Olivér

A Dortmund megúszta a drámát, 16 év után BL-döntős

2013.04.30. 23:04
A Real Madrid több ziccert is elrontott a Dortmund elleni Bajnokok Ligája-elődöntő visszavágóján, így a végén hiába rúgott két gólt, a 4-3-as összesítéssel a németek mentek a döntőbe.

A Borussia Dortmund 4-1-es előnyből várta a Bajnokok Ligája keddi visszavágóját, a Real Madridnak otthon legalább háromgólos győzelemre volt szüksége, hogy ne essen ki. A BVB 16 év után juthatott a döntőbe.

Nekiestek a Dortmundnak

A madridiak rögtön rárontottak a Dortmundra, az első lehetőség a negyedik percben már meg is volt. Higuaín fordult le a védőjéről, hét méterről lőhetett, Weidenfeller lábbal védett nagyot. A vendégek beszorultak, egymás után jöttek a Real-szögletek és lövések, minél hamarabb meg akarták szerezni a vezetést.

A Dortmund kihúzta az első tíz percet, a 12.-ben majdnem előnybe is kerültek. Lewandowkski egy pontrúgás után levette a labdát, fordulásból lőtt, Lopez védett. Az ellentámadásból a Madridnak még ennél is nagyobb helyzete volt, itt is a kapus hárított Ronaldo közeli lövése után.

Hatalmas volt a tempó, egy perc múlva már Özil ugrott ki a védők között, üresen vezette a labdát, a rövid sarokba akart helyezni tizennégyről, fél méterrel ment mellé a lövés. Közben változtatnia kellett a németeket irányító Kloppnak, egyik kulcsembere, Mario Götze megsérült, Grosskreutz állt be a helyére. A Dortmund az első húsz perc után sem kapott gólt, viszont alig tudták megőrizni a labdát, a félpályán se nagyon mentek át.

A szorításból a félidő felére tudott kijönni a vendégcsapat, a Real is lassított, uralták a játékot, de a keményen védekező dortmundiak ellen már nem tudtak akkora helyzeteket kidolgozni, mint az elején. A vendégek meg tudták akasztani a támadásokat, üres területet se nagyon hagytak saját tizenhatosuk előtt, hatalmas munkát végeztek védekezésben, Cristiano Ronaldo és Di Maria gyors megindulásai sem voltak jók semmire.

A Dortmund a félidő vége felé egyre magabiztosabban játszott, amikor náluk volt a labda, remekül adogattak. A szünet előtt még Ronaldo lőhetett egy szabadrúgást harminc méterre a vendégek kapujától, megpróbálta rábombázni, de méterekkel fölé szállt a labda.

Maradt a 0-0 és a BVB háromgólos előnye az első félidő után, hiába voltak a Realnak nagy helyzetei az elején, nem tudtak faragni a hátrányukból.

Lewandowski eldönthette volna

A második félidő Dortmund-ziccerekkel indult. A múlt heti mérkőzésen négy gólig jutó Lewandowski került helyzetbe, tizenöt méterről tisztán lőhetett egy szélről érkezett beadás után, ám nem sikerült jól találnia a labdát. Egy perc múlva megint jött a lengyel csatár, Reus ugratta ki, hat méterről bombázott, a lécet találta el, ahonnan kipattant a labda.

Ezután nyomni kezdett a Real, eredménye viszont most sem volt, ezért Mourinho kettőt cserélt, Kaká és Benzema jött be, Coentrao és Higuaín ment le. Helyzete megint a Dortmundnak volt, a 61. percben a jobb szélen betört Reus adott középre, ahol üresen jött Gündogan, de Lopez jól ért vissza, és nagy bravúrral védett.

A dortmundiak átmenetileg átvették a kezdeményezést, aztán Ronaldo felpörgött, volt egy veszélyes nyesése és egy fejese is, a kaput egyikből sem sikerült eltalálnia. A vendégcsapat játékosain egyáltalán nem látszott, hogy hetven perce robotolnak a pályán, védekezésben nem tudtak hibázni.

A 76. percben ismét Lewandowski dönthette volna el a továbbjutást. Reus két Real-védővel a nyakán passzolt középre a csatárnak, aki levette, a lövését azonban már blokkolták. Nem sokkal később tombolt a hazaiak kispadja, de nem azért, mert gólt szerzett a csapat, Howard Webb egyértelmű Dortmund-kezezés után engedte tovább a játékot a vendégek tizenhatosa előtt.

Óriási hajrá a Realtól

A Realnak a 83. percben sikerült végre kijátszania a Dortmund-védelmet, Benzema közelről vágta a léc alá a labdát, még így is két gól kellett volna a madridi továbbjutáshoz.

A hazaiak óriási hajrát kezdtek, nagy nyomás alatt volt a németek kapuja, jöttek sorozatban a Real-szögletek. A 88. percben berúgták a második góljukat is, Benzema gurított vissza az alapvonalról az ötösnél álló Sergio Ramosnak, aki levette, és bebombázta. Egy gól hiányzott a döntőhöz, csak percek maradtak.

Mentek is előre a hazaiak, a Dortmund teljesen beszorult, de az ötperces hosszabbítás végén már nem tudott veszélyes helyzetet kialakítani a Real, így maradt a 2-0, a Borussia Dortmund 4-3-as összesítéssel jutott tovább.

A német klub 1997 után jutott be ismét a Bajnokok Ligája-döntőjébe, akkor a Juventus ellen 3-1-re meg is nyerték a finálét. Ha a másik elődöntőben szerdán a Bayern München meg tudja őrizni négygólos előnyét Barcelonában, akkor a sorozatban először német házidöntőt rendeznek majd.

A Real-edző Mourinho az elődöntő előtt azt mondta, ha kiesnek, akkor úgyis ő lesz a hibás. Csapatának a bajnokság már valószínűleg elment, a Spanyol Kupát még behúzhatják, az Atlético Madriddal játsszák majd a döntőt. Az a cím még meglehet, aztán a portugál edző is dönthet a jövőjéről.