Európa Liga-selejtezők, három magyar futballklub is a továbbjutásért

Európa Liga-selejtezők percről percre: DVSC–Kukesi, FK Zeta–Fehérvár FC, Honvéd–Zalgiris

Honvéd-Zalgiris Vilnius (litván) 3-1
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Még 2010-ből, amikor a debreceni edző egy Bázel elleni BL-selejtező hazai pályán elvesztett első meccse után fejtette meg a futballt a vajas kenyér relációjában:

Itt semmi sem elhatározás kérdése. Ez nem olyan, mint a kenyérvásárlás, hogy bemegyek a boltba, mert elhatároztam: márpedig én vajas kenyeret eszem otthon. Ebben nyilván senki sem akadályozhat meg. A labdarúgásban viszont ellenfél is van a pályán. Hiába akarok támadni, meg gólt, gólokat szerezni, ha egyszerűen nem megy, mert nem hagyják.

• Alig könnyebb nézőt találni ezen a képen, mint meglelni a labdát. Persze a Kukesi csapatának személyében nem a Kósa Lajos által annak idején vizionált Barcelona látogatott a Nagyaerdei Stadionba, de ennél azért több nézőt vártunk volna három év nemzetközi szünet után.

(A labda a keresztléc magasságában, az öt és feles és az alapvonal találkozása felett jár a képen.)

• A nyolcadik percben járunk, és többnyire a Kukesi térfelén van a labda, eléggé beszorultak a 16-osuk elé, a DVSC próbálkozik is, bátran lőnek a játékosok. Trujics lövését blokkolták, Szécsi pedig messziről fölé küldte.

• akkor a Skënderbeu Korçë volt az ellenfél még a 2012-13-as BL-selejtezősorozatban, az első meccset sikerült is azzal a lendülettel elveszteni idegenben, 1-0-ra nyertek az albánok. Aztán a hazai visszavágón már sima 3-0 volt, és olyan spílerek rúgták a gólokat, mint a Loki elefántcsontparti származású legendája, Adamo Coulibaly és Varga József.

Coulibaly amúgy egészen 2017-ig játszott, utoljára egy belga csapatban, aztán 2018-ban még próbálkozott az NB I.-be jutott Balmazújvárosnál, de nem szerződtették.

• A nagy szabadrúgáslövő Tőzsér Dániel meg is próbálta kapuba küldeni a labdát, de 30 méterről kicsivel fölé tekerte.

• De még így is elég üresnek tűnik a 20 ezres Nagyerdei Stadion.

• Egy perc után máris szögletet rúghatott a DVSC, de aztán az első beadást lehalászta az albán kapus.

• DVSC: Nagy – Ferenczi, Szatmár, Pávkovics, Kusnyír – Tőzsér, Haris, Trujics, Varga – Takács, Szécsi

Kukesi: Frasher – Cuculi, Teqja, Kitanovksi, Rrumbullaku – Rama, Rroca, Musolli, Limaj – Ethemi, Shkurtaj

• A Loki legsikeresebb edzőjeként számontartott Herczeg András ma 63 éves. Tökéletes születésnapi ajándék lenne neki egy győzelem, ahogy azt ilyenkor kötelezően mondani kell.

• Az EL-selejtezőt beharangozó MTI-anyagban futottam bele szerdán Herczeg András és stábjának konklúziójába az albán ellenféllel kapcsolatban, szóval a következőre jutottak:

A szakmai stáb az albán együttes öt mérkőzésének felvételét látta, és ezek alapján egyértelműen megállapítható, hogy a Kukësi jó csapat.

• A 30 éves Sebastian Gishamer vezeti a Debrecen–Kukesi Európa Liga-selejtezőt. Az osztrák játékvezetőnek a mai lesz az első nemzetközi kupaküldése. Az osztrák Bundesligában 2017 óta vezet meccseket.

• A DVSC 2012 és 2016 között mindig tehetett próbát az EL-ben, az már más kérdés, hogy nem nagyon tudott túljutni a selejtezőkön. 2012-ben a Brugge, egy évvel később a Strömsgodset, 2014-ben a Young Boys, 2015-ben a Sutjeska ejtette ki az első körben. 2016-ban sikerült két kört menniük a debrecenieknek, a Skonto legyőzése után – itthon 9-2-re verték a lett csapatot – a Rosenborg verte ki. 2016-ban a San Marino-i La Fiorita nem jelenthetett nehézséget, de a belorusz Torpedo Blaz már nagy falat volt.

2010-ben voltak a legfényesebb debreceni napok, azok is stadionkényszerből leginkább Budapesten, mert akkor még a csoportkörben is játszhatott a DVSC.

• Mármint olyan értelemben, hogy az észak-albániai Kukësen nagyjából ugyanannyian laknak, mint az NB I.-es csapatnál, az már más kérdés, hogy sokkal sikeresebben szerepelnek hazájuk bajnokságában. A Kukësi 2011-12-es idényben jutott fel az albán első osztályba, és azóta majdnem minden évre jutott nemzetközi kupaszereplés. 2015–16-ban egészen a harmadik körig mentek az Európa Ligában, ott a Légia Varsó állította meg őket, de tavaly is a playoff-körig mentek.

• A Ferencváros sikeres első BL-meccse után csütörtökön három másik klub kezdi meg európai kupaszereplését. 19 órától a Debrecen játszik az albán Kukesivel, másfél órával később a Fehérvár FC idegenben csap össze a montenegrói Zetával. Míg a Honvéd a litván Zalgiris Vilniuszt fogadja 21 órától.