Vicces jelenetet örökítettek meg a Lengyelország–Szaúd-Arábia-mérkőzés közben a lelátón, mikor egy szaúdi szurkoló Robert Lewandowski gólja után úgy döntött, leveszi válogatottja mezét, ami alatt meglepő módon egy Lewandowski nevével ellátott lengyel mez lapult.
Így sokáig szomorkodnia nem kellett a második bekapott szaúdi gól után, mivel az újdonsült lengyel szurkoló örülhetett „csapata” 2–0-s győzelmének.
A fan wearing a Saudi Arabia jersey reveals a Lewandowski jersey underneath 😂 pic.twitter.com/S6TAI4ckKf
— Sammy Dj (@Adomako11593387) November 26, 2022
Ezzel mára zárul az Index világbajnoki eseménykövetője! Köszönjük még egyszer a figyelmet mindenkinek!
Ne maradjon le semmiről, böngéssze az Index világbajnoki mellékletét! Ide kattintva elérheti összes cikkünket, a menetrendet, a csoportállásokat, a kereteket, a helyszíneket és még sok minden mást.
Németország nem bírta legyőzni Spanyolországot, ám így sem esett még ki a katari világbajnokságról: az E csoport másik mérkőzésén ugyanis Costa Rica óriási meglepetésre egyetlen kaput eltaláló lövéssel is legyűrte Japánt. Óriási számolgatás és dráma lesz még a kvartettben az utolsó csoportfordulóban.
A németek megúszták, a belgák nem tudták elkerülni az égést: Kevin De Bruynéék halovány teljesítménnyel 2–0-ra kikaptak Marokkótól a játéknap legnagyobb meglepetését szolgáltatva. Az F csoport másik találkozóján Horvátország 4–1-re verte Kanadád, ezzel kiejtve az észak-amerikaiakat.
Újra a pályán Portugália, Uruguay és Brazília is a hétfői programban, nézzük is a meccseket!
Az F csoportban Kanada sorsa pecsételődött meg, az E-ben még bármelyik válogatott továbbjuthat, de a németek az utolsó helyről várják a csoportkör utolsó fordulóját...
A mai eredmények...
E csoport
F csoport
A katari világbajnokságon kezd elterjedni egy jó szokás, hogy a csapatok és a szurkolók rendet raknak maguk után. Ehhez csatlakoztak most a marokkói drukkerek, akik – miután csapatuk a pályán eltakarították Belgiumot – összeszedték a szemetet a lelátón:
1–1-es döntetlennel zárult a mérkőzés, Borbély László kollégánk a helyszínen követte az eseményeket, a bővebb összefoglalót ide kattintva olvashatják!
EGYENLÍTENEK A NÉMETEK! Sané indítja a spanyol védelem mögé beinduló Musialát, aki kapunak háttal átveszi, felpörgeti a labdát, majd balra fordulva lerázza a védőjét, Füllkrug lendületből, szemből érkezik, és csapattársát megelőzve 6 méterről, erőből a jobb felsőbe vágja! 1–1.
VEZETNEK A SPANYOLOK! A 62. percben Jordi Alba keverget a bal szélen, majd viszonylag távolról, a vonal és a tizenhatos vonala közt félúton laposan centerez, az ötös előterében a röviden Morata érkezik, és nagyot nyújtózva, Sülét megelőzve a rövid felsőbe perdít! Neuer esélytelen! 1–0. Élő közvetítésünket ide kattintva olvashatja.
A spanyol–német mérkőzésen látható volt, hogy több szurkoló Mesut Özilt ábrázoló posztert, fotót vagy rajzot tart az egyik kezében, a másikkal pedig a száját takarja – akárcsak a német játékosok a Japán elleni mérkőzés előtt. Nézői videók alapján többen a lelátó felé mutogatták a képeket, a biztonsági szolgálat pedig semmit sem tett – noha elvileg a poszterek és az ehhez hasonló képek ki vannak tiltva a stadionokból Katarban – írja a német Bild.
Hogy pontosan mi a célja tiltakozásnak, az még nem derült ki, de valószínűsíthetően a 2018-as eseményre utalnak vele, amikor Özil az igencsak kétes megítélésű török miniszterelnökkel, Recep Tayyip Erdogannal fotózkodott, akinek aztán a világbajnokság előtt a német játékos adott egy mezt „az én miniszterelnökömnek” aláírással. Özilt pedig ezért komoly kritikával illették a német sajtóban, majd visszamondta a válogatottságot. Emellett pedig rasszizmussal és tiszteletlenséggel vádolta a Német Labdarúgó-szövetséget (DFB). Özil szerint a médiában is kettős a megítélése: amikor nyerünk, német vagyok, amikor veszítünk, bevándorló.
