- Sport
- Futball
- nemzetekligaja2024
- holland válogatott
- magyar válogatott
- hollandia
- magyarország
- labdarúgás
- nemzetek ligája
- amszterdam
Szalai Ádám rosszulléte után kiütéses vereséget szenvedett a magyar válogatott Amszterdamban
További Futball cikkek
- Megtagadta a szivárványos karszalag viselését a Premier League labdarúgója, vallási okokra hivatkozott
- Már 100 körüli halottja van a tragédiába torkolló futballmérkőzésnek
- Friss hírek érkeztek az olasz labdarúgóról, aki vasárnap rémisztően összeesett a pályán
- Az Újpest vezetőedzője nem élte meg diadalként, hogy megszakította az FTC sorozatát
- Az Újpest megszakította a Ferencváros 2122 napja tartó sorozatát, és pontot szerzett a derbin
Finoman szólva sem számított a magyar válogatott felségterületének Amszterdam korábban, a szombati meccset megelőző legutóbbi három, hollandok elleni találkozón összesen 19 gólt kapott. Arra Marco Rossi is figyelmeztetett a kezdés előtt, hogy semmiféleképpen nem akarnak hasonlóan járni, ezért nem kizárólag védekező felfogásban lépnek pályára játékosai. A meccs előtti órákban a holland fővárosban sétálva nem uralkodott futballhangulat, illetve magyar szurkolókba sem botlottunk, amin azért kevésbé csodálkozhattunk: az európai szövetség (UEFA) büntetése értelmében nem lehetett értékesíteni vendégjegyeket. Ennek ellenére azért néhány honfitársunk ott volt a lelátón, csak a hazai szektorokban.
Mindkét szövetségi kapitány, Marco Rossi és Ronald Koeman is a lehető legerősebb összeállításban küldte pályára övéit. A holland csapat kezdőjébe visszakerült a sérülése miatt régóta hiányzó, újra válogatott Frenkie de Jong, a magyarok pedig a szokásos támadó hármas, a Szoboszlai–Sallai–Varga Barnabás-trióval kezdtek.
- Hollandia: Verbruggen – Dumfries, Van Hecke, Van Dijk, J. Timber – Gravenberch, Reijnders, F. de Jong – Malen, Weghorst, Gakpo.
- Magyarország: Dibusz – Balogh B., Orbán, Dárdai M. – Nego, Nikitscher, Schäfer, Nagy Zsolt – Sallai, Varga B., Szoboszlai.
A hangulat az első perctől fogva remek volt az amszterdami arénában, a holland szövetség tájékoztatása szerint az összes belépőt értékesítették, mintegy 53 ezer néző előtt kezdődött a küzdelem. Alig telt el 15 másodperc, rögtön ziccerben találta magát Loic Nego, Sallai pöckölte neki oda ügyesen a labdát, de a jobb szélső védő a kapusba lőtte azt – igaz, ezt méteres lesről tette, tehát ha gól, akkor se lett volna érvényes. Nagyon pontatlanul kezdett a holland csapat, mondhatni elaludt az első percekben, és ezt a magyar válogatott majdnem megbosszulta. Van Hecke lábáról pattant el a labda, Szoboszlai csapott le rá, cipelte jó 20 méteren keresztül, ziccerben találta magát, de későn lőtt, a labda elakadt a blokkban. A kipattanót pedig Schäfer lőtte szintén ziccerben kapu fölé – kár volt érte. Betyáros kezdést láthattak a nézők.
Fütyült a hazai közönség, éledezett a holland csapat, rögtön meg is lett ennek az eredménye: Orbán buktatta jó 30 méterre a kaputól De Jongot, villant a sárga lap. Az ezért járó szabadrúgás veszélyesen szállt a kapu előterébe, de tovább csúszott, a hosszú oldalon Van Dijk adta középre…
Mindeközben megfagyott a levegő a stadionban, ugyanis Szalai Ádám (a szakmai stáb tagjaként) hirtelen rosszul lett a kispadon, azonnali orvosi segítségre szorult.
A magyar válogatott segédedzőjét hosszú percekig ápolták, végül stabilizálták az állapotát, és oxigénmaszkkal az arcán, hordágyon szállították kórházba.
