Robotpilótával, C. Ronaldo nélkül Portugália
További Futball cikkek
- „Eljött az idő” – a németek is szeretnének olimpiát rendezni
- Marco Rossi kerete két újonccal a novemberi NL-meccsekre
- A korábbi magyar szövetségi kapitány válthatja Dombi Tibort a DVSC kispadján
- Szexuális zaklatás miatt nyomoznak a Barcelona és a Bayern München korábbi sztárja ellen
- A Fradi elleni döntetlen sem volt elég, a jövő héten érkezik az új debreceni edző
Két meccset már lejátszottak, de a 2012-es, lengyel-ukrán közös rendezésű Európa-bajnokság selejtezői igazán pénteken kezdődnek. A sorozatban az a változás az előzőhöz képest, hogy pénteken és kedden lesznek a meccsek.
A csoport
Németország, Törökország, Ausztria, Belgium, Kazahsztán, Azerbajdzsán.
Az első két játéknap párosítása. Szeptember 3.: Kazahsztán-Törökország, Belgium-Németország. Szeptember 7.: Törökország-Belgium, Ausztria-Kazahsztán, Németország-Azerbajdzsán.
Természetesen a világbajnokságon kellemest meglepetést okozó, bronzérmet nyert válogatottra épít a német kapitány, Joachim Löw. A formája miatt kimaradt Michael Ballack és Simon Rolfes, visszatért viszont a vb-t sérülés miatt kihagyó Rene Adler, Heiko Westermann és Christian Traesch. Egy fontos kérdés már eldőlt a németeknél, Löw közölte, ha Ballack visszatér, biztosan ő lesz a csapatkapitány. Azt viszont nem mondta, mikor tervezi visszahívni.
A belgák egy nagyon fiatal csapattal és sok sérülttel vágnak neki a sorozatnak. Az első két meccset Jonathan Legear, Silvio Proto, Jelle van Damme és Nicolas Lombaerts sérülés miatt biztosan kihagyja. Belgium a legutóbbi négy világversenyre (vb, Eb) nem jutott ki.
A török kispadon Guus Hiddink a románok 2-0-s legyőzésével mutatkozott be, meglepetés lenne, ha nem hat ponttal zárná az első két fordulót. Az osztrákok eddig csak egyetlen Eb-re jutottak el, 2008-ban is csak azért, mert rendezők voltak.
B csoport
Oroszország, Szlovákia, Írország, Macedónia, Örményország, Andorra.
Az első két játéknap párosítása. Szeptember 3.: Örményország-Írország, Andorra-Oroszország, Szlovákia-Macedónia. Szeptember 7.: Oroszország-Szlovákia, Macedónia-Örményország, Írország-Andorra.
Két olyan válogatott is – az orosz és az ír – szerepel ebben a csoportban, amely a pótselejtezőben maradt le az idei vb-ről. Dick Advocaat bombaerős orosz válogatottal várja a rajtot. A keretben csak három olyan otthon futballozó játékos van, aki nem a CSZKA, Dinamo, vagy a Zenit csapatából került ki. Egyedül Igor Gyenyiszov sérült, a Rubin Kazany középpályása, Alan Kaszajev először lehet válogatott. Elsőnek kellemes ellenfél, Andorra ellen gyakorolhatják a gólszerzést.
Az írek botrányos körülmények között, Thierry Henry kezezős gólpassza miatt maradtak le a vb-ről. Most Giovanni Trapattoni és segítője, Marco Tardelli ígéri, csoportgyőztesként jutnak ki az Eb-re, bár már az első körben nehéz 90 perc vár rájuk Jerevánban.
A szlovákok a vb-n az olaszokat is kiverték, bizakodva várják az újabb sorozatot. Vladimir Weiss kapitány azonban óva intett az elbizakodottságtól: „Nagyon jó csapat a macedón, külön ki kell emelni Goran Pandevet, aki egészen kivételes futballista”
C csoport
Olaszország, Szerbia, Szlovénia, Észak-Írország, Észtország, Feröer-szigetek.