A fan goes around the Germany fans holding up a poster of Mesut Ozil and covering his mouth. pic.twitter.com/AfSPhKWP8L
— SPORTbible (@sportbible) November 27, 2022
Azt nehéz lenne állítani, hogy lebilincselő a második félidő, de a közönség feltalálja magát a lelátón.
A spanyolok jóval jobban kezdtek, labdabirtoklási fölényük már-már fullasztónak tűnt, aztán a játékrész közepétől a németek egyre jobban felpörögtek, és többnyire ugyan kontrából és pontrúgásokból, de csak-csak eljutottak Simón kapujáig, sőt, Rüdiger fejesével egy lesgólt is tudtak szerezni. Spanyolország összességében kontroll alatt tartja a játékot, ránézésre azért inkább az ő meccstervük érvényesül, de a németekben azért ott a veszély. Ha nem is volt eszelősen sok helyzet, tempós, izgalmas a meccs.
Marokkó 2–0-ra legyőzte Belgiumot, Brüsszelben pedig túl nagy hévvel ünnepeltek a marokkói szurkolók. Autókat és rollereket gyújtogattak, a legfrissebb videók alapján pedig a rendőröket is tűzijátékkal lőtték. A belga rendőrség tájékoztatása szerint egy újságíró megsérült a tűzijátéktól.
Moroccan fans continue vandalizing and attacking the police in Brussels after Morocco defeated Belgium 2-0 at the World Cup in Qatar.
— Visegrád 24 (@visegrad24) November 27, 2022
🇧🇪🇲🇦 pic.twitter.com/9QlKCckcqo
Több mint száz rendőrt mozgósítottak a zavargások megfékezésének érdekében, több metrómegállót és utcát lezártak a városban.
Le match Belgique-Maroc dérape complètement à #Bruxelles#BELMAR #Brusselspic.twitter.com/FnbJ8EBA8b
— Infos Bruxelles🇧🇪 (@Bruxelles_City) November 27, 2022
Ezúttal nem takarták el a szájukat a német futballisták, nem úgy, mint a Japán elleni mérkőzésen. Aggódhatnak a spanyolok?
A nevek alapján nemhogy a nap, hanem a világbajnokság eddigi legjobb mérkőzése lehet a spanyol–német. Élő közvetítésünk már elkezdődött, minden fontos történés percről percre ebben a cikkben!
Mindkét válogatott a nyolcak közé tartozott, akik a OneLove feliratú csapatkapitányi karszalagot használták volna Katarban. A karszalagok egyelőre nem kerültek elő – a FIFA vb előtti útmutatása szerint sárga lapot érdemelne a játékos, aki viselné –, de ez nem jelenti azt, hogy a tervezett üzenetet ilyen vagy olyan módon a csapatok ne akarnák képviselni. Emlékezetes, sőt már emlegettük is ma, a németek szájukat eltakarva álltak a csapatképre a Japán elleni első vb-meccsükön. Most nehéz nem belelátni az általuk és a spanyolok által is használt bemelegítőpóló vállrészének díszcsíkjaiba a szivárványt, amely a karszalagokon is domináns szerepet kapott volna. Képek alább!
Akik megnézték a katari vlog második adását, tudhatják, hogy bármikor érkezhet várólistáról megerősítés, ezúttal helyi idő szerint 19.25-kor jött meg, amikor indultam kifelé a belga–marokkói meccs után az interjúzónából, és 19.30-kor indult az utolsó shuttle busz az esti meccs helyszínére.
Volt egy kis futás ezúttal is, de meglett a busz és az időben megérkezés is, ráadásul a jegyem nyomtatásakor örömmel láttam, hogy még asztalt is kaptam. Ahhoz képest, hogy elsőre jegyet sem, ez remek hír!
A stadion fél órával a kezdés előtt még nincs tele, de azért már szállingózik befelé a nép rendesen.
20 órakor kezdődik a nap utolsó meccse, a spanyol–német szuperrangadó az E csoportban.
Spanyolország: Unai Simón – Carvajal, Laporte, Rodri, Jordi Alba – Gavi, Busquets, Pedri – Asensio, F. Torres, Olmo.
Németország: Neuer – Kehrer, Süle, Rüdiger, Raum – Kimmich, Goretzka – Gnabry, Gündogan, Musiala – T. Müller.
A németeknél jóval több a változás a Japán elleni első meccshez képest. Hansi Flick négyvédős felállást választott, ennek Schlotterbeck a kárvallottja, aki Thilo Kehrer kárára került ki a csapatból. A középpályán ezúttal a bayernes tengely, azaz a Joshua Kimmich, Leon Goretzka kettős próbál ütközni és labdákat szerezni, Ilkay Gündogan pedig várhatóan valamivel előrébb, amolyan tízesként kap szerepet. Gündogan másfél idénnyel ezelőtt a Cityben kifejezetten gólérzékeny volt, amikor picit előrébbről, rendre a baloldali félterületet támadva kapott szerepet Guardiolától, talán ma is hasonlókat vár tőle Hansi Flick. A center, mintha csak 10-12 évet mentünk volna vissza az időben, Thomas Müller lesz. Itt van Kai Havertz, aki a japánok elleni kezdőhöz képest kispadra került.
