Botrányai miatt nem lehetett a legjobb
További Futball cikkek
- Szögletből tekertek gólt a magyar válogatott kapus hálójába, a Nyíregyháza 4–2-re nyert
- Manchesterben már nem tartottak rá igényt, a Leicester vezetőedzője lett a United-legenda
- Részegen vezette a sztárfutballista a Lamborghinijét, lekapcsolták a zsaruk
- Di Marzio: A lengyel válogatott élére nevezhetik ki Marco Rossit
- Szoboszlai Dominik az angol futballősz eddigi legnagyobb rangadóján bizonyíthat
Hétfőn lemondta az angol válogatottságot a korábban rasszizmussal vádolt John Terry. A Chelsea 78-szoros válogatott védője szerint a szövetség hozta lehetetlen helyzetbe. A válogtottnak kétszer volt csapatkapitánya, de kétszer is elvették tőle a karszalagot. A pályán kívül is több balhéja volt, feleségét csapattársa volt nőjével csalta.
Balhé miatt maradt le a világbajnokságról
A londoni születésű védő tizennégy évesen került a West Hamtől a Chelsea-hez, 1998-ban, tizennyolc évesen mutatkozott be a felnőttcsapatban egy Aston Villa elleni ligakupa meccsen. 2000-ben kölcsönadták a Nottingham Forestnek, hogy tapasztalatot szerezzen. Miután visszakerült a kékekhez, beverekedte magát a kezdőbe.
23 évesen jött az első balhés korszaka. 2001-ben Frank Lampard, Eidur Gudjohnsen és Jody Morris társaságában részegen beszólogatott amerikai turistáknak a Heathrow reptéren a szeptember 11-ei terrortámadás után, ezért Morrist és őt két heti fizetésüktől fosztották meg. Néhány hónappal később megint Morisszal együtt került bajba, egy nyugat-londoni éjszakai klubban verekedett, bántalmazás miatt vádat is emeltek ellene, és bukta a 2002-es világbajnokságot. Az angol szövetség az ügy lezárásáig felfüggesztette. Végül felmentették. Eközben a Chelsea-ben alapember lett, a rutinos franciával, Marcel Desailly-val alkották a védelem gerincét.
A válogatott történetének legjobb kapitánya
Miután tisztázták, már jött a válogatott meghívója is, 2003 júniusában a Szerbia és Montenegró elleni barátságos meccsen mutatkozott be a nemzeti csapatban. Desailly Katarba igazolt, a klub akkori edzője, Claudio Ranieri pedig Terryt választotta csapatkapitánynak. A 2004-2005-ös szezonban José Mourinho váltotta Ranierit, de Terry maradt a csapatkapitányi poszton. A bajnokságot 95 ponttal, simán nyerték a londoniak, Terryt a Premier League-ben az év játékosának, a Bajnokok Ligájában pedig a legjobb védőnek választották.
A következő szezonban megvédték bajnoki címüket, 2006-ban a válogatottban is csapatkapitány lett Steve McLarennek köszönhetően, David Beckham helyét vette át. McLaren a döntés után azt mondta, biztos benne, hogy Terry remekül látja majd el a feladatát. „Bizonyítani fogja, hogy ő az angol válogatott történetének egyik legjobb kapitánya" - nyilatkozott akkor a válogatott edzője. Két évvel később a védő magára vállalta a felelősséget, amiért a válogatott nem jutott ki a 2008-as Európa-bajnokságra. Fabio Capello lett az új edző a válogatottnál, de a 2010-es világbajnoki selejtezőkre is Terry maradt a csapat vezére.
Elszerette csapattársa nőjét
2009 márciusában a játékos 50 éves édesanyja és 54 éves anyósa a weybridge-i Tescóból élelmiszereket, a Marks&Spencer áruházból ruhákat lopott, mintegy 800 font, azaz negyedmillió forint értékben. A játékos anyjának és anyósának is házat vett abban az utcában, ahol ő és felesége, valamint két gyermeke él. Mindkét hölgy biztos anyagi körülmények között élt, a rendőrök és Terry ezért sem értették tettük okát.
Januárban már miatta robbant ki botrány a válogatottnál, amibe bele is bukott, elvették tőle a csapatkapitányi posztot. Kiderült, hogy válogatottbeli és korábbi chelsea-s csapattársa, Wayne Bridge volt barátnőjével, Vanessa Perroncellel csalta feleségét, a viszonyról a brit bulvárlapok részletesen beszámoltak. Vanessa és Terry felesége, Toni Poole ráadásul barátok voltak, rendszeresen összejártak, a 2006-os világbajnokságra is együtt kisérték el férjeiket.
