Az a megtiszteltetés érte az elefántcsontparti drukkereket, hogy legnagyobb sztárjuk édesanyja főz nekik az Afrika-kupán. Clotilde Drogba nagyon szeret jótékonykodni, és régen Beckenbauer volt a kedvenc játékosa.
Angola kikapott Elefántcsontparttól, ezzel kiesett az Afrika-kupáról. Szudán ugyanis 2-1-re megverte Burkina Fasót, így másodikként ők jutottak tovább a B csoportból. Drogbáék a társházigazda Egyenlítői-Guineával, Szudán pedig Zambiával játszik a negyeddöntőben.
Szenegál labdarúgó-válogatottja pont nélkül esett ki a Gabonban és Egyenlítői-Guineában zajló Afrika Kupán, miután az A csoport vasárnapi, 3. fordulójában Líbiától is kikapott.
A négyesből Egyenlítői-Guineán kívül a házigazdát legyőző Zambia jutott tovább a negyeddöntőbe.
Ghána kétgóllal verte Malit a D csoport második fordulójában, ezzel biztosította helyét a negyeddöntőben.
Guinea 6-1-es legyőzte Botswanat Gabonban és Egyenlítői-Guineában zajló labdarúgó Afrika-kupa D csoportjának szombati, második fordulójában. A mérkőzés rekordbeállítást is jelentett, megismételték az eddig legnagyobb öt gólos különbséget.
Férfiak futballmérkőzésén is ritkán látni olyan szép gólt, mint amit az U20-as dél-amerikai női bajnokság A csoportjában a Brazília—Uruguay-meccsen láttunk.
Tunézia labdarúgó-válogatottja második mérkőzését is megnyerte a Gabonban és Egyenlítői-Guineában zajló Afrika Kupán, miután a C csoport pénteki, 2. fordulójában egy utolsó percben szerzett góllal legyőzte Niger csapatát.
A magyar légiós futballisták többször panaszkodtak már arra, hogy ha hazajönnek a válogatottba játszani, valami megváltozik. A kint megszokott profi mentalitás hirtelen eltűnik, megremeg a lábuk, nem tudnak koncentrálni, hajtani, megmagyarázhatatlan erő húzza le őket. A Burkina Fasó-i Bakary Konéval is valami hasonló történhetett, amikor saját kapujába fejelt az Afrika-kupa csoportmeccsén.
Ha ezt nem látnánk a saját két szemünkkel, nem hinnénk el vagy azt gondolnánk, paródia az egész. Ekanga Amia, az egyenlítői-guineaiak játékosa elesett, megnézte, fújt-e a bíró és amikor látta, hogy nem, eljátszotta a nagy halált.
Szudán megszerezte első pontját a B csoportban, miután 2-2-es döntetlent játszott Angolával. Egyik oldalon Ahmed, a másikon Manucho duplázott. Elefántcsontpart továbbjutott, Drogbáék többek közt egy vicces öngóllal verték 2-0-ra Burkina Fasót.
Alig kezdődött el a csoportmeccsek második köre, meg is van az első kieső, és az első továbbjutó is. Hatalmas eső zúdult Batára, így gyakorlatilag használhatatlanná vált a gyep, de azért használták. Nem is bánjuk, mivel két meccsen hét gólt láthattunk, közte egy olyat, amibe a legnagyobb rosszindulattal sem tudunk belekötni. Na, meg a címben szereplő ollózás. Az Afrika-kupa napja volt a szerdai.
Egy körön túl is vagyunk a csopormeccseken, és az az igazság, hogy sokkal jobbra számítottunk. Kevés a gól, igazán csodálatosat meg még egyet sem láttunk, bakiból is csak egy igazit. Ezért utánanéztünk kicsit a válogatottak múltjának. Volt itt minden: halálraítélt apa, véreskezű varázslat, 4-0-ról negyed óra alatt elbukott csoportmeccs.
