
- Sport
- Futball
- labdarúgás
- football forum hungary
- sallói istván
- révész attila
- polyák balázs
- mtk budapest
- kisvárda
- zalaegerszeg
- dudás hunor
- otp bank liga
- konferencia
Nehéz helyzet elé állítják a magyar klubok sportigazgatóit, még keresik rá a megoldásokat
További Futball cikkek
-
Tragédiába fulladt a bajnoki ünneplés, egy balesetben hárman meghaltak és legalább hetvenen megsérültek Algériában
- Tizenöt gólt gurított a Paks a pályaavatón, Böde tizenkét perc alatt négyszer köszönt be
- Gyerekként Szoboszlai útját járta, Liverpoolban az új aduász lehet
- A 36-szoros magyar válogatott futballista szerint őket még más mércével mérték, „most egy rossz szó nincs senkiről”
- Több mint egy tonna kokaint csempészett be az országba az 50-szeres válogatott labdarúgó
A nemzetközi labdarúgás egyik legjelentősebb eseményévé nőtte ki magát három év alatt a Football Forum Hungary, amelyre idén hat kontinensről több mint 700 résztvevő érkezett a Groupama Arénába. A futballkonferencia egyik legérdekesebb beszélgetése volt a honi élvonalban és másodosztályban szereplő klubok sportigazgatóinak eszmecseréje, amelyben több fontos témát érintettek napjaink labdarúgásáról.

A beszélgetést Dragóner Attila vezette, aki Zalaegerszegen is volt sportigazgató, legutóbb pedig a Tatabánya ügyvezetőjeként tevékenykedett. Dragóner elsőként arról kérdezte három vendégét, Polyák Balázst, Sallói Istvánt és Révész Attilát, mi a legfontosabb, elsődleges feladata a sportigazgatónak. Az MTK Budapest képviseletében Polyák arról beszélt, szerinte az, hogy összefogja az egész klubot, tartsa a kapcsolatot a tulajdonosokkal, és képviselje érdekeit. Valamint az sem utolsó szempont, hogy a sportigazgató valósítsa meg azt a stratégiát, amit a tulajdonos elképzel.
Hasonló gondolatokat fogalmazott meg Révész, aki a Kisvárda sportigazgatói feladatai mellett a vezetőedzősködést is ellátja a klubnál. Véleménye szerint feladatai közé tartozik, hogy meghatározza a klubmodellt, „életben tartsa” a csapatot, és a pénzügyeket is ellenőrizze – éppen az utóbbi szorul a leginkább fejlesztésre Magyarországon.
Mindenhol más a sportigazgató feladata, hogy mást ne mondjak, nem mindegy, hogy egy klub rendelkezik-e kiemelt akadémiával, vagy sem. A ZTE nem, éppen ezért mi másként támaszkodunk az utánpótlásra
– tette hozzá Sallói István, a Zalaegerszeg sportigazgatója, aki klubját költségvetés szempontjából az OTP Bank Liga utolsó három csapata közé rangsorolta, ezért szűkösebbek is a lehetőségeik, mint a riválisoknak. Az edzőválasztás kulcskérdés a honi labdarúgásban, szezononként több szakembert menesztenek posztjukról – a jelenlegi idényben már 12 alkalom volt erre. Révész szerint az a normális, ha a kerethez választunk edzőt, de sok esetben ez sajnos megbukik, mert menet közben kell szakembert váltani, és ekkor már tűzoltásról beszélünk.
A Kisvárda sportigazgatója szerint az MTK-nál jelenleg éppen ideális a helyzet, van egy stílusa a klubnak, és ahhoz találtak házon belül egy jó edzőt Horváth Dávid személyében. A legfontosabb, hogy az edző partner legyen a klub igényeinek megvalósításában, és a kompromisszumkészség is rendkívül szükséges.
