
- Sport
- Futball
- marco rossi
- magyar labdarúgó-válogatott
- magyar válogatott
- szövetségi kapitány
- sebes gusztáv
- baróti lajos
- mészöly kálmán
- kvíz
Olyan tettet hajthat végre Marco Rossi, amivel biztosan bevonulna a magyar futball történetébe
További Futball cikkek
-
Folytatódik a wrexhami futballcsoda, Ryan Reynolds csapata feljutott az angol másodosztályba
- A tabella élére ugrott a bombagólt szerző Puskás Akadémia
- Eppel tizenegyese döntött a keleti rangadón, ismét a veszélyzónába csúszhat a DVSC
- Egyperces gyászszünetet tartanak az UEFA összes mérkőzésén Ferenc pápa halála miatt
- Szombaton megtörhet Harry Kane átka
A magyar labdarúgó-válogatott 1902. október 12-én játszotta első hivatalos mérkőzését Ausztria ellen, a sógorok szintén azon a mérkőzésen debütáltak a nemzetközi színtéren. 123 évvel később, 2025. március 20-án a magyar csapat lejátszotta az 1000. mérkőzését.
A számunkra történelmi léptékkel bíró NL-mérkőzés előtt felidéztük a korábbi mérföldköveket, annak az írásnak a végén is kitölthetnek egy kvízt vállalkozó kedvű olvasóink.
Most pedig elevenítsük fel, hogy ezalatt a több mint száz év alatt hogyan alakultak a kapitányi sorsok a kispadon.
Többször előfordult, hogy egyszerre három szövetségi kapitány ült a kispadon
Gillemot Ferenc volt a magyar labdarúgó-válogatott első szövetségi kapitánya, négy mérkőzésen három győzelem mellett egy vereség került a neve mellé. Kevéssé ismert tény, hogy pár kinevezéssel később a legendás Hajós Alfréd kapta meg az együttest, de három meccs után jött a váltás, nem sokkal később Minder Frigyes lett a kapitány, aki rekorderként négy időszakban állt a csapat élén, több válogató bizottság kapitánya volt.
Itt érdemes kitérni erre az intézményre. Nyolc válogatott mérkőzésen nem egy, hanem három szakember adta az instrukciókat a futballistáknak, az összeállításról is ők hárman döntöttek. Sebes Gusztáv és Baróti Lajos is volt tagja ilyen bizottságnak, nem egyszerre.
Most pedig vissza a múltidézéshez. Tíz kapitányt neveztek ki több alkalommal is, a legalább tíz mérkőzésen szereplő kapitányok közül pedig az Aranycsapat edzője, Sebes Gusztáv volt a legsikeresebb, aki 81 százalékos győzelmi mutatóval adta át a stafétát Bukovi Mártonnak.
A nemzeti csapat legnagyobb sikerének a két vb-ezüstérem (1938, 1954), valamint a három olimpiai arany (1952, 1964, 1968) számít.
Az első határon túli magyar szövetségi kapitány Jenei Imre volt, az első ízig-vérig külföldi kapitány pedig Lothar Matthäus személyében érkezett hozzánk, a németek aranylabdás világbajnokát 2004-ben csábította Magyarországra a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ). Rajta kívül Erwin Koeman (Hollandia), Bernd Storck (Németország) és Georges Leekens (Belgium) érkezett külföldről, utóbbitól négy meccs után elköszöntek, helyére Marco Rossi érkezett.
Négyen mindenki előtt
Ez a poszt mindig is kiemelt figyelmet kapott Magyarországon, számos legenda töltötte be a tisztséget, most azonban nem térünk ki külön-külön mindenkire. Úgy döntöttünk, hogy csak arra a négy, korszakos jelentőségű kapitányra (Sebes Gusztáv, Baróti Lajos, a 2022 novemberében meghalt Mészöly Kálmán és Rossi) fókuszálunk ezúttal az alább kitölthető kvízben a róluk feltett kérdésekkel, akik a legtöbb mérkőzéssel rendelkeznek a nemzeti együttesnél.
Marco Rossi életét és munkásságát, különös tekintettel edzői karrierjének magyarországi időszakára, már két könyvben dolgozta fel Ch. Gáll András. Az olasz–magyar szakemberrel a kvízben feltett kérdéseken túl kollégánk további érdekességekről, kulisszatitkokról is beszélgetett Rossival, a személyes élmények, benyomások mellett, amelyek Magyarországon érték őt.
Kétgólos hátrányból kezdi a magyar labdarúgó-válogatott vasárnap a törökök elleni NL-osztályozó hazai visszavágóját. Mire számít?
