További Futball cikkek
-
Szokatlan érzés esélyesnek lenni – vallják Marco Rossi kerettagjai
- Na ez már ráadás: 42 percet hosszabbított a bolíviai játékvezető
- Megsérült a Bayern sztárja, a német válogatottban sem játszik
- A Bayernnél reménykednek a válogatott szünet jótékony hatásaiban
- Honnan hova jutott a magyar futball az elmúlt 12 évben?
A belga Genk otthonában kezdte meg az Európa-Liga csoportkörének küzdelmeit a Videoton. Ugyanazzal a zárt, fegyelmezett védekezéssel kezdte a meccset a Vidi, mint a selejtezőben a török Trabzonspor ellen, azonban most ez közel sem volt annyira hatékony, mint akkor. Vezetést szereztek a belgák, amit a második félidőben megpróbált kiegyenlíteni a magyar csapat, de a nagy lelkesedés dekoncentráltságba csapott át, és a meccs végén két kontrából kialakult a 3:0-s végeredmény.
Első félidő
A Videoton kezdőjében nem találkozhattunk meglepetéssel, a Bozsovics – Brachi, Caneira, Vinicius, Stopira – Walter Lee, Tóth B., Mitrovics, Filipe Oliveira – Sándor – Torghelle tizenegyet küldte a pályára Sousa. Oliveira és Walter ellentétes lábú szélsőként bal, illetve jobb oldalról indultak befelé, hogy Torghelle segítségére legyenek, igaz ebből az első félidőben nem sokat láttunk.
Sokkal inkább a Vidi védekezéséből. Ez 4-4-2-ben valósult meg, az egyes csapatrészek között 10-12 méter távolsággal, szorosan együttmozogva előre, hátra, illetve oldalra.

A Genk is 4-4-2-es felállásban támadott, főleg a széleken Buffelt és Monrose-t megjátszva, akikhez támogatásképp felléptek a szélsőhátvédek, Dani Fernandez és Hamalainen. Az első komoly helyzetük is a szélén alakult ki. Walter Lee egy teljesen reménytelen labdát kergetett az ellenfél tizenhatosánál, nem tudott visszazárni időben, így Monrose lendületből vezethette a labdát egy az egyben Brachira.

Az első belga gól is szélről esett, azonban a másik oldalról, de Monrose itt is főszereplő volt. Keresztülfutott a pályán, így létszámfölénybe kerültek a jobbszélen, Buffel beadását pedig Vossen fejelte a kapuba.

A Videoton gyors kontrákkal próbálkozott, amennyiben ezek nem jöttek össze, Tóth Balázs és a két szélsőhátvéd feljebb húzódott, de komoly veszélyt nem jelentettek az első félidőben a Genk kapujára.

Második félidő
A második félidőre védekezést váltott a Vidi. Mitrovics és Sándor a két belső középpályást figyelte, Torghelle elöl próbált zavarni, Walter és Oliveira a két szélsőt tartotta szemmel a feljebb tolt védelem és a középpálya között pedig Tóth biztosított.

Támadásban Mitrovics feljebb húzódott, Tóth maradt hátrébb, de csak a szélsők megindulásaiban és az átlövésekben bízhattunk. Azonban a belgák is fegyelmezetten zártak vissza és a fehérváriak rendezetlen védelme ellen életveszélyes kontrákat vezettek.
Kovács jött be Tóth helyére, így Mitrovics maradt egyedül védekező középpályásnak, de Sándor is egy picit hátrébb húzódott, hogy területet adjon Kovácsnak, azonban csak Gyurcsó egyéni akciói jelentettek veszélyt a belgák kapujára. Egyre lelkesebben kitámadt a Videoton, a Genk pedig a sokadik veszélyes kontráját gólra váltotta a 78. percben, amivel el is dőlt a mérkőzés. A lefújás előtt még De Ceulaer bevitte a kegyelemdöfést, így alakult ki a 3:0-s végeredmény.
Ki kell dolgozni egy B-tervet is
Sajnos úgy alakult a mérkőzés, ahogy azt a belgák eltervezték. Biztosan ismerték a Videoton szervezett, alázatos védekezését, ezért tudták, hogy az első gól lesz a nehéz. Ezt viszonylag gyorsan, egy remek akció után már a 22. percben megszerezték, innentől hátradőlhettek. Borítékolható volt, hogy a szünetig nem vált a Vidi, úgyhogy maradt a belgáknak egy fél félidejük játszadozni, esetleg megpróbálni növelni az előnyt.
Ahogy az várható volt a szünetben Sousa váltott, egy sokkal agresszívebb, támadóbb csapat futott ki a pályára, azonban ekkor a belgák zártak fegyelmezetten vissza, és Gyurcsón kívül más nem is tudta zavarba hozni a védelmüket. Kontráik azonban a kinyíló fehérváriak ellen életveszélyesek voltak, és egy ilyenből el is döntötték, majd le is zárták a mérkőzést.
Amíg gólkényszer alatt játszik az ellenfél, addig jól működik Sousa taktikája. Ahogy telik az idő, egyre növekszik a nyomás a másik csapaton, egyre jobban kinyílnak, és így egyre veszélyesebb tud lenni a Vidi. Most viszont korán vezetést szerzett az ellenfél, B terv pedig nem volt, hogy innen hogyan tovább.
A lelkesedés, és a dinamizmus megvolt, de az ötletesség és a kreativitás hiányzott. Torghelle alig tudott labdát megtartani, illetve Oliveira és Walter is nagyon indiszponált volt. Sándor és a beálló Kovács sem tudott hozzátenni a támadójátékhoz, egyedül Gyurcsót lehet kiemelni. Ha a Genk nem szerez gólt az első félidőben...de erre nem lehet megkérni az ellenfeleket, így ki kell dolgozni egy B tervet arra az esetre, amikor hátrányból kell futballozni.