Polyák Balázs már 15 éve dolgozik az MTK-nál, hat éve a felnőttcsapatnál, és ez idő alatt annyit biztosan megtanult, hogy nincs jó edző vagy rossz edző – megfelelő edző van. Bognár György és Márton Gábor is remek szakemberek, de nem illettek a klub profiljába. Könnyebben tud náluk alkotni az a Horváth Dávid, aki belülről jött, ismeri a rendszert, amire építenek.
Zalaegerszegen alapvetően magyar edzőkben gondolkodunk, mivel a keret jelentős részét magyar játékosok alkotják, ezáltal a kommunikáció is gördülékenyebb. Amikor a ZTE hat éve feljutott az NB I-be, nagy pénzért igazoltunk válogatott játékosokat, akik nem maradtak adósak a jó teljesítménnyel, bent is maradtunk, de megnövekedtek az igények, nekünk pedig be kellett látnunk, ez nem a mi szintünk
– kezdte Sallói, aki szerint ezt követően új útra lépett a klub, és sikerre éhes fiatalokat szerződtetnek. Tudomásul vették, hogy transzferklubbá váltak. Ehhez a stratégiához kell megtalálni a megfelelő vezetőedzőt, és éppen Ricardo Moniz volt az, aki leginkább passzolt a klub filozófiájához. Sallói felelevenítette, Moniztól hallotta azt először és eddig utoljára, hogy „ha nem tudsz senkit igazolni, megoldom ezzel a kerettel”. Bizony ez a helyzet Zalaegerszegen, mert a klub költségvetése nagyon feszes, és sok szabálynak meg kell felelni, ha különböző támogatásokhoz akar jutni.

Sallói ekkor a fiatalszabályra utalt, amellyel kapcsolatban Révész is kifejtette kétségeit. Mint ismert, a magyar klubok támogatáshoz jutnak a 21 év alatti magyar labdarúgók játékpercei után, de ez a játékos szempontjából nem a legszerencsésebb, mert egy év elteltével már nem felel meg a kitételnek, így hátrányba szorul társaival szemben.
Az egyik legnagyobb probléma a magyar futballban az a felnőttfociba való integráció. Egy év alatt nem lehet senkit beépíteni, ehhez két-három év kell, de aki most megfelel a fiatalszabálynak, jövőre már nem fog. Minket meg erőszakolnak, hogy tegyük be a fiatalt, de a fokozatosság elvét kellene szem előtt tartani
– folytatta Révész, akit Sallói is megerősített ebben. A ZTE sportigazgatója arról mesélt, van a csapatnak egy 2005-ös születésű tehetsége, Klausz Milán, aki jelenleg Lendván nevelkedik partnerklubban, de könnyen dilemmába kerülhetnek vele kapcsolatban. Befuthat érte egy 500 ezer eurós ajánlat, viszont ha nem adják el, akkor jövőre megfelelne a fiatalszabálynak, így akár 500 millió forint járna játékpercei után. Ugyanakkor egy évvel később már nem felelne meg a szabálynak, kiöregedne, így kevesebb játéklehetőséghez jutna, mert a Zalaegerszeg működése függ ezektől a támogatásoktól.
Őket már építgetjük, de nem játszatjuk, mert nem kapunk értük pénzt? Szóval egyfelől jó ez a szabály, másfelől rengeteg kérdést felvet
– zárta gondolatait Sallói.
Dudás Hunor: „Nincs futballkonferencia jótékonyság nélkül”
Immár harmadik alkalommal rendezték meg a Groupama Arénában a Football Forum Hungaryt, amely Dudás Hunor, a szervező the path sportsmanagement tulajdonosa szerint évről évre egyre nagyobb, népszerűbb – idén pedig elérte a több mint 700 résztvevőt. Az esemény szlogenje tavaly óta East meets West in football business, tehát Kelet és Nyugat találkozása a labdarúgás üzletágában, ami tökéletesen illik a konferenciára, mivel a két égtáj középpontjaként Budapest szolgál találkozási pontként különböző futballkultúráknak.
