További Futball cikkek
- Meghívót kapott az angol válogatottba a Liverpool magyar tehetsége
- Ha nincsenek a duzzogó szülők Fehérváron, Szoboszlaiból sem lesz ilyen kaliberű játékos
- Óriási adótartozást kell törlesztenie az év végéig a patinás magyar futballklubnak
- Eldőlt, tényleg Szaúd-Arábia rendezi a 2034-es labdarúgó-vb-t
- Állítólag megverték a DVTK sportigazgatóját, aki a miskolci éjszakában kezdett el balhézni
Katar egyike a kilenc országnak, amely pályázik a 2018-as vagy a 2022-es futball világbajnokság rendezésére. A finanszírozással nem lesz gondja a földgáz- és olajipara miatt végtelenül gazdag közel-keleti, arab államnak. A 2006-os Ázsiai Játékokkal azt is bizonyította, hogy alkalmas egy világesemény rendezésére. Néhány nehézséget azonban így is le kell majd küzdenie, a december másodikai FIFA-szavazáson Japánt, Dél-Koreát, USA-t és Ausztráliát kell legyőznie.
Katar ellen leginkább az ország klímája szól. Míg Dél-Afrikában a nulla fok körüli hideg jelentett problémát, addig Katarban az elviselhetetlen hőség teheti kínszenvedéssé és veszélyessé a játékot. Nyáron 40 fok körüli az átlaghőmérséklet, nem ritkán ötvenet is mérnek, arra pedig nem lehet számítani, hogy - a FIFA és az UEFA által jól bejáratott bajnoki- és kuparendszereket felrúgva - az év más szakában rendezzék a vb-t.
A katari szövetség tervei szerint a napsütés nem fűteni, hanem hűteni fog. A stadionokat napenergiával fogják üzemeltetni, a napelemek által össszegyűjtött enegiát hideg levegőt befúvó motorok működtetésére használnák. A légkondícionáló elviselhető 27 fokot biztosít a pályán és a nézőtéren egyaránt. A katari álmok nagyratörőek: négymilliárd dollárból hat új stadiont húznának fel, három másikat felújítanának, az új hűtőendszert is beépítve.
A FIFA persze a szurkolók igényeit is figyelembe veszi, a szálláslehetőségek és az infrastruktúra feltérképezése mellett egyéb szempontokat is mérlegelniük kell. Nem mindegy, hogy a meccsek között időt mivel és hogyan töltik el a drukkerek. Az persze egyik rendezőek sem lehet célja, hogy részeg ultracsoportok zúzzák le a városokat, de néhány sört azért mindenki meginna, ha másért nem, a hőség miatt. Katarban ez nem egyszerű. A muszlim törvényeket követő országban ugyan lehet legálisan is alkoholhoz jutni, de ez alig néhány helyre korlátozódik. Néhány ötcsillagos szállodán és klubon kívül csak a Qatar Distribution Company boltjaiban (számszerint kettőben) árulnak alkoholt, az árak pedig három-négyszeresei az Európában megszokottaknak.
A katariak tisztában vannak azzal, hogy sörivás és bulizás tiltásával megölhetik a vébékre jellemző sajátos atmoszférát, ezért az állam az államban elv alapján a szurkolóknak speciális zónákat alakítanának ki a városokon belül, ahol többek között szabad alkoholt fogyasztani, fürdőatyában járni. Sőt, még nők is szabadon mutatkozhatnak.
Mások szerint az alkoholtilalom nem lehet akadálya a világbajnokságnak. Simon Chadwik a Coventry Egyetem sportmarketing szakértője így érvel: “Azért mész oda, hogy focit nézz, vagy azért, hogy vedelj, pizzát zabálj és az utcákon énekelj? Az emberek felfogják, hogy Katar egy muzulmán ország, ott nem lehet ilyet csinálni.”