Az első két játéknap párosítása. Szeptember 3.: Feröer-szigetek-Szerbia, Észtország-Olaszország, Szlovénia-Észak-Írország. Szeptember 7.: Szerbia-Szlovénia, Olaszország-Feröer-szigetek.
Ebben a csoportban már korábban lejátszották az Észtország–Feröer-szigetek meccset, amelyet úgy nyertek meg az észtek, hogy a 90. percben még a feröeriek vezettek 1-0-ra. A 91. percben Kaimar Saag egyenlített, a 93.-ban pedig Raio Piiroja a győztes gólt szerezte.
Az olaszok éppen az észteknél, Tallinnban kezdenek. Cesare Prandelli minden bizonnyal bizalmat szavaz Antonio Cassanónak, sőt az olasz lapok szerint a Pepe (vagy Quagliarella)-Pazzini-Cassano csatárhármassal kezdenek. Az biztosnak tűnik, az olaszoktól szokatlan 4-3-3-as felállásban várják az első meccset.
Érdekes párharcot ígér a két volt jugoszláv tagállam, legutóbbi vb-résztvevő Szerbia és Szlovénia versenyfutása. Kedden, Belgrádban játszanak egymás ellen. A két válogatott ötödször kerül majd szembe, nyerni még egyiknek sem sikerült, a korábbi négy találkozó döntetlennel ért véget.
D csoport
Franciaország, Románia, Bosznia és Hercegovina, Fehéroroszország, Albánia, Luxemburg.
Az első két játéknap párosítása. Szeptember 3.: Románia-Albánia, Luxemburg-Bosznia, Franciaország-Fehéroroszország. Szeptember 7.: Fehéroroszország-Románia, Albánia-Luxemburg, Bosznia-Franciaország.
A legnagyobb érdeklődés az újjá szervezett francia válogatott és Laurent Blanc bemutatkozását kíséri. A szerencse sem bánt rosszul a franciákkal, hiszen a névsort végigolvasva óriási meglepetés lenne, ha innen nem jutnának tovább.
A franciáknál Patrice Erva, Franck Ribery, Nicolas Anelka és Jeremy Toulalan a vb-botrány eredményezte házi eltiltás, Lassana Diarra sérülés miatt, Yoann Gourcuff pedig piros lapja miatt fog hiányozni. Az előzetes hírek szerint Loic Rémy és Guillaume Hoarau lehet a két támadó. A francia kapitány munkáját egyébként az egykori legendás játékos, Zinedine Zidane is segíti.
A bosnyákok legutóbb pótselejtezőn bukták el a vb-t, most nagy meglepetést okozhatnak. Annál is inkább mert a románok nincsenek valami nagy formában. Legutóbbi négy meccsükből csak Hondurast tudták legyőzni, vereség az ukránoktól, a macedónoktól és a törököktől.
F csoport
Horvátország, Görögország, Izrael, Lettország, Grúzia, Málta.
Az első két játéknap párosítása. Szeptember 3.: Lettország-Horvátország, Görögország-Grúzia. Szeptember 7.: Grúzia-Izrael, Málta-Lettország, Horvátország-Görögország.
Csütörtökön az Izrael–Málta meccsel kezdett a csoport. Az izraeliek Benajun mesterhármasával 3-1-re verték Máltát, mellettük a horvátok és a görögök pályáznak a továbbjutó helyre. A horvátok az elbukott vb-selejtezőt feledtetnék, a görögök pedig Otto Rehhagel távozása után Fernando Santosszal igyekeznek új csapatot építeni. A görögök első ellenfele az a grúz válogatott lesz, amelynek szakmai munkáját az egykori válogatott futballista, Temuri Kecbaja irányítja. Vele még nem kapott ki a csapat az elmúlt két meccsen, az utolsó tíz idegenbeli tétmeccséből viszont csak két döntetlent tudott elérni.
G csoport
Anglia, Svájc, Bulgária, Wales, Montenegró.