Az előadók, résztvevők nagyjából 70-80 százaléka érkezett külföldről, összesen hat kontinensről, ugyanakkor örültünk annak is, hogy az összes élvonalbeli és másodosztályú magyar futballklub képviselte magát az eseményen. Összesen több mint 60 klub jelent meg az idei konferencián, ez minden várakozásunkat felülmúlta, és visszaigazolás volt számunkra, hogy a Football Forum nemzetközi szinten is jelentős eseménnyé nőtte ki magát
– mondta Dudás Hunor, aki megemlítette, hogy a 2025-ös esemény nem csupán egy konferencia volt, több olyan kísérőprogramot szerveztek köré, amely a közösségépítésről, a kötetlen beszélgetésekről és kapcsolatépítésről szólt. Az esemény „nulladik napján” kispályás futballtorna, este pedig a Welcome Party várta a nemzetközi vendégeket, akik már a konferencia előestéjén elkezdhették az ismerkedést gyönyörű környezetben, a budai vár tövében. Másnap, a Groupama Arénában egymást követték az érdekes, nívós kerekasztal-beszélgetések, több mint 100 meghívott előadóval.
Minden évben azt tartjuk fontosnak, hogy megújuljunk, még tökéletesebbek legyünk, mert a világon sok futballkonferenciát szerveznek, de mi azért vagyunk mások, mert a Football Forum nem csupán egy konferencia, hanem találkozások, szórakozás és kapcsolatépítés ötvözete. Egy közösségi platform, ahová jó visszatérni. A mi szemléletünk szerint nem lehet jótékonyság nélkül konferenciát lebonyolítani, ezért idén mezszépségversenyt rendeztünk – Európában egyedülálló módon –, a mezeket licitre bocsátottuk, az ebből befolyt összeget pedig két alapítvány számára, jótékonysági célokra felajánlottuk
– folytatta Dudás Hunor, hozzátéve, hogy idén szülői fórumot is szerveztek a konferencián, illetve a scoutverseny győztese gyakornoki pozíciót kapott az egyik futballklubnál.

A Football Forum Hungary az előadások után afterpartyval zárult, ahol tovább folytatódtak a kötetlen beszélgetések és a szakmai kapcsolatok építése. Ez a magyar labdarúgás számára is kiemelten fontos, mivel jelenleg a honi futball el van zárkózva kissé a piactól, nehezebben lehet értékesíteni a magyar játékosokat, ezért a konferencia jó lehetőség arra, hogy Magyarországot jobban megismerjék, és bekapcsolódjunk a nemzetközi vérkeringésbe. Sőt, évről évre egyre több szponzora, támogatója van a konferenciának, ami azt bizonyítja, hogy egyre többen látják a piacon az ebben rejlő lehetőségeket.
Dudás Hunor arról is beszélt, hogy a külföldi vendégek a turizmus szempontjából meghatározó szerepet játszottak, mivel a közösségi médiában, posztokban vitték fővárosunk hírét, és jelentős elérést generáltak. A nemzetközi futballvilág megismerte, milyen gyönyörű város Budapest, és bizony képes megrendezni nívós szakmai konferenciákat.
A szervezők tervei szerint a Football Forum Hungary a jövőben még nagyobb lesz, jövőre a budapesti Bajnokok Ligája-finálé miatt kiemelt fontosságú lesz a konferencia, így annak az előkészületei már ősszel megkezdődnek. Ugyanakkor még előtte, ősszel újra jön a Sport Forum Hungary, amely nem kizárólag a futball, hanem az egész sportvilág felé nyit, és célja hasonló: a Kárpát-medencei régió sportéletének a találkozópontja legyen.
Mi nem tudunk piaci alapon versenyezni nagyobb országokkal, ezért az a lehetőségünk, hogy a tudást átadjuk egymásnak, kapcsolódjunk, kapcsolatokat építsünk, ezzel segítve a másikat
– zárta gondolatait Dudás Hunor, aki köszönetet mondott a the path sportsmanagement csapatának a kemény, lelkiismeretes munkáért, amely nélkül nem jöhetett volna létre az idei Football Forum Hungary sem.