Megvan a katari világbajnokság második kiesője, miután Kanada 4–1-re vereséget szenvedett Horvátországtól. Ugyan a vezetést a kanadaiak szerezték meg a 3. percben, a horvátok utána vérszemet kaptak, és lefocizták a pályáról Kanadát. Bővebb összefoglalónkat ide kattintva érheti el.
Amint arról beszámoltunk, a marokkóiak ünneplése zavargásokba, autógyújtogatásba és rongálásba csapott át Brüsszelben, miután válogatottjuk 2–0-ra legyőzte Belgiumot a katari labdarúgó-világbajnokság csoportkörében. A világszövetség Twitter-oldala is közölt néhány felvételt ünneplő marokkói szurkolókról – ők még a stadionban és jóval visszafogottabban reagálták le kedvenceik diadalát.
A moment that Morocco will never forget 🇲🇦#FIFAWorldCup | #Qatar2022
— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) November 27, 2022
A második félidőben magasabb fokozatra kapcsolt Horvátország, Kanada mintha ott sem lenne a pályán. A nagy munkának megvan az eredménye, a 70. percben Perisic adott pazar labdát Andrej Kramaricnak a kapu előterében, aki precízen a jobb alsóba lőtte azt, Borjan hiába vetődött, nem érte el a labdát. Ezzel Kramaric megszerezte második gólját a mérkőzésen. Horvátország–Kanada 3–1.
A double for Andrej Kramarić ✌️#FIFAWorldCup | #Qatar2022 pic.twitter.com/OoYbRFcDQm
— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) November 27, 2022
A másik oldal természetesen rendkívül elégedett a belga–marokkói eredményével.
„Rendkívül büszke vagyok a csapatra, jó munkát végeztünk, úgy érzem, megérdemelten nyertünk” – kezdte Asraf Hakimi, akit az újságírók az interjúfolyosón arról is faggattak, ez volt-e a legnagyobb győzelme eddig a nemzeti együttesben: „Az egyik legnagyobb, az biztos. Marokkó nagyon régóta nem nyert világbajnoki mérkőzést, úgyhogy történelmet akartunk írni, és be akarunk jutni a nyolcaddöntőbe.”
A PSG jobb oldali mindenese szerint a csapat megérdemelte a sikert, a kapitány remek munkát végzett, és így kell folytatniuk. Lépésről lépésre haladnak.
A célunk, hogy bejussunk a nyolcaddöntőbe, aztán ki tudja, egy meccsen bármi megtörténhet a vb-n.
A korábban a Real Madridban, a Dortmundban és az Interben is futballozó játékos külön köszönetet mondott a rendkívül lelkes marokkói szurkolóknak.
Az AP hírügynökség szerint Brüsszel utcáin zavargás tört ki, miután Belgiumot 2–0-ra legyőzte Marokkó. A rendőrség vízágyút és könnygázt is bevetett a tomboló szurkolók ellen, akik autókat és elektromos rollereket gyújtottak fel.
A The Sun értesülései szerint nagyjából 100 marokkói szurkoló kezdett rombolásba, Philippe Close, Brüsszel polgármestere pedig letartóztatásokat rendelt el, és erősen elítélte a történteket, illetve kérte a szurkolókat, hogy maradjanak távol a belvárostól. Eddig egy sérültről adott tájékoztatást a rendőrség.
Morroco🇲🇦 fans in Brussels after their win against Belgium🇧🇪 earlier today… pic.twitter.com/lSHdfD6IUS
— 𝐂𝐚𝐬𝐮𝐚𝐥 𝐔𝐥𝐭𝐫𝐚 𝐎𝐟𝐟𝐢𝐜𝐢𝐚𝐥 (@thecasualultra) November 27, 2022
A belga–marokkói mérkőzést követően Amadou Onana, az Everton belga középpályása arról beszélt, hogy csapata közel tökéletesen játszott, „csak” a gól hiányzott.
„A pályán magabiztosnak éreztem az együttest, úgy érzem, az első és második félidőben is kontrolláltuk a játékot, de az első marokkói gól nagy gyomrost jelentett. Az öltözőben természetesen mindenki csalódott, mert mindenki szerette volna, ha ma tovább tudunk jutni, de ilyen a futball.”
A záráson a világbajnoki ezüstérmes horvátokkal találkoznak a belgák.
„Nincs más lehetőségünk, mint készülünk a horvátok elleni meccsre, hogy nyerjünk.”
