Meghalt a helsinki olimpia gyorsúszó bajnoka

2005.07.01. 17:00
Életének hetvenötödik évében hosszú, súlyos betegség után, Brüsszelben elhunyt Novák Éva olimpiai aranyérmes, többszörös világcsúcstartó úszó.

Novák Éva nővére, a Helsinkiben (1952) ugyancsak olimpiai bajnokságot nyert Ilonka példáját követve 10 éves sem volt, mikor már jól úszott és hamarosan versenyezni kezdett. A londoni ötkarikás játékokon (1948) bronzérmet nyert a 200 m-es mellúszásban, ezután mell- és gyorsúszásban hat világcsúcs részese volt. A helsinki olimpián 200 m mellen és 400 m gyorson második lett, és tagja volt az akkor fantasztikus világrekorddal győztes 4x100 m-es gyorsváltónak.

Az olimpia idején titokban, engedély nélkül örök hűséget esküdött Pierre Gerard belga sportújságírónak. Hazatérve elfelejtették, útlevelét bevonták, később nagy nehézségek árán jutott ki Brüsszelbe. Úszásra már kevés ideje maradt, befejezte itthon kezdett orvosi tanulmányait és diplomájának megszerzése után szemorvosként dolgozott. Csaknem három évtizede helyet kapott az úszósportok hírességeinek floridai csarnokában, a Hall of Fame-ben.

Férje halála után, a kilencvenes évek elejétől egyre több időt töltött ismét Magyarországon.

Novák Éva a századik magyar olimpiai bajnok, aki távozott az élők sorából. Végső akaratának megfelelően Budapesten helyezik örök nyugalomra. Temetéséről később intézkednek.