Az ijesztő jelenetek után végül mindkét válogatott a folytatás mellett döntött, a spanyol bíró viszont egyből a videóbírót hívta segítségül. Nem tartott sokáig az ellenőrzés, és miután Szalai rosszulléte előtt Nikitscher kézzel ért bele a holland beadásba, Gil Manzano játékvezető a tizenegyespontra mutatott. A büntetőrúgást a még sokkhatás alatt lévő Dibusznak könnyen begurította Wout Weghorst (1–0).
A holland vezető gól ellenére nem omlott össze a magyar csapat, Nego keresztpasszát Nagy Zsolt adta be jó ütemben a bal szélről, középen, közelről Sallai fejelt, erőtlenül Verbruggen kapus kezei közé. Nem kellett sokáig várni, újabb holland lehetőség alakult ki, Dumfries jobb szélről érkezett remek beadását Reijnders fejelte kapura, de Dibusz parádés vetődéssel kipiszkálta a jobb felsőből.
Egyértelműen átvette a játék irányítását a holland válogatott, futószalagon dolgozva ki a helyzeteket, leginkább a bal szélről Nego oldala tűnt sebezhetőbbnek.
Gakpo húzott befelé, jól tolta meg a labdát, majd 16 méterről lőtt, de Dibusz megint a helyén volt, és hárította a lapos próbálkozást. Szalai ápolása alatt nem állították meg az órát, így 13 perc hosszabbítás következett az első félidő rendes játékidejének lejártával.
A kényszerű túlórában újabb gólt szerezhettek volna a hazaiak, Dumfries bolondította a jobb szélen Nagy Zsoltot, jól kanyarított be, Malen érkezett rá, aki akrobatikus mozdulattal a bal alsó irányába lőtt, de Dibusz parádésan leért és védett. Nem engedett a nyomásból a holland válogatott, a magyarnál jóformán alig volt a labda. Jött is az újabb hazai támadás, és az újabb tizenegyes. Malen testcsellel nagyon becsapta Nagy Zsoltot, a magyar védő csak alárúgni tudott riválisának, egyértelmű szituáció volt. A büntetőt a liverpooli Cody Gakpo erőből vágta a felső léc alá (2–0). Ezzel pedig véget is ért az első játékrész. Mit mondjuk, volt már nyugodtabb 45 plusz 13 perce a magyar válogatottnak, több tekintetben is… De a lényeg az volt, hogy Szalai Ádám állapotát stabilizálták.
A fordulás után alig telt el két perc, Dárdai Márton hatalmas mentésére volt szükség, mivel az előreívelt labdát Weghorst tűzte kapura, de a magyar védő az utolsó pillanatban blokkolt, megmentve ezzel csapatát az újabb bekapott góltól. Később viszont már a felső lécre volt szükség, hogy ne változzon az eredmény. Weghorst volt megint a főszereplő, jó 25 méterről, kissé balról csavart, telibe találta a felső lécet, Dibusz állva nézte, ezen ő sem tudott volna segíteni.
Sajnos a magyar válogatottnak a második félidő eddigi részében nem volt jelentős sansza, a labda is alig került Marco Rossi csapatához, a hollandok meg valósággal lubickoltak, szemre is tetszetős, sokpasszos játékkal tartották az eredményt, és építették a támadásokat. A vendégcsapat mindössze a kontrákban bízhatott, néhány alkalommal Sallai elfutott a bal szélen, de kapura lövés egyik helyzetből sem lett, nem akadt dolga Verbruggen kapusnak. Az egyetlen pozitívum talán az volt, hogy újoncot avatott a magyar válogatott, Szabó Levente váltotta Varga Barnabást. De amint beállt a Braunshweig támadója, újabb gólt kapott a magyar csapat.
Sakk-matt helyzet, Gakpo húzott el a bal szélen, remekül adott be, a kapu előtt Malen nem jutott labdához, de Denzel Dumfries a hosszún igen, a jobbhátvéd pedig kapásból, remek mozdulattal a hosszú alsó sarokba lőtt (3–0). Az Internazionale játékosa oda-vissza gólt szerzett a magyar válogatott ellen a Nemzetek Ligájában.
