos
- Óriási adótartozást kell törlesztenie az év végéig a patinás magyar futballklubnak
- Eldőlt, tényleg Szaúd-Arábia rendezi a 2034-es labdarúgó-vb-t
- Állítólag megverték a DVTK sportigazgatóját, aki a miskolci éjszakában kezdett el balhézni
Nemcsak a Hoffenheim, hanem a gárda bosnyák csatára is nagyon kellemes meglepetést okozott ősszel. Ibisevics képességeit egy korábbi cikkben már méltattuk. A 24 éves csatár az őszi szezon 17 meccsén 18-szor volt eredményes. Sokan úgy vélik, ha a fiatal játékos így folytatja tavasszal, képes lesz megdönteni a legendás Gerd Müller 1971/1972-es 40 gólos szezonrekordját. Ibisevicsnek 1,182 a gólátlaga, Gerd Müller 1,176-tal zárt 1972-ben.
Ausztriában trónfosztásra készül a Red Bull Salzburg, amely jelenleg négy ponttal előzi a címvédő Rapid Wient. A szezon legnagyobb felfedezettje a salzburgiak 25 éves csatára, Marc Janko, aki húsz bajnokiján 30-szor volt eredményes, nem meglepő, hogy ő lett az év osztrák futballistája. Janko remekül kezdett, első két meccsén 5 gólt rúgott. Ötször ért el mesterhármast a szezonban, az Altach elleni bajnokin négyszer talált be a kapuba.
Könnyen elképzelhető, hogy a tavaszt már valamelyik német Bundesliga-csapatban kezdi a hét válogatott meccsén háromgólos csatár. „Nem hittem volna egy évvel ezelőtt, amikor a sérülésemből visszatértem, hogy ilyen nagy sikert érhetek el” – nyilatkozta Janko az évfutballistája-szavazás után, amelyen a Strum középpályását, Samir Muratoviccsot és a rapidos Steffen Hoffmant előzte meg.
Janko június 25-én töltötte be a 25. életévét. Az Admira Wacker csapatában nevelkedett, 2002-ben mutatkozott be a felnőttkeretben, de 2005-ig mindössze 13 meccsen kapott szerepet. Három éve került Salzburgba, első idényében 10 meccsen 11-szer volt eredményes. A válogatottban 2006 májusában, egy horvátok elleni barátságos meccsen szerepelt először. Az 1968-as mexikói olimpián Ausztriának bronzérmet nyert gerelyhajítónak, Eva Jankónak a fia.
Azt már korábban is tudni lehetett, hogy kiváló utánpótlás-képzés folyik a Premier League-es csapatoknál és eddig is sok fiatal tehetség került ki az akadémiákról. Ahogy azonban Arséne Wengernek, az Arsenal menedzserének juniorcsapata idén szerepel, az egészen elképesztő. 19 éves, többnyire cserejátékosokból álló csapattal alázták szeptember végén a ligakupában az élvonalba igyekvő Sheffield Unitedet. A csapatban négy 17 éves futballista is szerepelt: Ramsey, Wilshere, Coquelin és Lansbury.
Ugyanez a gárda a Wigant is kiütötte, csak a Burnleyvel nem bírt. A fiatalok közül Lukasz Fabianski, Gavin Hoyte, Aaron Ramsey, Carlos Vela és Jack Wilshere már az élvonalban is bemutatkozott. Ahogy Wenger is elmondta, amíg így szerepelnek a fiatalok, nyugodtan tekint a jövőbe. Wilshere-t tartják a legnagyobb tehetségnek, aki 16 évesen és 267 naposan lett minden idők második legfiatalabb Arsenal-gólszerzője. A csúcsot Cesc Fabregas tartja, aki 2003. október 23-án, 16 évesen és 177 naposan volt eredményes a Rotherham elleni ligakupa-találkozón.
A Barcelona történelmi csúcsokat döntöget. A spanyol bajnokságok történetében eddig a hét egymás utáni idegenbeli győzelem számított rekordnak, amelyet a Real Madrid (1960 és 1991), illetve a Villarreal (2007) tartott. Éppen utóbbi legyőzésével már a Barcelona is eljutott eddig. Az idén minden idők legsikeresebb szezonkezdetét produkálja a katalán csapat. Az együttes élén most mutatkozott be Pep Guardiola, a klub korábbi nagyszerű játékosa.
A tréner korábban az utánpótlás-, illetve a B csapatnál is dolgozott, és kinevezése után olyan fiatalokat hozott fel, akik korábban neki már bizonyítottak, és nemcsak epizódszerepet játszhatnak, hanem a gárda alapembereivé válhatnak. A legjobb példa erre Sergi Busquets, aki az eddigi 16 meccsből 11-szer játszott, hétszer kezdő volt, és teljesítményére jellemző, hogy a klub máris 2013-ig hosszabbított vele szerződést. De érdemes megemlíteni Bojan Krkic, Pedrito és Víctor Sánchez nevét is.
Egyre több tinédzser kap nagyon fiatalon komoly szerepet a topligás bajnokságokban. A karácsony előtti utolsó hétvégén a Serie A-ban a neve ellenére olasz Stephan El Shaarawy 16 évesen és 55 naposan debütált a Genoa csapatában. Az utóbbi tíz esztendőben ő a második legfiatalabb, a bolgár Valerij Bozsinov 15 éves és 346 napos korában játszhatott először. Minden idők legfiatalabb debütánsa a legendás Amadeo Amedei volt, Gianni Rivera a második ebben a sorban, Bozsinov az ötödik.