Az UEFA burkolt fenyegetést küldött a futballreformokat tervező Angliának
További Futball cikkek
- Cristiano Ronaldo 39 évesen is tarthatatlan, a spanyolok a végén örülhettek
- Volt, hogy havi száz euróból tengődött, most ennek a háromezerszeresét keresi
- Az újabb blama után magyar edző ülhet az angol válogatott kispadjára
- Megtört a perui átok, a kétszeres világbajnok volt az áldozat
- Magyarország nem került Luxemburg szintjére, de így is akadtak szürreális adatok
Keir Starmer brit miniszterelnök személyében erős támogatóra lelt az a nagy médiavisszhangot kiváltó törvénytervezet, amelyet még három éve lengetett be az akkori kormány. Amennyiben megvalósul az elképzelés, az komoly válaszcsapás lenne az elmúlt években egyre több pénzügyi kiskaput kihasználó angol labdarúgóklubok működésére nézve.
Az angol parlament által idén tavasszal ratifikált tervezet legfőbb célja a futballcsapatok pénzügyi fenntarthatóságának biztosítása, ezáltal pedig azok gyakorlati létének védelme.
A IFR-nek bevezetése esetén hatalma lenne megakadályozni a Szuperligához hasonló szakadárkísérleteket, aminek megalakulása korábban már európai uniós jogi kérdéssé is vált.
Továbbá szigorúbban felügyelné a tulajdonosok és különféle klubfolyamatokat irányító igazgatók munkáját, ha pedig a helyzet úgy hozza, akár el is távolíthatja őket pozíciójukból. Ezzel szeretnék elkerülni a Bury és Macclesfield csapatainál korábban előforduló pénzügyi gondatlanság okozta szituációkat, amelyek a klubok megszűnését jelentették.
Az IFR legvégül biztosítéki hatalommal is rendelkezne a ligákon belüli pénzügyi elosztással kapcsolatban. Ez akkor léphetne életbe, ha a Premier League, illetve az angol liga (EFL) nem tud egymással egyezségre jutni egy esetleges új pénzügyi elosztási megállapodással kapcsolatban. Ebben az esetben az IFR egyfajta biztosítékként szolgáló hatalommal rendelkezne, ami kötelezné az egyezség létrejöttét.
Azonban a The Athletic értesülései szerint az UEFA már nem annyira lelkes a reformokkal kapcsolatban.
A nemzetközi szervezet levélben jelezte az angol kormánynak, hogy a sportági szövetség (FA) több mint alkalmas az angol futballélet irányítására, és egy külső, függetlenül működő szerv jelenléte a kormányzati beavatkozás veszélyét kockáztatná meg.
Az elmúlt években már számtalan példa volt arra, hogy hasonló eset vörös posztónak számít az UEFA, amúgy pedig a nemzetközi szövetség (FIFA) szemében is.
A UEFA egyik alapvető követelménye, hogy ne legyen kormányzati beavatkozás a labdarúgás irányításában. Specifikus szabályaink garantálják a sport autonómiáját és a sportversenyek tisztességét, amelynek megszegését mi az adott szövetség UEFA-ból való kizárásával és a csapatok versenyből való kitiltásával szankcionáljuk
– fogalmazott Teodor Teodoridisz, az UEFA főtitkára egy levélben.
A 2028-as labdarúgó Európa-bajnokság éppenséggel pont az Egyesült Királyságban és Írországban kerülne megrendezésre, így kiváltképp különös lenne, ha pont az angol válogatott nem vehetne részt a tornán.
Fotó: Getty Images