Líbia 2-2-t játszott Zambiával az Afrika-kupán. A heves esőzés miatt az eredetileg 17 órára kiírt meccset több mint egyórás csúszással kezdték meg a csúnyán felázott pályán.
A csoport, 2. forduló:
Líbia-Zambia 2-2 (1-1)
gól: Osman (5., 47.), illetve Mayuka (29.), Katongo (54.)
Egyenlítői-Guinea - Szenegál 2-1 (0-0)
g: Randy (62.), Alvarez (93.), illetve Sow (89.)
kiállítva: Doe (96., Egyenlítői-Guinea)
Az Afrika-kupán nem tudták elkezdeni az első szerdai mérkőzést, a heves esőzés miatt csúszik az eredetileg 17 órára kiírt Líbia-Zambia találkozót. Egyelőre nem lehet tudni, hogy az összecsapást megrendezik-e egyáltalán.
Az A csoport szerdai második fordulójában 20 órától - szintén Batában - a társrendező Egyenlítői-Guinea Szenegál ellen lépne pályára.
Ghána is bemutatkozott a tornán, de Elefántcsontparthoz hasonlóan a másik nagy esélyes sem erőltette meg magát: Mensah góljával 1-0-ra verték Botswanát. A gólszerző abszolút főszereplő volt, mivel a második félidőben kiállíttatta magát.
A csoport másik meccsén Mali is 1-0-ra nyert, Traoré 30. percben szerzett góljával verték Guineát.
D csoport, 1. forduló:
Ghána-Botswana 1-0 (1-0)
gól: Mensah (25.)
Mali-Guinea 1-0 (1-0)
gól: Traoré (30.)
Az, hogy az idei Afrika-kupára Egyiptom, Kamerun, Nigéria és a Dél-afrikai Köztársaság sem jutott ki, egy világbajnokságra kivetítve mondjuk olyan, mint ha a spanyolok, a brazilok, a németek meg a hollandok nem lennének ott. Mint sok más furcsaság, Afrikában ez is megtörténhet, és meg is történt.
Először játszott új klubjában Dzsudzsák Balázs. Az Anzsi Mahacskalától a Dinamo Moszkvába szerződő magyar válogatott szélső kezdő volt, a dubaji edzőmeccsen egy félidőt töltött a pályán a Metaliszt Harkiv ellen.
Az Egyenlítői-Guineával társrendező gaboni válogatott is győzelemmel kezdte a C csoport küzdelmeit, mint ahogy Tunézia is. Ma sem potyogtak a gólok, de ötöt azért sikerült összehozni.
Még el sem kezdődött az Afrika-kupa, máris jöttek az első kritikák, hogy a vendéglátó országok cseppet sem viselkednek vendéglátóként. Több válogatott is panaszkodott az elszállásolásra, amelyik csapat hotelt kapott a folyóvizet hiányolta, amelyik étterembe ment, az a randalírozó patkányokon akadt ki.
Szégyelljük, de erről a jelenetről bizony lemaradtunk a szombat késő este megrendezett Szenegál-Zambián, pedig az ilyenekért ültünk le nézni az Afrika-kupát. A zambiaiak kapusa annyira igyekezett, hogy még a tizenhatoson kívül is kézzel fogta meg a labdát. Az a fej a legviccesebb az egészben.
Elkezdődtek a B csoport küzdelmei is, sokáig úgy tűnt, a tegnapi színvonalhoz képest nem változik semmi, de Angola megmentette a torna becsületét. Hiába a sok elefántcsontparti sztár, ez akkor sem tűnik jó csapatnak. Drogbának köszönhetően legalább megverték Szudánt, úgyhogy a kötelezőt azért hozták a Malabóban, nagyon, de nagyon kevés ember előtt rendezett meccsen.
