Szekunder szégyenérzet, és nem a válogatott veresége miatt
További Futball cikkek
- Palermo utcáin koldul a Serie A egykori sztárja, egy lepukkant Fiat Panda az otthona
- Ballai Attila kapta a Szepesi-, Szőke István özvegye az Östreicher-díjat
- Cristiano Ronaldo újabb elképesztő rekordot zsebelt be
- Lionel Messi nemsokára újra a Camp Nouban léphet pályára
- A török sztárklub bejelentette Sallai Roland megszerzését
Több hazai válogatott mérkőzés – egyebek mellett a nyári Európa-bajnokság csoportmeccsei – után csütörtök este úgy mehettem ki a Puskás Arénába, hogy nem kellett tudósítást írnom, csak átadni magam a hamisítatlan futballélménynek. Csalódottan kellett távoznom ezúttal, és a magyar csapat veresége csak a kisebb probléma volt. Az lényegében papírforma-eredmény volt, és biztos vagyok benne, hogy Marco Rossi szövetségi kapitány rendet tesz a fejekben, és vasárnap Albániában egy egészen máshogy játszó nemzeti csapatot láthatunk, amely remélhetőleg hazahozza a pontokat.
Kezdésnek rögzítsünk néhány dolgot. Sportújságíróként és sportszerető emberként évek óta járom a hazai és nemzetközi sporteseményeket, a magyar szurkolás a világ élvonalába tartozik. A koronavírus rámutatott arra is, hogy a zárt kapus mérkőzések atmoszférája köszönőviszonyban sincs azzal, amikor tömve vannak a lelátók.
De nagyon nem mindegy, hogy kikkel.
Az Anglia elleni csütörtöki mérkőzésen kicsúcsosodott az elmúlt évek tendenciaszerű folyamata: a közhangulat hergelése, az emberek uszítása bizonyos társadalmi csoportok és/vagy személyek ellen. Ahogy azt eddig is tapasztalhattuk, 59 ezer néző jó hangulatban szurkol és szórakozik, a másik ezer viszont rasszista, homofób megnyilvánulásokkal inzultálja a játékosokat, botrányos viselkedésével igyekszik kitűnni a tömegből.
A kisgyerekes családoktól a nyugdíjasokig mindenkit láttam, amikor körülnéztem a pályához közel eső szektorban, amelyben én is helyet foglaltam. A bíró és/vagy a játékosok családtagjainak szidalmazása már-már egy kötőszó természetességével illeszkedett a szurkolásba, de ennél sokkal alpáribb és kirekesztőbb dolgokat is lehetett hallani és látni. Persze egy futballmeccset nem lehet összehasonlítani egy színházi előadással, más közönsége van a kettőnek. Álszentnek sem szabad lennünk, néha kicsúsznak az ember szájából nyomdafestéket nem tűrő szavak, de nagyon nem mindegy, hogy mik és milyen kontextusban.
Először is ott volt Raheem Sterling esete: az angol szélső gólja után levette mezét, az alatta lévő pólón a héten a koronavírus szövődményeiben elhunyt barátjáról emlékezett meg. Nem szerencsés dolog az ellenfél szurkolói előtt ünnepelni, de ez sem magyarázat arra, ami történt: söröspohárzápor zúdult az angolokra, és mérhetetlen utálat, miután a szurkolók egy része vélhetően provokációnak vette a mezlevételt. A Sky Sports videóján jól látszott, ahogy egy magyar „drukker” huhogott, de a hírügynökségi fotókat nézegetve nem lehet nem észrevenni a gyűlöletet, amely áradt a lelátó bizonyos részeiről.
Ennél azonban egy jóval megdöbbentőbb esetnek is szem- és fültanúja voltam.
A második félidő derekán Bukayo Saka és Trent Alexander-Arnold is elindult melegíteni, erre a nézőtérről valakik kórusban skandálták, hogy „büdös nigger”. A játékosok tudomást sem vettek róla, az angol szakmai stáb két tagja azonban szúrós tekintettel nézett fel a lelátóra. A szintén bemelegíteni induló Jude Bellingham is megkapta a magáét, ő azonban mosolyogva konstatálta a maréknyi szurkoló primitivitását.
Thank you for all the messages of support from last night. Part of the game and always will be until proper punishments are put in place by those with the power. We can’t let hate win, keep smiling!😁❤️ pic.twitter.com/nP3zarQBQk
— Jude Bellingham (@BellinghamJude) September 3, 2021
Két dolog is van, ami miatt különösen bosszantó és lehangoló az egész jelenség.
Az egyik, hogy hiába van 59 ezer kulturált szurkoló a stadionban, a maradék ezer kirekesztő megnyilvánulásokkal, pohárdobálással, pályára rohanással rossz hírét kelti a teljes magyar tábornak, és a nemzetközi média így könyveli el magyarországot.
A másik, hogy nem új keletű dologról van szó, mégsem történnek érdemi lépések a megoldás érdekében. Igaz, az MLSZ péntek délelőtt bejelentette, hogy vizsgálja az eseteket, a stadionból való kitiltás és rendőrségi feljelentés várhat az elkövetőkre – ha sikerül minden kétséget kizáróan igazolni a személyazonosságukat. Csakhogy a probléma már évek óta eszkalálódik, ennek eredményeként már több nemzetközi mérkőzést játszott zárt kapuk mögött a magyar válogatott, nem beszélve a forintmilliókban mérhető pénzbüntetésekről.
A rendelkezésre álló kamerarendszer segítségével gyakorlatilag bárkit be lehet azonosítani a stadionokban, a vétkesek (akár örökös) kitiltása idő- és energiaigényes feladat. Amíg ez azonban nem történik meg, újra és újra hasonló esetekre számíthatunk, és ahogy eddig is, kollektív büntetésre. Mert a kisebbség miatt bűnhődik a többség, a zárt kapus mérkőzések megfosztják a meccsre járás örömétől a maradék 59 ezer drukkert is. Dicséretes kezdeményezés lenne a honi szövetség részéről a családbarát stadionok irány, de így azt sem lehet elérni.
Hiába kérte Marco Rossi szövetségi kapitány és Csányi Sándor MLSZ-elnök sportszerű biztatásra a szurkolókat, és hiába mondták a játékosok a mérkőzést követően, hogy nem tapasztaltak rasszista megnyilvánulásokat. A fotók és videók tanúsága alapján sajnos voltak, ezt saját magam is megtapasztaltam.
Szekunder szégyenérzet lett úrrá rajtam, amikor a Bukayo Sakát inzultáló honfitársaim miatt kaptunk megvető pillantásokat az angol szakmai stáb tagjaitól. Igazuk volt, pedig egy szót sem szóltak.
Az is elgondolkodtató, hogy a magyar politikusok és közéleti szereplők egy része miért gondolja úgy, hogy az angolok kioktatása és a rájuk való mutogatás legitimálja a magyar szurkolók egy csoportjának – ugyanolyan botrányos – viselkedését. Ahogy Gareth Southgate angol szövetségi kapitány is megjegyezte: „mindenki a maga portáján söpörjön”.
Van mit.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik az Index szerkesztőségének álláspontját. Szeretjük az izgalmas, okos, érvelő írásokat. Várjuk az ön véleményét is.
(Borítókép: Mason Mount végez el szögletet a Magyarország–Anglia világbajnoki selejtezőn a Puskás Arénában. Fotó: Eddie Keogh / Getty Images Hungary)