További Futball cikkek
- Marco Rossi új szabályokat vezetett be Telkiben a Hollandia elleni meccs előtt
- Sok hűhó semmiért? Pont úgy jutott tovább a pályán a címvédő, mint ahogyan a zöldasztal mellett tette volna
- Kisfia születésére olyan ajándékot kapott Lionel Messitől, amit sohasem felejt el
- Egy évre eltiltották a válogatottól a Romániát gyalázó magyar sportolót
- A válogatott korábbi kapusa brutálisan nehéz meccsre számít a hollandok ellen
A Borussia Dortmund otthona, a Signal Iduna Park a világ legszebb futballstadionja, a Times tízes listáján mindössze egy nem európai építmény van.
Az angol napilap az UEFA-tól öt csillagot kapó dortmundit a világ egyik klasszikus építményének nevezi, a hatalmas lelátók fülsiketítő erővel közvetítik a szurkolók hangját, ezt az arénát a labdarúgásnak építették. Kiemelkedően a legjobb hangulatú stadion, valamennyi jelentős európai kupadöntőt ebben kellene rendezni.
A második milánói San Siróban eláll az ember lélegzete, amikor kigyulladnak fények. A lap űrhajóhoz, a Halálcsillaghoz hasonlítja a stadiont, kialakítása miatt a legfelső szintről is mesés nézni a játékot.
A liverpooli Anfield Roadon a hangulat minden képzeletet felülmúl, a játékosok legyőzhetetlennek érzik magukat, talán ezért vertek ki az elmúlt években a BL-ből erősebbnek tartott csapatokat is, olyanokat, mint a Juventus, a Real Madrid, a Chelsea.
A negyedik a török Besiktas 32 ezres Inönü stadionja, varázslatos hely, ahol soha nem unatkoznak a szurkolók, az épület kialakítása miatt a hangulatot a pálya minden pontján jól érzékelik a játékosok. Az İnönüben volt a világ leghangosabb futballmérkőzése, egy Besiktas–Fenerbahcén a szurkolók 132 decibellel üvöltöttek.
Ha az ember új stadiont akar építeni, a lap szerint a müncheni Allianz Arénáról vegyen példát. A hatalmas, elhagyott gumiabroncshoz hasonlító épület turistalátványosság, számos kulturális rendezvénynek is helyszíne volt már, mindig a hazai csapat (Bayern München-piros, 1860 München-kék) színeiben pompázik.
A madridi Santiago Bernabeu a hatodik, a Real stadionját fejedelmi székhelyként említik: telt háznál a szurkolók olyan hangulatot teremtenek, hogy nem is lehet rosszul játszani. Háromszor volt a BEK/BL-döntő helyszíne (1957, 1969, 1980), a 2010-es finálét is itt rendezik.
Hetedik az egyetlen nem európai stadion, az argentin Estadio Alberto J. Armando, ismertebb nevén a La Bombonera (Csokoládésdoboz), ahol a Boca Juniors játszik. A pályát három oldalról hagyományos ülések veszik körül, a negyedik oldalon mintha függőleges állványzat lenne. A River Plate ellen olyan itt a hangulat, mintha "a föld szívverését" hallanák.
A nyolcadik a Dinamo Bucuresti otthona, a Stadionul Dinamo. A Times szerint remekmű, melyet még a hidegháború idején építettek, ennek ellenére maradandó alkotás.
A barcelonai Camp Nou üresen is tekintélyt parancsoló, az UEFA-nál ötcsillagos kategóriába tartozik. Európa legtöbb nézőt befogadó stadionja, melyben a legnagyobb hangorkán talán akkor volt, mikor disznófejet vágtak a Real Madridhoz igazoló Luis Figóhoz.
Meglepetésre tizedik a Fulham stadionja. Elmarad a korábban felsoroltaktól, de a Temze partján épült stadion létesítmény olyan a villákkal körülvett környéken, mintha egy másik korból maradt volna ott. A Craven Cottage otthonos és megnyugtató, éppen, mint egy pohár meleg tej lefekvéskor.