Néhány nappal azután, hogy a lapok megírták viszonyukat, Fabio Capello találkozott a focistával, és közölte vele, hogy helyette Rio Ferdinandot nevezi ki csapatkapitánynak. Terry 58-szoros válogatottként megérte, hogy Capello egyértelművé tette, amíg ő lesz az angol futballválogatott szakvezetője, addig nála nem lehet csapatkapitány. Később ez mégsem így lett.
Február végén Wayne Bridge lemondta a válogatottságot. „Nagyon sokat kellett gondolkodnom a pozíciómmal kapcsolatban, tekintettel az elmúlt hetek eseményeire. Úgy érzem, az a legjobb, ha kilépek a válogatottból, mert a jelenlétem megosztó lehet" - nyilatkozta Bridge, aki ekkor már a Manchester Cityben játszott. Néhány héttel később a pályán találkozott egymással Bridge és Terry, a Chelsea-Manchester City bajnokin. A meccs előtt Bridge nem fogadta a védő kézfogását.
Terry később kibékült feleségével, a szezon végén pedig az ő vezérletével ismét angol bajnok lett a Chelsea. A nyári világbajnokságon a válogatott egy gyenge csoportból gyenge játékkal jutott tovább, Terry kritizálta is Capellót, amiért az olasz berágott rá. A nyolcaddöntőben a németek verték őket 4-1-re. Rio Ferdinand 2011 tavaszán hosszú időre kidőlt sérülés miatt, Terry pedig visszakapta Capellótól a csapatkapitányi karszalagot.
Belebukott a rasszista vádba
2011 októberében, egy bajnokin állítólag rasszista megnyilvánulásai voltak az ellenfél játékosa, Anton Ferdinand felé, aki Terry válogatottbeli társának, Rio Ferdinandnak az öccse. A Queen's Park Rangers focistája azt állította, hogy Terry a mérkőzés közben többször is a bőrszínére utaló megjegyzéseket tett.
A rasszista vádak miatt idén februárban az Angol Labdarúgó szövetség leváltotta a válogatott csapatkapitányi posztjáról. Az FA Fabio Capello szövetségi kapitány megkérdezése nélkül lépett, ennek is szerepe volt abban, hogy az olasz edző lemondott a posztjáról.
A válogatottnál megbüntették, de klubjánál nagyszerű szezont zárt. Májusban ugyanis végre összejött a Bajnokok Ligája győzelem a Chelsea-nek. Bár a Bayern München elleni döntőben eltiltás miatt nem léphetett pályára, de meglett az a cím, amit évek óta hajszoltak csapattársaival.
Az Európa-bajnokságon kezdőként lépett pályára a válogatottal, a negyeddöntőben az olaszok ellen tizenegyesekkel estek ki.
Az Eb után bírósági meghallgatáson igyekezett tisztázni magát a rasszista vádakkal szemben, és végül felmentették. Howard Riddle bíró elmondta, elegendő bizonyíték gyűlt össze ahhoz, hogy megállapíthassák, Terry nem tett sértő megjegyzést Ferdinandra. Az indoklás szerint a játékos valószínűleg nem azokkal a megjegyzésekkel támadta Ferdinandot, amivel korábban megvádolták. Riddle elmondta, a focista azt is egyértelművé tette, hogy a hírneve forog kockán, a felhozott vádak pedig nem bizonyultak meggyőzőnek. A bíróság felmentette, de az ügynek még nem volt vége.
Az FA ugyanis saját testülete elé is beidézte Terryt, aki úgy vélte, ez a lépés tarthatatlanná tette a helyét az angol válogatottban. Leginkább azért jutott erre a következtetésre, mert az FA szabályzatában benne van, hogy ha valakit polgári perben tisztáznak, az felülírja a szervezet hatáskörét is, vagyis döntő érvényű. Ennek ellenére őt mégis elővették újra, ezért nem látott más megoldást, lemondta a válogatottságot.
Terry lemondásával ismét képbe kerülhet a válogatottnál a korábbi kapitány, Rio Ferdinand, akit Hodgson szakmai okokból nem vitt el a nyári Európa-bajnokságra. Ferdinand, aki valószínűleg öccse ügye miatt amúgy sem akart Terryvel egy csapatban szerepelni, 2011 nyara óta nem játszott a nemzeti csapatban.
„Szeretném megköszönni Terrynek mindazt, amit a válogatottért tett, mióta én vezetem a csapatot. Természetesen csalódott vagyok, hogy elvesztünk egy ilyen rutinos és kiváló képességű játékost. Nehezen bár, de elfogadom a döntését" - kommentálta Terry távozását Roy Hodgson, jelenlegi angol szövetségi kapitány.
A 31 éves játékos 2003 óta összesen 78-szor lépett pályára az angol válogatottban. Hatszor volt eredményes, ebből az egyiket a magyar válogatottnak lőtte egy barátságos meccsen. A Chelsea-vel 2014-ig érvényes szerződése van, még két-három jó szezonja lehet klubszinten.