A lényegi kérdések ezt követően nyilvánvalóan eldőltek, de azért a magyar csapat ment előre a becsületgólért. A 73. percben Szoboszlai adott jobbról középre, Sallai érkezett rá, aki bevetődve ballal lőtt, kicsivel a jobb felső mellé. Kár érte, ebben végre azért volt egy kis veszély. Koeman a tetemes előny tudatában már bátrabban cserélt, le is kapta legnagyobb sztárjait, így Gakpo is idő előtt pihenőhöz jutott – mi tagadás, megdolgozott érte a Liverpool sztárja. Közel a rendes játékidő utolsó 10 percéhez, Malen érkezett egy remek beadásra, és csak centimétereken múlott, hogy nem érte el a labdát. Majd újra Dibuszra volt szükség, hogy ne változzon az eredmény, a magyar kapus a csereként beállt Noa Lang közeli lövését védte.
Néhány perccel később viszont újra rezgett a magyar háló, ezzel a magyarok szempontjából kiütéses vereséggé változott az eredmény. A csereként pályára lépő Teun Koopmeiners csodás mozdulattal fejelte a jobb felső sarokba Dumfries beadását, két magyar védő közül emelkedett magasabbra, Dibusz úszott a levegőben, de tehetetlen volt (4–0). És ha őszinték akarunk lenni, örülhettünk, hogy nem kaptunk ennél több gólt, ugyanis ezt követően a hollandok eltalálták a keresztlécet, és Dibusznak is kellett még védenie.
A holland válogatott a játék minden elemében felülmúlta a magyart, így a budapesti döntetlen után vendégként újabb kiütéses vereségbe szaladt bele Marco Rossi csapata. A németországi NL-nyitányt (5–0) követően másodszor a most zajló NL-szezonban.
Ezzel a győzelemmel Hollandia bebiztosította második helyét a csoportban, az utolsó körtől függetlenül pedig a magyar válogatott harmadik, így csapatunknak jövő márciusban osztályozót kell majd játszania, hogy megőrizze tagságát az A divízióban.
A csoport másik meccsén a német válogatott „nem fogta vissza magát”, és az immár biztos utolsó Bosznia-Hercegovinát rendesen kitömte Freiburgban, a vége 7–0 lett. A németek biztos csoportelsőként várják a keddi, budapesti találkozót, majd a negyeddöntő pénteki sorsolását.
Nemzetek Ligája, A divízió, 5. forduló
- Hollandia–Magyarország 4–0 (2–0)
Amszterdam, Johan Cruijff Aréna, 51 611 néző. Vezette: Jesús Gil Manzano (spanyol)
Hollandia: Verbruggen – Dumfries, van Hecke, van Dijk, Timber (Hato, 68.) – Gravenberch (Wieffer, 79.), Reijnders, F. de Jong (Koopmeiners, 68.) – Malen (Frimpong, 84.), Weghorst, Gakpo (Lang, 79.)
Magyarország: Dibusz – Balogh B., Orbán, Dárdai M. – Nego (Gera D., 74.), Nikitscher, Schäfer (Nagy Á., 74.), Nagy Zs. – Sallai R. (Csoboth, 80.), Szoboszlai – Varga B. (Szabó L. 60.)
Gólszerzők: Weghorst (22., büntetőből), Gakpo (45+12., büntetőből), Dumfries (64.), Koopmeiners (86.)
Sárga lap: Timber (61.), illetve Orbán (6.), Dárdai M. (55.)
A csoport másik meccsén:
- Németország–Bosznia-Hercegovina 7–0 (3–0)
Az állás: 1. (már biztos csoportelsőként negyeddöntős) Németország 13 pont, 2. (és negyeddöntős) Hollandia 8, 3. (és osztályozós) Magyarország 5, 4. (és kiesett) Bosznia-Hercegovina 1
A csoport további programja:
6. forduló (november 19.)
- 20.45: Magyarország–Németország, helyszín: Budapest
- 20.45: Bosznia-Hercegovina–Hollandia, helyszín: Zenica
(Borítókép: Getty Images)