Azt nem tudjuk, hogy az Afrika-kupa-rendező Gabon és Egyenlítői-Guinea milyen tapasztalatokkal rendelkezik a nemzetközi sportesemények szervezésében, de az biztos, utóbbi ország szombaton gazdagodott néhánnyal. Például azzal, hogy mindenki jobban jár, ha a felspannolt szurkolókat nem csak egy kapun próbálják beengedni a stadionba, és hogy a gumibotozást nem feltétlenül lehet eladni a futballkultúra szenvedélyes hozzávalójaként.
Ha jobban körülnézünk a keretekben, láthatjuk, hogy a lemaradó Eto'o nélkül is van élet. Ismerős lehet például a fél Elefántcsontparti válogatott, bár akiről itt szó lesz, az nem biztos, pedig vezeti a Bajnokok Ligája góllövőlistáját. Van itt tizenkét hónapja nem játszó gólkirály, 39 éves kapus és az egyik legnagyobb afrika legenda fia is. Tőlük várjuk a megváltást a tornán.
Csodaszép stadionban játsszák majd az torna döntőjét, a brazilok már letesztelték. Akkor elment az áram, de a szervezők nem tanultak a balesetből: a finálé is este lesz. Megismerkedhetünk GaGuie-val, a kabalaállattal is. Meglepő, de ő bizony egy gorilla.
Az Egyenlítői-Guinea-Líbia találkozóval megkezdődött végre a torna. Futballmeccs tényleg csak a telt házas batai stadion miatt jutott eszünkbe, de nem is az össze-vissza honosított hazaiaktól és a nemrégiben még a forradalomban lövöldöző líbiaiaktól vártuk a megváltást. A házigazda egyébként győzött, három perccel a rendes játékidő vége előtt sikerült gólt szerezniük. Szenegál némi meglepetésre kikapott Zambiától.
Itt a teljes műsor, a csoportmeccseket tizenkét nap alatt, napi két meccsel bonyolítják le, aztán két nap szünet és jön a kieséses szakasz. A találkozókat a Eurosport és a Eurosport 2 élőben közvetíti, kivétel a ma este 10-kor kezdődő Szudán-Zambia, mert az 11-től, felvételről megy.
1957-ben rendezték az első Afrika-kupát és az idei tornára a négy legeredményesebb közül háromnak nem sikerült kvalifikálnia magát. A hét győzelemmel csúcstartó Egyiptom mellett a négyszeres első Kamerun és a kétszeres bajnok Nigéria is kiesett.
Nem csak a Chelsea támadójának, több meghatározó elefántcsontparti játékosnak is ez lehet az utolsó Afrika-kupája, amin bizonyíthat. A cél természetesen a győzelem, erre Ghána mellett - most aztán tényleg nekik van a legnagyobb esélyük. Ez viszont nem sokat jelent, ha az utóbbi két tornát nézzük.
Összesen 360 katonai rendőr segíti a biztonságiak munkáját a tornán. Az alakulat másfél hónapos speciális kiképzést kapott a musolai katonai akadémián.
Nicolás Obama Nchama, a társrendező Egyenlítői-Guinea belbiztonsági minisztere a múlt héten parancsba adta a rendőri vezetőknek, hogy garantálják a résztvevők és a szurkolók biztonságát.
Afrikában nem alaptalan az ekkora készültség, elég csak a két évvel ezelőtti tragédiára gondolni, amikor fegyveresek támadtak a togói válogatott buszára. A támadásban hárman is meghaltak. A válogatott azonnal hazautazott, hogy a kötelező, háromnapos gyászt otthon töltse, de utána szerettek volna visszatérni. A FIFA támogatta is őket, de az afrikai szövetség végül kizárta Togót a tornáról.
A transfermarkt.de összegyűjtötte a tizenöt legértékesebb játékost, akik az idei tornán lehetőséget kapnak. A listát nem Drogba, hanem Yaya Touré vezeti. Őt a már általunk is dícsért Seydou Doumbia követi.