Az első két játéknap párosítása. Szeptember 3.: Montenegró-Wales, Anglia-Bulgária. Szeptember 7.: Bulgária-Montenegró, Svájc-Anglia.
Egyértelműen Anglia a csoport esélyese, azzal együtt is, hogy a svájci válogatott igazán jól helyt állt a vb-n és az Eb-selejtezőn is valami hasonlót várnak Ottmar Hitzfeld csapatától. Peter Crouch nem lehet ott a nyitányon, így minden bizonnyal a Rooney, Defoe csatársorral kezd Fabio Capello.
Az angol válogatott nagy triója, Roi Ferdinand, John Terry és Frank Lampard is kihagyja az első két fordulót.
A bolgároknál hiányozni fog a válogatottságtól visszavonult Dimitar Berbatov, aki jól kezdte a szezont a Manchester Unitedben.
H csoport
Portugália, Dánia, Norvégia, Ciprus, Izland.
Az első két játéknap párosítása. Szeptember 3.: Izland-Norvégia, Portugália-Ciprus. Szeptember 7.: Dánia-Izland, Norvégia-Portugália.
Szövetségi kapitánya és legjobbja nélkül indul a sorozatnak a csoport legjobbjának vélt Portugália. Carlos Queiróz még a vb előtt egy doppingellenőrzésen inzultálta a hivatal munkatársait, amiért négymeccses eltiltást kapott, ezt a portugál szövetség emelte hatra.
"A csapatot nem befolyásolja a kapitány hiányzása, tapasztalt játékosaink vannak, akik robotpilótával is ugyanúgy képesek játszani" - nyugtatott meg mindenkit Gilberto Madail, a futballszövetség elnöke.
Fontosabb, hogy Cristiano Ronaldo sérülés miatt fog hiányozni, de nélkülük is vernie kell Ciprust a válogatottnak. C. Ronaldo helyére egyébként Ricardo Quaresmát hívták meg, de a Danny, Moutinho, Nani középpályás sor szereplésére van a legnagyobb esély. Simao Sabrosa is hiányzik, aki váratlanul lemondta a válogatottságot.
A továbbjutásért északi párharc várható, amelyben a dánok esélyesebbek a norvégoknál, ami eddig csak egyszer, 2000-ben tudta kiharcolnia az Eb-részvételt.
I csoport
Spanyolország, Csehország, Skócia, Litvánia, Liechtenstein.
Az első két játéknap párosítása. Szeptember 3.: Litvánia-Skócia, Liechtenstein-Spanyolország. Szeptember 7.: Csehország-Litvánia, Skócia-Liechtenstein.
Nagy érdeklődés előzi meg a vb-győztes spanyolok bemutatkozását is, kellemes ellenfelet, Liechtensteint kapták első meccsükre. A keretből Javi Martinez és Juan Mata az U21-es válogatottat segíti ezen a hétvégén, Raúl Albiol és Carles Puyol sérülés miatt hagyja ki az első fordulót, utóbbi helyére Nacho Monreal került a keretbe.
Vincente del Bosque kapitány elmondta, a legjobb játékosokat válogatta be, de a jövőre is gondolnia kell, így egyre több fiatalt próbál a keretbe építeni. „A világbajnoki siker miatt senki sem hiszi, hogy előre lefutott minden meccs. Mint világbajnok, minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk a pályán, így már Liechtensteinben is úgy kell játszanunk, mintha vb-döntő lenne.”
Xavi azt mondta, "Liechtenstein nem lesz sétagalopp", kapitánya szavait hallva lehet, hogy komolyan is gondolta.
A második helyre az utóbbi időben gyengébben teljesítő két válogatott, Csehország és Skócia pályázik. A csehek alakulásuk óta minden Eb-re kijutottak, de a legutóbbi vb-re nem sikerült. A skótok már régóta várnak a sikerre, 1998 óta semmilyen világversenyre nem sikerült kiharcolniuk a részvételt.
A magyar válogatott az E csoportban szerepel, a mieinkről, svédek elleni, pénteki első meccsükről és a többi csoportrésztvevőről itt olvashat.