Hogy mi hiányzott ma?
„A gólok, ennyi. A labdabirtoklásban számomra közel tökéletesek voltunk, az első félidőben talán 75 százalékban (valójában 70) volt nálunk a labda, majdnem mindent tökéletesen csináltunk, csak nem szereztünk gólt.”
Romelu Lukaku visszatérésével kapcsolatban hozzátette, sok nagyon jó támadójuk van, de természetesen az ő játéka további pluszt ad a csapatnak.
Hiába kezdett jól Kanada, jó 15 perc elteltével visszaesett az észak-amerikaiak teljesítménye, Horvátország fokozatosan átvette az irányítást, a 36. percben megérdemelten egyenlített Kramaric találatával, majd Livaja közép-távoli lapos lövésével a vezetést is megszerezte a 44. minutumban. Az alapján, ahogy a 20-22. perctől kezdve a horvátok fociznak, még hízelgő is az állás a kanadaiakra nézve. Pedig Davies fejes gólja után még nagyon nem így nézett ki a dolog...
Folytatás 15 perc múlva.
A mérkőzésen szenzációs formában játszó Livaja kapott jó labdát Juranovic-tól a tizenhatos előtt, a Hajduk Split játékosa pedig ballal a jobb alsóba bombázott, Borjan hiába nyújtózott nagyot, nem érte el a lövést. Horvátország–Kanada 2–1.
Az előbbi érvénytelen gólt követően sem adta fel Horvátország, és beérett a munka gyümölcse. Nagyjából tíz perce komoly nyomás alatt volt a kanadai kapu, Ivan Perisic adott óriási labdát a kapu előterében Andrej Kramaricnak, aki közelről kilőtte a bal alsó sarkot. Horvátország–Kanada 1–1.
A 26. percben a félpályáról indított komoly támadást Horvátország, ám a gólpasszt adó Livaja ugyan pár centivel, de lesen volt. A játékszituációt persze hagyták végigmenni, Andrej Kramaric szemet gyönyörködtetően vert át három védőt is a tizenhatoson belül, mielőtt a hálóba lőtt. A játékvezető ezt követően fújta be a lest, az állás továbbra is 1–0 Kanadának.
A vb első napjainak leglángolóbb témája volt, hogy a nemzetközi szövetség állásfoglalása alapján sárga lappal büntetendő az a játékos, aki akárcsak a csapatkapitányi karszalagját is arra használja, hogy üzeneteket – jelen esetben politikai üzeneteket – fogalmazzon meg vele. Emiatt aztán az a nyolc európai válogatott, amely egységesen a melegjogok mellett kiállva „OneLove” feliratú, a szivárvány színeiben pompázó szívvel díszített karszalagot használt volna, kénytelen volt a klasszikus szerelés-kiegészítő mellett maradni.
A dánok és az angolok még a FIFA-ból való kilépést is belengették, a németek pedig emlékezetes gesztussal „üzentek” az első fordulóban, a Japán elleni meccs előtt. Kapusuk, Manuel Neuer állítólag minden követ megmozgatott a menedzsmentnél, hogy dacoljanak a FIFA iránymutatással, és viselhesse a karszalagot a torna további részében. A német szövetség (DFB) hivatalos közleményben jelezte, hogy a Nemzetközi sportdöntőbírósághoz (CAS) fordulnak, gyorsított eljárásban kérve a szervezet állásfoglalását. No már most, a CAS honlapján elérhető, lezárt ügyek között november 27-én, 16 óra 50 perckor a Leeds United és az RB Leipzig peres ügyéről olvasható az utolsó hivatalos döntés...
Mindez nem jelenti azt, hogy a DFB-hez és a FIFA-hoz ne érkezhetett volna határozat „karszalagügyben”, viszont kérdésessé teszi, teljesülhet-e Neuer vágya a Spanyolország elleni második csoportmeccsre, és előkerülhet-e a „OneLove” felirat.
Szinte ki sem élesítettük a mérkőzés kezdetéről szóló posztot, Kanada a harmadik percben máris megszerezte a vezetést. A jobbszélről érkező beadást nagyjából nyolc méterről fejelte hálóba az az Alphonso Davies, aki Belgium ellen büntetőt hibázott. Úgy tűnik jó meccsnek nézünk elébe, Horvátország–Kanada 0–1
Útjára indult a labda a horvát–kanadai meccsen, fehér mezben Horvátország, feketében Kanada. Utóbbi csapat bár nagyon jól futballozott a Belgium elleni nyitómeccsen, a focit még mindig nem szépségre, hanem gólra játsszák, azon a meccsen pedig csak Belgium tudott gólt rúgni, szám szerint egyet. Ha Horvátország legyőzi Kanadát, akkor a teljesen vb-újonc játékosokkal felálló csapat biztosan kiesik a katari világbajnokságról.